Čínská společnost Alibaba dostala rekordní pokutu 1.6 miliardy eur

Rekordní pokuta byla udělena známé čínské společnosti Alibaba. Za co společnost dostala takto mastnou pokutu se dozvíte v našem článku.

Čína se rozhodla společnosti Alibaba udělit rekordní pokutu ve výši 18.2 miliardy jüanů poté, co vyšetřovatelé vyhodnotili, že Alibaba porušila antimonopolní zákon, informuje The New York Times. Jak přesně byl zákon porušen a co to pro tuto společnost znamená?

Vyšetřování začalo v prosinci

Samotné vyšetřování trvalo téměř půl roku. Čínská vláda ho zahájila v prosinci na podnět toho, že Alibaba měla zabraňovat svým prodejcům inzerovat jejich produkty na jiných platformách. Podle rozhodnutí autorit se jednalo o praktiky, které měly negativní dopad na čínský trh a přímo zpomalily jeho rozvoj.

Zdroj: The Verge

To však není vše, podle dalších informací tato čínská společnost zpracovávala osobní údaje pomocí algoritmů tak, aby posílila svou pozici na trhu. Vyšetřovatelé dále informovali, že tímto Alibaba získala nefér výhodu nad konkurencí. Ukazuje se, že osobní data uživatelů internetu mohou být přece jen cennější než si i mnozí mysleli.

Společnost Alibaba přiznala vinu

Netrvalo dlouho a tato čínská společnost přiznala vinu. Zároveň ve svém tiskovém prohlášení informovala, že učiní potřebné změny tak, aby lépe sloužila společnosti.

„Budeme zvyšovat zaměření pozornosti na zákazníka a stejně tak budeme pokračovat ve snižování vstupních bariér pro podnikatele působicích na naší platformě. Jsme odhodlaní zaručit funkční prostředí, které je více otevřené a efektivní pro naše podnikatele a partnery.“

Alibaba v tiskovém prohlášení

Podle rozhodnutí autorit je společnost povinna zaplatit pokutu, která činí v přepočtu až 1.6 miliardy eur. Tato pokuta je až trojnásobně větší než předchozí nejvyšší pokuta, kterou čínská vláda udělila americké společnosti Qualcomm v roce 2015. Kromě pokuty je však společnost povinna nejbližší 3 roky vládě poskytovat pravidelné hlášení o tom, jak se jim daří obnovit konkurenceschopný trh.

Společnost v únoru oznámila, že v posledním čtvrtletí roku 2020 zaznamenala čistý profit více než 10 miliard eur. Je tedy nepravděpodobné, že by tuto pokutu nějak vážněji pocítili.