iPhone 13 o měsíc později: Jedná se o zatím nejhorší iPhone?

Hledáte nový chytrý telefon? Apple iPhone 13 jím být může, ale pravděpodobně jím nebude. Proč tento chytrý telefon způsobil smutek v našich tvářích se dozvíte zde.

V první řadě řeknu, že pokud by iPhone 13 byl vydán před třemi lety, tak bychom se na něj dívali docela jinak. Tehdy by se jednalo o velký krok vpřed, i když ani tehdy by určitě nešlo o revoluční smartphone. To, že byl vydán v září 2021, zcela mění situaci. V tomto článku Vám přiblížím technologie, které se od této generace smartphonů kalifornského výrobce očekávaly a které jsme nedostali. Ale zároveň vysvětlím, proč si ho i přesto já, spolu s miliony dalších lidí, stejně koupíme.

Zdroj: Apple

Jaké technologie chybí iPhone 13?

Apple fanoušci i kritici mají seznam věcí, které podle nich iPhonům chybí. Tento seznam není jen tak „vycucený z prstu“. Jde o věci a technologie, které jiní výrobci mají již několik let, ale Apple si stojí na vedení a z nějakého důvodu je nechce nebo neumí do iPhonu zakomponovat.

Teď vám představím jednoduchý myšlenkový experiment. Představte si, že by nějaká technologie či smartphone byla vydána několik let zpět – například 3 – myslíte, že by se jednalo o revoluční produkt? Myslíte, že by způsobil větší mediální poprask, než způsobil v době svého vydání?

Jak už jsem řekl, mnohé z těchto věcí Apple nevyčítají jen kritici, ale i skalní fanoušci. A co je horší, většinu z těchto věcí jsme očekávali nejpozději s příchodem iPhone 13 a nedostali jsme je. O co tedy jde?

Nový design

Možná se chytáte za hlavu a říkáte si, že nový design není třeba a iPhone vypadá skvěle. Máte pravdu. Jiní si možná zase říkají, že nový design fotoaparátu a menší výsek nebo tzv. notch, jsou dostatečná změna. Tady bych už mírně nesouhlasil.

Určitě se jedná o krok správným směrem a alespoň víme, že Apple si uvědomuje, že neslavný notch není zdrojem jejich úspěchu. Hranatý design s plochými stranami nových iPhonů je opravdu nádherný a je to reference na jeden z nejúspěšnějších modelů všech dob, iPhone 5S. Nicméně Apple by měl zapracovat na eliminaci výseku pro přední kameru a senzory FaceID.

Zdroj: Pocket-lint

Konkurence už je schopna přední kameru umístit pod displej a to i přesto, že kvalita fotografií je tímto (v provedení Xiaomi) omezena, můžete si být jisti, že Apple by zajistil mnohem lepší kvalitu. Koneckonců jde o společnost s mnohonásobně vyšším kapitálem.

TouchID pod displejom

FaceID je vynikající technologie, která odemyká telefon spolehlivě a rychle. Alespoň tedy do momentu, kdy si nasadíte roušku. V prostředí pandemie se TouchID zdá být výrazně pohodlnější a jednodušší k použití. Pro ty, kteří si nejsou jisti, TouchID je snímač otisku prstu, o který jsme přišli s příchodem iPhone X. Ten už disponoval jen FaceID.

Podle všeho Apple zvažoval implementaci TouchID – buď pod displej nebo do odemykacího tlačítka na boku smartphonu, jak to má například iPad Air 4 – ale nakonec se rozhodli od této změny upustit. Pravděpodobně kvalita či bezpečnost takového TouchID snímače nebyla dostatečná, i když skutečný důvod se nejspíš nikdy nedozvíme.

Opět si dovolím tento aspekt iPhone 13 porovnat s konkurencí. Tentokrát sáhnu do stáje Samsungu a to velmi hluboko, jelikož chci zmínit modelovou řadu Galaxy S10. Vydaná v prvních týdnech roku 2019, tato řada disponovala velmi spolehlivou čtečkou otisků prstu v displeji. Nejednalo se o první chytrý telefon s touto technologií, ale jednalo se o nejlepší provedení takové funkcionality. Abych to zrekapituloval, Apple již téměř 3 roky dobíhá Samsung a jejich čtečku otisků prstu v displeji.

