Astronomie # 4: Jak dokáže Slunce způsobit zemětřesení

Toto je již čtvrtá instalace našeho měsíčního seriálu o novinkách ze světa astronomie. I tento měsíc byl plný novinek a hlavní hvězdou bylo Slunce.

Vítejte při měsíčním souhrnu nejdůležitějších zpráv z lidského zkoumání vesmíru. V průběhu června se vědcům podařilo odhalit možný vztah mezi sluneční aktivitou a zemětřeseními na Zemi. Také se podařilo objevit nový typ supernovy, čínská mise Tianwen-1 zatím probíhá úspěšně a máme k dispozici nejdetailnější záběry Slunce, jaké jsme dosud měli.

Jak Slunce způsobuje zemětřesení

To, že naše Slunce není tak klidné, jak se může na první pohled zdát, víme už velmi dlouho. Sluneční vítr je jev, který byl poprvé popsán již v roce 1958. Až tento měsíc se však podařilo vědcům najít korelaci mezi tímto proudem nabitých částic a zemětřeseními na Zemi.

Zemětřesení je způsobeno pohybem tektonických desek, který by mohl být vyvolán velmi silným proudem nabitých částic – slunečním větrem. Celou studii si můžete prohlédnout zde.

sohosunimageuv
Zdroj: NASA

Takovou supernovu jsme ještě neviděli

Hvězda označena SDSS J1240 + 6710 byla objevena už v roce 2015. Vědcům se však nelíbila jedna z jejích vlastností: pohybovala se rychlostí více než 900 000 kilometrů za hodinu. Odkdy byla objevena se uskutečnilo několik pozorování, ale jedno z nedávných nám poskytlo velmi dobrou představu toho, co se asi stalo.

Současná teorie říká, že hvězda byla součástí binárního systému a výbuch její hvězdné partnerky (supernova) způsobil termonukleární vzplanutí, které dodalo hvězdě tak vysokou kinetickou energii. Celá publikace je dostupná zde.

Naše Slunce a jeho nejbližší snímek

Společná mise NASA a ESA, která je zodpovědná za satelit Solar Orbiter, nám poskytla nejbližší pohled na naši hvězdu, jaký jsme kdy měli. Snímek je zachycen v ultrafialovém světelném spektru a je velmi detailní. Celou tiskovou zprávu od NASA si můžete prohlédnout zde.

SolarOrbiter1
Zdroj: NASA

Tianwen-1

Čínská mise snažící se o přistání na Marsu zatím jde podle plánu. Pokud chcete více informací, tento článek na Astronomy.com je velmi detailní.

Pokud Vás zajímají i jiné zprávy z astronomie, určitě se podívejte i na tyto naše články.