Jak se Xiaomi popasovalo s kamerou pod displejem u Xiaomi Mix 4?

Xiaomi Mix 4 přináší změnu, kterou je dlouho očekávaný notchless design. Neobsahuje žádný výřez ani průstřel. Selfie kameru má schovanou pod displejem.

Společnost Xiaomi uvedla za poslední rok na trh několik zajímavých zařízení a konceptů ze série Mi Mix. Konkrétně šlo o zařízení FoldAlpha. Po téměř 3 dlouhých letech čekání nám Xiaomi konečně představilo nástupce Mixu 3 z roku 2018 – Xiaomi Mix 4.

Xiaomi Mix 4

Xiaomi Mix 4 přináší významnou změnu, kterou je dlouho očekávaný notchless design. Ve zkratce – chytrý telefon neobsahuje žádný výřez, průstřel, ani jiný designový prvek.

Přední selfie kameru má totiž schovanou přímo pod displejem. V praxi je neviditelná. Vidět ji lze pouze pod určitým úhlem na světle. Jelikož je technologie kamery pod displejem stále poměrně v plenkách, určitě se asi ptáš, jak to celé vlastně funguje?

Dlouhá léta vývoje, kopec patentů a peněz

Implementace kamery Xiaomi pod displejem se oficiálně nazývá jako CUP technologie (Camera Under Panel). Čínský gigant říká, že vývoj této technologie jim trval 5 let doprovázených 60 patenty a investicí ve výši více než 77 milionů dolarů. Jedná se již o třetí generaci tohoto konceptu, který byl nakonec přetaven do reality a komerčně uveden na trh.

Xiaomi Mix 4
Kamera pod displejem, zdroj: MSPoweruser.com

Aby kamera umístěná pod displejem pořídila fotografii, musí být panel pokrývající oblast fotoaparátu během procesu průhledný. Nemůže být vždy průhledný, jinak bude při použití zařízení viditelný a nebude o nic lepší než fotoaparát s výřezem nebo průstřelem. Společnost Xiaomi tedy pomocí Mix 4 implementovala tři inovativní technologie, díky kterým se kamery pod displejem staly realitou.

Složité procesy doprovázené milionem testování

Jako první máme uspořádání mikro-diamantových pixelů. Ty zmenšují velikost pixelů a zvyšují jas pixelů zobrazovací části pokrývající snímač fotoaparátu. Pomáhá to dosáhnout jednotné kvality zobrazení a hustoty pixelů na úrovni 400 ppi, které následně nabízejí plynulý zážitek ze sledování. Při používání zařízení je snímač fotoaparátu prakticky neviditelný.

Dále zde máme přepracované pole obvodů, které hraje nejdůležitější roli při fungování kamery pod displejem. Zlepšuje průhlednost displeje pokrývajícího zónu kamery a umožňuje, aby přes panel prošlo více světla.

Xiaomi Mix 4
Princip fungování kamery pod displejem, zdroj: TheWiseBulb.com

Funguje to v tandemu s průhlednými subpixelovými obvody s jedinečnými vlnovými vzory, které pomáhají minimalizovat difrakci světla. Společnost Xiaomi použila materiál indium-cín-oxid (ITO) k subpixelovému zapojení kamery pod displejem.

To vše je pak zkombinováno se zobrazovacími algoritmy pro výstup použitelné fotografie. Samozřejmě, kvalitou stále nedosahuje na klasické kamery zapuštěné ve výřezu či průstřelu.

Jaká je budoucnost fotoaparátů pod displejem?

Technologie kamer pod displejem je stále jen na začátku svého vývoje. Výrobci chytrých telefonů nadále pracují na svém poslání nabídnout uživatelům ten nejlepší zážitek. Z velkých výřezů se staly menší, z nich následně jen malé průstřely a nakonec jsme se dopracovali i k jejich úplnému zmizení.

ZTE Axon 30
ZTE Axon 30, zdroj: GSMarena.com

Kromě Xiaomi jsme měli možnost vidět i společnost ZTE, která na trhu ještě dříve uvedla ZTE Axon 20 5G a Axon 30 – také s kamerou pod displejem. Společnost Oppo má momentálně již svoji druhou generaci této technologie za sebou. Konkurence tedy rozhodně nespí na vavřínech.

Vzhledem k tomu, že technologie fotoaparátu pod displejem je nová, kvalita obrazu nesplňuje standardy selfie kamer nacházejících se v moderních chytrých telefonech. Společnosti používají algoritmy AI (umělé inteligence) a strojového učení k zaostřování a zesvětlování fotografií z kamer pod displejem.

Porovnání selfie kamer, zdroj: SCMP.com

Je však třeba pochválit výrobce, že porovnáme-li dnešní ukázky fotoaparátů spolu s výslednými fotografiemi s jejich první generací, pokrok nelze popřít. Stále je však mnoho prostoru pro zlepšení.