Konektivita a porty iPhone 13

Pokud bychom na novém iPhone 13 hledali USB-C port, tak jen marně. Apple se již několik let drží svého milovaného lightning konektoru a to i přesto, že všechna ostatní Apple zařízení nabízejí tento novodobý standard. Počínaje Macbooky a konče iPady, lightning port byste na nich nenašli. Jak si toto Apple interně odůvodňuje zůstane navždy záhadou.

Co je zajímavější, je to, že někteří lidé očekávali iPhone 13 zcela bez jakýchkoli portů a vypadá to tak, že se jim toto přání brzy splní. Některé úniky totiž naznačují, že iPhone 14 Pro bude nabízet výhradně jen bezdrátové nabíjení. To by měl umožnit MagSafe, který po letech vstal z mrtvých a bude rytířem na bílém koni, který iPhone zbaví potřeby mít jakoukoli kabeláž. Inu, budoucnost je zjevně bezdrátová.

Apple

To, zda se jedná o krok správným směrem, musí každý posoudit sám. Můj pohled je takový, že pokud Apple zrychlí bezdrátové nabíjení iPhonů, tak při použití MagSafe vlastně nepocítíte jakýkoli rozdíl oproti drátovému nabíjení. Magnety na zadní straně budou nabíječku držet v ideální pozici a umožní vám se telefonem bezproblémově manipulovat i během nabíjení. A co je lepší, energetická efektivita nových iPhonů je tak vysoká, že stejně nabíjíte jen přes noc a to i to častokrát jen každý druhý den.

Opomínajíc od bezdrátové budoucnosti, absence USB-C portu výrazně snižuje všestrannost iPhonů a negativně ovlivňuje i jejich použitelnost a uživatelský zážitek. Lightning není sám o sobě špatný, ale standardem je už dávno USB-C i když se to Apple snaží ignorovat.

Mac čip v iPhone 13

čipu M1 jsme na TECHmaniakovi psali nemálo. Tento malý zázrak ztělesňuje efektivitu a vysoký výkon za nízkou cenu. To je kombinace, kterou bychom od Apple jen tak nečekali. Odkdy se tento čip objevil v iPadu Pro, šeptalo se, že by se mohl objevit také v iPhone 13 Pro. Někteří z vás si možná už všimli, že se střílím do nohy.

Čip M1 je totiž postaven na základě řady čipů A, které se používají v iPhonech – například. A14 či A13. O čem tedy mluvím? Jde o to, že M1 čip nabízí výrobní proces 5nm a zdá se, že je ještě efektivnější, než jsme si doposud mysleli a fakt, že se dokáže vejít do iPadu naznačuje, že by se Apple mohl pokusit dostat ho i do svých telefonů. iPhone 13 však obdržel čip A15, který je sám o sobě velmi výkonný, tak v čem je problém?

Jde o to, že posun A15 oproti A14 Bionic nevypadá být tak velký, jak se očekávalo. Stále si myslím, že výkon obou smartphonů přesahuje to, co jsou uživatelé schopni využít, ale výkon navíc neuškodí a umožní s daným telefonem vydržet co nejdéle.

Proč výše zmíněné věci považuji za důležité?

Lidé už dávno nenásledují tzv. dvouletý upgrade plán. Žijeme v době, kdy smartphony rok od roku nepřinášejí ani zdaleka tolik novinek, jako kdysi. Více si o této problematice můžete přečíst v tomto mém článku. Lidé chtějí telefon, který vydrží roky – ideálně alespoň 4. Právě proto vidím velkou důležitost v čipech, jejichž výkon by měl být designován tak, aby zvládaly některé středně náročné úkoly i 3 či 4 roky od vydání zcela bez problémů. Naštěstí u iPhonů se na toto můžete obecně spolehnout a to zčásti i díky dlouhé softwarové podpoře, kterou Apple zajišťuje.

Výpočetní výkon a univerzální konektivita jsou proto v tomto ohledu naprosto klíčové a všechno ostatní jsou jen bonusy navíc. Pokud bych byl výrobce smartphonů, tak bych se právě na tyto dva aspekty zaměřil a namísto cyklu vydávání telefonů každý rok, jak je to dnes zvykem, bych to změnil na každý druhý rok.

