Budou Intel a Apple spolu opět spolupracovat? Procesorů je stále nedostatek

Počítače se v roce 2021 staly mnohem zajímavějšími díky společnostem Intel a Apple. Intel má nového výkonného ředitele, který má velké plány. Chce totiž, aby gigantický výrobce čipů získal zpět svoji zašlou slávu. Apple mezitím představil počítače Mac s vlastními výkonnými procesory, které zpochybňují plány Intelu.

Procesory – elektronické mozky, nazývané také čipy, které pohánějí naše chytré telefony, herní konzole, auta a notebooky jsou dnes pro nás již základní technologií. Procesory se během pěti desetiletí, odkdy Intel v roce 1971 uvedl na trh 4004, neustále zrychlovaly, což povzbuzuje výrobce, aby tuto technologii prosadili do každého koutu našeho života.

Jak však byly herní konzole a auta stále zajímavější, počítače začaly být nudné. Mírná vylepšení v procesorech doprovázená malými vylepšeními v softwaru znamenala, že 5letý notebook byl stejně dobrý jako 1letý notebook. Pokrok byl mnohem viditelnější v chytrých telefonech, které nosíme všude s sebou.

Intel a Apple
Nejnovější MacBook Pro s M1 čipom, zdroj: Apple.com

Intel a Apple nejsou jedinými výrobci čipů, kteří se tlačí dopředu. Qualcomm, silný hráč na poli chytrých telefonů, se snaží dobýt i PC. V lednu společnost získala designéra čipů Nvidia, což je krok, který podle ní povede k rychlejším PC čipům Qualcomm v roce 2023.

Konkurence na každém rohu

Další čipový gigant v podobě Nvidie, narazil v roce 2021 na překážky. Soupeřům a regulačním orgánům se nelíbí jeho pokus o získání společnosti ARM za 40 miliard dolarů, která licencuje technologii používanou v každém procesoru chytrého telefonu.

Nvidia mobilní čipy pro notebooky, zdroj: TechRadar.com

Obávají se, že dohoda by mohla podkopat konkurenty. Americká Federální obchodní komise v prosinci zažalovala Nvidii, aby zablokovala akvizici Arm poté, co regulátoři ve Spojeném království zahájili v listopadu šestiměsíční vyšetřování.

Nvidia GPU od spol. AORUS, zdroj: Aorus.com

Obchod Nvidie s prodejem grafických procesorů zůstává silný. Jeho čipy však v současnosti nemění ani tak PC jako nové centrální procesorové jednotky vyrobené společnostmi Intel a Apple. Rychlejší procesor urychluje vše v počítači, nejen grafiku a některé výpočetní úlohy, jako je AI, které mohou GPU podpořit.

Intel se konečně začíná probouzet

Intel kdysi definoval špičkovou technologii čipů, ale půl desetiletí se snažil vylepšit svůj výrobní proces. Nové čipy Intel Core byly často vylepšeními stávajícího designu nebo modelu omezeného na úzké trhy, jako jsou ultralehké notebooky.

Konkurent v podobě AMD, který používá pokročilejší vytváření čipů v Tchaj-wan Semiconductor Manufacturing Co., nebo TSMC, ukázal úspěchy se špičkovými počítači, jako jsou herní zařízení.

Intel a Apple
Intel Alder Lake procesor, zdroj: TechPowerUp.com

V roce 2021 vykázaly čipy Alder Lake od Intelu, formálně zvané procesory Core 12. generace, určitý pokrok. Nové čipy využívají přístup používaný již léta ve smartphonech, který kombinuje rychlá a výkonná jádra, která dělají těžkou práci, s pomalejšími účinnými jádry, která zvládají úkoly na pozadí.

V současnosti jsou čipy Alder Lake pouze ve stolních počítačích. Do notebooků však dorazí v prvním kvartálu 2022 a nechají Intel odstavit se od spoléhání na starší výrobní metody.

Generální ředitel Intelu má v plánech jasno

Pat Gelsinger, bývalý technologický ředitel společnosti Intel, který odešel v roce 2009, aby vedl skladovací a softwarové společnosti, se v únoru vrátil jako výkonný ředitel. Gelsingerův plán na záchranu Intelu zahrnuje urychlení výrobního pokroku Intelu, vynaložení více než 200 miliard dolarů na nové závody na výrobu čipů a výrobu čipů pro jiné společnosti.

Intel a Apple
Generální ředitel Intelu – Pat Gelsinger, zdroj: FincancialTimes.com

Jeho plány jsou hudbou pro uši politiků, kteří touží po tom, aby se více výroby nepřestěhovalo do Číny a dalších asijských zemí. Plán, za předpokladu, že zůstane na správné cestě, bude trvat až do roku 2025, než překoná úsilí konkurentů v oblasti výroby čipů. Přesto to zaujalo technologický svět.

Apple i nadále pokračuje ve své strategii

Problémy Intelu neexistovaly ve vzduchoprázdnu. Problémy výrobce čipů povzbudily Apple, aby učinil změny na svých populárních počítačích Mac. Tím zároveň vyřadil Intel z velké části své sestavy a namísto toho použil svůj vlastní čip pod názvem M1.

Intel a Apple
M1 čip od Apple, zdroj: Apple.com

Jeho první počítačový čip, příbuzný čipem řady A v telefonech iPhone a iPad, byl určen pro běžné MacBooky. Jejich životnost baterie byla vždy větší prioritou než samotná rychlost. V roce 2021 Apple dokázal, že jeho čipy jsou schopny pohánět i MacBooky Pro s M1 Pro a M1 Max.

Čipy M1 vyšší třídy přidaly více výpočetních jader, grafický výkon a paměť pro zákazníky, jako jsou editoři videa a programátoři, kteří silně zatěžují hardwarové zdroje. Nové čipy jsou však užitečné pouze tehdy, lze-li je získat.

Intel a Apple
Nedostatek čipů v roce 2021 byl velkým problémem, zdroj: GlobalTimes.com

V roce 2021 to byl opravdu vážný problém. Nedostatek, který začal pandemií, se zhoršil v důsledku rostoucí poptávky po procesorech v zubních kartáčcích, pračkách, kávovarech, sluchátkách, tiskárnách a prakticky čemkoli jiném s napájecím kabelem nebo baterií.

Vzhledem k tomu, že v čele stojí Intel a Apple, očekávejte, že čipy budou v příštích 12 měsících mnohem zajímavější.