Astronomie # 2: Úspěšná mise Demo-2

Viz souhrn nejdůležitějších zpráv z astronomie za měsíc květen. Mise Demo-2 po komplikacích úspěšně vzlétla a objevili jsme blízkou černou díru.

Vítejte u měsíčního souhrnu nejdůležitějších zpráv z lidského zkoumání vesmíru. Tento měsíc se astronomie nesla v duchu překvapení. Nejdříve byla oznámena nová černá díra, která je podle měření nejbližší černou dírou naší planety a později byl očekávaný odlet mise Demo-2, která použije raketoplán od SpaceX, odložený pro nepříznivé počasí. Zde najdete vše zajímavé a důležité.

Odklad odletu mise Demo-2

Raketoplán Falcon-9 s modulem Crew Dragon měl původně vzlétnout 27.5.2020 ve 22:33 našeho času. To však bylo odloženo o 3 dny pro nepříznivé počasí. K rozhodnutí o odložení došlo jen několik minut před startem. Cílem této mise je dopravení 2 astronautů na ISS.

Odklady startů nejsou ničím výjimečným. Pokud jsou nepříznivé atmosférické podmínky, může to výrazně ovlivnit schopnost raketoplánu dostat se až na oběžnou dráhu. Pokud Vás odložení startu mise Demo-2 a jeho důvody zajímají, tak v tomto článku najdete podrobné informace.

Aktualizace: Raketoplán úspěšně vzlétl 30.5.2020 ve 21:22.

SpaceX, NASA scrub historic Demo-2 launch due to weather - CNET
Zdroj: Elon Musk

Simulátor dokování na ISS

Pokud si chcete dokování na ISS vyzkoušet na vlastní kůži, tak můžete. SpaceX vydal velmi zábavný simulátor, který ukáže Vaše schopnosti. V tomto našem článku najdete vše, co potřebujete vědět.

Černá díra jen 1 000 světelných let od nás

Astronomové z observatoře ESO (European Southern Observatory) začátkem měsíce pozorovali černou díru, která je blíže než ledajaká jiná. Nachází se jen 1 000 světelných let od nás v hvězdné soustavě viditelné i obnaženému oku.

Černá díra nevyzařuje viditelné světlo, takže její pozorování dalekohledem je v současnosti nemožné. Můžete však pozorovat hvězdy, které kolem ní „tančí“. Potrvá ještě velmi dlouho než je černá díra pohltí, takže se můžete kdykoli podívat, jak se honí. Pokud nemáte čas, viz alespoň obrázek. Celou publikaci najdete zde.

HR1618ClosestBlackHole
Zdroj: ESO