Bezpečnější surfování pomocí doplňku Flagfox

Chcete surfovat bezpečněji, ale nevíte jak to? Pak vyzkoušejte doplněk pro Firefox - Flagfox. S tímto doplňkem budete o krok blíže bezpečnému surfování.

Opravdu už dlouhá léta existuje pro uživatele browseru Firefox velmi zajímavý doplněk. Ten detekuje, ve které zemi se nachází server, na kterém si aktuálně prohlížíte webové stránky. Zvládne však mnohem více. Chybou je, že o něm ví jen velmi málo lidí. Pojďme si ho představit.

K čemu je to dobré?

Ani ten nejlepší antivirový program vás zcela neochrání před podvodníky, kterými se to v hlubinách internetu jen hemží. Počítačoví hackeři, piráti a podvodníci v dnešní době dokáží vytvořit velmi zdařilé kopie známých webových stránek, díky kterým nachytají a následně podvedou mnoho uživatelů. Jednu věc však nemohou jen tak snadno zamaskovat – reálnou lokaci serveru, na kterém podvodná stránka běží. Můžete se dívat například na dokonalou repliku oblíbeného portálu Amazon, avšak pokud zjistíte, že hostuje dejme tomu v Tádžikistánu, není sem rozhodně vhodné vkládat jakákoli osobní data. A už vůbec ne přes tento profil nakupovat. Jak však skutečnou lokaci serveru zjistit? Pomůže vám doplněk pro prohlížeč Firefox s názvem Flagfox.

Jak funguje Flagfox? Jako soukromý detektiv

Je to pravda, tento add-on provede veškerou detektivní práci za vás: odhalí, kde se reálně server nachází a okamžitě vás na to upozorní jednoduchým způsobem – umístí na konec řádku, do kterého zadáváte URL adresu, vlajku této země. Po umístění kurzoru myši na vlajku se zobrazí krátká informace s názvem domény, IP adresou a informací, v jaké zemi je server umístěn.

Vybrali jsme si známou sociální síť, jako předmět našeho zkoumání. Vpravo v URL řádku se nám zjevila irská vlajka

Pokud se umístění serveru a domény rozcházejí (doména je například slovenská, ale hosting je v Americe), zobrazí se upozornění. Tehdy je třeba zbystřit pozornost. Po kliknutí levým tlačítkem myši na vlajku dojde ke kompletnímu výpisu o webu (včetně znázornění umístění serveru na mapě světa). Nejzajímavější je asi zobrazení serveru na mapě. To sice není zrovna nezbytná věc, ale vypadá zkrátka efektně. Na zobrazení se používá systém GoogleMaps.

Zobrazení umístění serveru v GoogleMaps je opravdu efektní a zajímavé jsou i informace pod mapou

Pojďme však zpět k ikonce vlaječky v řádku s URL. Kliknutím pravým tlačítkem myši se zobrazí kontextové menu, kde jsou k dispozici online služby (jako Geotool, Whois, Alexa, SiteAdvisor, WOT, Xmarks, Google překladač, Ping, informace o vás samotných, možnost zkrátit odkaz pomocí Tiny URL či možnost kopírovat IP adresu ). Velmi dobrým nástrojem je Virus Scan. Odhalí vám, zda byla doména napadena nějakým útokem a jak byl incident vyřešen. Aktivovat lze i další služby jako Wikipedii, Google, Traceroute atd. Služby je možné spouštět zkratkami. Pokud vás zajímá, zda je to přesné, tak vězte, že Flagfox určuje aktuální pozici serveru, ke kterému jste připojeni a nezkoumá jen zemi příslušné domény. Vlaječka se objeví na každé webové stránce, pokud na ni kliknete, zobrazí se vám v nové záložce podrobné geografické informace o daném webu.

SSL Server test – bonus k doplňku Flagfox

Ze všech bonusových doplňků k Flagfox nás zaujal SSL Server test. Ten patří do projektu SSL Labs od bezpečnostní firmy Qualys a je dlouhodobě považován za standard pro testování úrovně bezpečnosti webového serveru a nastavení SSL certifikátu. Služba je bezplatná a provádí hlubší analýzu konfigurace zabezpečení webového serveru. Výsledkem testu je ohodnocení na stupnici F až A nebo A+, včetně podrobných detailů nastavení SSL certifikátu a také serveru. Výsledky testu obsahují informace o problémech a špatných nastaveních, včetně informací jak zabezpečení serveru vylepšit.

Při testování úrovně bezpečnosti webového serveru byla sociální síť ohodnocena známkami B
No existuje množství stránek (včetně Českých) s hodnocením A+. Můžete začít testovat.

Foto: autor