NASA na Mars vyšle helikoptéru

Žijeme v období, ve kterém věda postupuje velkými kroky vpřed. NASA plánuje vyslat autonomní helikoptéru Ingenuity na Mars. Zajímá Vás proč? My víme.

Začátkem příštího roku by na Marsu měl přistát Perserverance rover – zatím nejlépe vybavený rover vůbec. No nepůjde na červenou planetu sám. Společnost mu bude dělat malá helikoptéra Ingenuity (v překladu vynalézavost). Vše, co je o ní známo naleznete v tomto článku.

Zdroj: NASA

Konstrukce helikoptéry Ingenuity

Ve svém malém těle tato helikoptéra skrývá několik senzorů a kamer. Ty jsou umístěny v malém stříbrném boxu pod vrtulemi, jak je vidět na obrázku výše. Nad vrtulemi jsou solární články, které budou Ingenuity nabíjet. Na opačné straně se nacházejí 4 nohy na tlumení přistání.

Celou cestu na Mars bude připevněna na rover Perserverance.

Ingenuity připevněna na spodní stranu Perserverance roveru |Zdroj: NASA

Z jakého důvodu posíláme helikoptéru na Mars?

První helikoptéra VS-300 byla schopna létat v roce 1939. Pokud vše půjde podle plánu, tak v roce 2021, jen 82 let později, budeme mít helikoptéru schopnou létat na jiné planetě. NASA pomocí Ingenuity především ukazuje, co všechno je dnes možné.

Taková helikoptéra však není levná, takže kromě své významné symboliky má ještě jeden význam. Ingenuity dokáže létat 30 až 90 sekund předtím, než musí znovu přistát a nabít se. Během tohoto krátkého časového okna bude však schopná nasbírat dostatek informací, aby se Perserverance rover mohl bez problémů pohybovat po povrchu Marsu.

Proč je to třeba?

Oportunity rover, který se ztratil v roce 2018 a v únoru 2019 byl prohlášen za nefunkční, během své 14 let dlouhé mise ujel pouze 45 kilometrů. Rover Perserverance by s pomocí helikoptéry Ingenuity měl urazit mnohem větší vzdálenost. Vzhledem k tomu, že takový způsob navigace nebyl ještě nikdy použit a nemusí vůbec fungovat, NASA nezveřejnila žádná konkrétní čísla.

Pokud Vás zajímá více informací o Marsu, problémech s jeho zkoumáním a jeho případná kolonizace, doporučujeme Vám tento náš článek. Víte o novém způsobu, pomocí jakého na něm vědci hledají život?