Každý Američan může jít těžit na Měsíc

Měsíc jsme dosud vnímali tak, že nemá majitele - tedy, že je majetkem nás všech. Někteří však mají větší právo tento majetek využívat, jako jiní.

Donald Trump se snaží během svého působení v Bílém domě udělat z USA supervelmoc. Alespoň to sám tvrdí. Zem mu však byla příliš malá a tak mířil výše. Doslova. Loni založil US Space Force a tento rok se rozhodl vydat exekutivní rozkaz, týkající se těžby ve vesmíru. Zmiňovaná byla zejména těžba na Měsíci, ale ani Mars nezůstal opomenut. Měsíc je totiž bohatý na minerály, které může každý Američan od nynějška svévolně těžit.

The Next Full Moon Is a "Supermoon" Pink Moon – NASA Solar System ...
Zdroj: NASA

Dohoda z roku 1979

Hlavním argumentem amerického prezidenta byl fakt, že mezinárodní dohodu o dělení Měsíce z roku 1979, také známou jako Moon treaty, Spojené státy nepodepsaly. Kromě toho byl od roku 2015 platný zákon, který těžbu na něm americkým společnostem a agenturám dovoloval. Trump tímto rozkazem spíše apeluje na své občany a opakuje jim, že tuto možnost mají a aby se jí v případě potřeby chopili, zatímco platnost tohoto zákona přidává i všechny ostatní objekty.

Měsíc a vesmír jako společný prostor

Na základě tohoto rozkazu nemůžeme říci, že by USA vnímalo vesmír jako společný prostor, ale spíše jako zdroj vlastního obohacení. Také řekli, že ledajaká těžební aktivita bude chráněna americkými zákony a nebude muset brát ohled na mezinárodní dohody. Je třeba mít na paměti, že toto vše se nevztahuje pouze na Měsíc, ale také na Mars a jiná mimozemské tělesa.

Trumpová těžební politika

Kromě vesmírných závodů Trump aktivně podporuje i těžbu u nás na Zemi. Těžba mimo Zemi je však výrazně náročnější a exekutivní rozkaz, který americký prezident nedávno podepsal, přímo říká, že národní agentury (na mysli měl zejména NASA) by to nezvládli bez pomoci komerčních společností, jako například SpaceX.