Vrátí se nabíjecí adaptéry do balení smartphonů?

Taky vás štve, že v balení s novým smartphonem chybí nabíječka? Pak vás potěší zpráva o tom, že se nabíječky budou možná do balení vracet.

Absence nabíjecích adaptérů v balení nejnovějších vlakových lodí některých výrobců se setkala s jistou dávkou kritiky. Snahu ušetřit výrobci skrývají za ekologické úmysly. Některé země se však snaží odepřít tyto možnosti snížení výrobních nákladů společnostem jako je Apple nebo Samsung. Nejnověji zakročila Brazilská vláda, která Apple udělila pokutu 2 miliony dolarů. Znamená to, že se vrátí nabíjecí adaptéry do prodejních balení smartphonů?

Nabíjecí adaptéry téměř nemají dopad na životní prostředí

Apple již v říjnu minulého roku oznámil, že nové iPhony přijdou bez nabíjecího adaptéru a bez sluchátek. Součástí balení tedy kromě samotného telefonu a zbytečných návodů k obsluze zůstal jen nabíjecí kabel s konektory USB-C na jednom konci a lightning na druhém. Apple to odůvodnil tím, že se snaží chránit životní prostředí.

Různí analytici však neviděli tuto problematiku až tak jasně. Většina se nakonec shodla, že pokles výrobních a přepravních nákladů je v tomto případě pro Apple mnohem zásadnější než ochrana životního prostředí. Hlavním argumentem bylo to, že přechod na USB-C konektor na nabíjecím kabelu pro většinu lidí ve výsledku znamená, že musí koupit nový nabíjecí adaptér bez ohledu na to, zda chtějí nebo ne.

A co ostatní značky? Poté, jak se mnohé bili do prsou řkouce, že v jejich baleních nabíjecí adaptér naleznete, nakonec téměř všechny následovaly v šlépějích Apple.

Brazílie tuto praktiku pokutovala

Brazilské úřady, konkrétně tzv. Procon ve státě Sao Paulo, se rozhodli takové nekalé prodejní praktiky potrestat. Apple byla uložena pokuta ve výši 2 miliony amerických dolarů. Údajně se jednalo o „zavádějící marketing, prodej zařízení bez nabíjecího adaptéru a neférové podmínky pro koncového uživatele,“ což je podle všeho proti Brazilským předpisům. Procon dále situaci komentoval slovy: „I tyto velké společnosti musí respektovat naše zákony a naše instituce.“

Pro společnost o velikosti Apple to nepředstavuje zásadní ztrátu. Pokud by ale ostatní země reagovaly na takové a podobné změny stejným způsobem, zdánlivě nedoknutelní technoločtí giganti by museli produkty přizpůsobovat spotřebitelům, nikoli spotřebitele produtkům.