CERN postaví 100 km dlouhý urychlovač částic za 20 miliard

Pro další výzkum Higgsova bosonu je třeba větší urychlovač částic. Alespoň to tvrdí vědci z CERNu. Kolik takový urychlovač stojí a kdy se začne výstavba?

V roce 2012 se vědcům z CERNu podařilo potvrdit existenci (dosud) teoretické „božské“ částice. Dnes už však na další zkoumání této částice nemají dostatečnou kapacitu, protože potřebují větší urychlovač částic. Ten, který plánují postavit, je dlouhý až 100 km a bude stát desítky miliard. Je takový projekt vůbec reálný?

The Large Hadron Collider | CERN
Zdroj: CERN

Velký hadronový urychlovač částic

LHC (Large Hadron Collider nebo Velký hadronový urychlovač) byl před lety jeden z největších vědeckých projektů, na kterém se podíleli mnohé evropské země. Celková cena byla 4,25 miliardy eur a přispěly na něj zejména Německo, Španělsko, Francie a Velká Británie. Tento urychlovač je dlouhý 24 kilometrů, což je jen čtvrtina z plánované délky nového urychlovače. Vstup se nachází ve Švýcarsku, ale většina jeho délky je na francouzském území.

Větší hadronový urychlovač částic

Nový urychlovač ještě nedostal oficiální název, ale známe alespoň cenové odhady. Podle všeho by měl stát alespoň 20 miliard eur. To je až pětkrát více než současný urychlovač CERNu. Inkaso částek takové částky bude mnohem těžší a očekává se, že přispějí i neevropské země jako je USA nebo Japonsko.

Současný problém tkví v tom, že LHC nedokáže udržet božskou částici na dostatečně dlouhou dobu. Vědci věří, že větší urychlovač by mohl být řešením.

Cern plans even larger hadron collider for physics search - BBC News
Zelený kruh je příští urychlovač a největší z bílých kruhů je současný urychlovač| Zdroj: BBC

Výstavba až v roku 2038

CERN doufá, že výstavba začne v roce 2038. To je až o 18 let později, takže je dostatek prostoru na to, aby se vybrali potřebné finance. Vědecké nadšence by však potěšilo, kdyby se nový urychlovač postavil co nejdříve. Pokud Vás zajímají novinky ze světa vědy a astronomie, doporučujeme Vám tento náš článek.