Je mi jasné, že toto by značně ovlivnilo finanční situaci Apple a aktuálně si to nemohou dovolit, ale přeměna hardwarové společnosti na softwarovou – Apple aktuálně velmi tlačí do popředí softwarové služby, jako je např. . Apple TV+, Apple Arcade či své cloudové služby – naznačuje, že se může jednat o směr, kterým se Apple plánuje v budoucnu vydat.

Proč si i přes to koupím iPhone 13?

Jak už jsem řekl, jsem autorem článku o tom, aby si lidé nekupovali nové telefony dokud ty staré fungují. Je to jak z ekonomických, tak i ekologických důvodů. Můj rozkol tedy způsobuje následující: Na druhé straně jsem člověk, který se živý tím, že má přehled o nejnovějších technologiích a orientuje se v softwarovém, hardwarovém i digitálním prostoru.

První a poslední věta předchozího odstavce se navzájem vylučují a já s tím nemohu nic udělat. Nebo snad ano? Jelikož kážu vodu, budu pít vodu. Proto jsem se rozhodl, že si po třech letech koupím nový smartphone. Nejde o moji rozmazlenost a touhu mít to „nejnovější“ (koneckonců jsme si výše dokázali, že to nejnovější je vlastně to samé jako loňský iPhone), jde o to, že jsem dosud fungoval na Samsungu Galaxy S10 Plus, který brzy dovrší třetí rok života. Plánuji s ním vydržet ještě přibližně 3 měsíce a potom budu nucen jej vyměnit.

A slovo nucený nepoužívám jen tak. Jeho baterie je v dezolátním stavu. Už byla jednou měněna, ale tím, jak často ho kvůli práci používám, je opět na sklonku své životnosti. V aktuálním stavu ho nabíjím dvakrát až třikrát denně. Vzhledem k tomu, že aktuálně pracuji z domova, to není až takový problém, ale jakmile z domu vyjdu, tak mám nepřetržitý strach z toho, že mi telefon každou chvílí vypoví službu.

A proč iPhone? Je to snadné. Můj Samsung už nějakou dobu nedostává softwarové aktualizace a necítím při něm už takový pocit bezpečí jako na začátku. Na telefonu mám některé citlivé dokumenty, které si aktuálně chráním tím, že je postupně přenáším výhradně na cloud. S iPhonem tento problém mít nebudu a i když si nemyslím, že iPhone 13 bude mít životnost (při zachování stoprocentní použitelnosti) 5 let, tak udělám všechno proto, abych se tam s ním dostal.

V čem je nový iPhone 13 lepší než předchůdce?

Největší pokrok nastal v oblasti fotoaparátů, kde nyní najdeme 16MP širokoúhlý snímač oproti 12MP snímači, který známe z iPhone 12. V softwarovém ohledu však Apple učinil zásadní kroky vpřed a implementoval nový filmový režim, který aktuálně na trhu nemá obdoby. Umožňuje plynule přecházet mezi body ostření tak, jak to známe z filmů. Je však nepravděpodobné, že by nahradil kameru skutečného filmaře.

Druhý ohled, ve kterém iPhone 13 postupoval, je životnost na jedno nabití. Ta by měla být v praxi přibližně o 20 % lepší. Jak jsem zmiňoval výše, delší životnost baterie je něco, na čem opravdu záleží a umožní Vám to nechat si telefon déle než jeden či dva roky. Kvalita baterie je u nových produktů často otázkou, ale vzhledem k tomu, že jde o Apple, tak bych se v tomto ohledu nějak extra ničeho nebál.

Závěr

Celý tento článek směřoval sem. Do bodu, kdy vyjádřím svůj odpor vůči vydávání nového (ve skutečnosti téměř téhož) smartphonu každý rok. Nikdo to nemá sílu změnit, protože výrobcům to neuvěřitelně vynáší, ale vypadá to tak, že směřujeme do budoucnosti, kde to nutně nemusí být realita.

Nemá smysl vydat iPhone 11 třikrát za sebou vždy v mírně jiném kabátu. Bylo by mnohem lepší vydat iPhone 11 a poté se několik desítek měsíců soustředit na iPhone 12, aby skutečně stál za to.