Záruka na baterii elektrické koloběžky jen 6 měsíců?

Víte jaká je záruka na baterii? Mnozí ani nevědí, že na baterie se vztahuje samostatná vyhláška. Jak to tedy se zárukou na baterie je?

Český Zákon o ochraně spotřebitele hovoří zdánlivě jasně: Zákazník má nárok na 24 měsíců dlouhou záruční dobu. Věděli jste však, že to neplatí při akumulátorech, tedy bateriích? V podstatě to platí i neplatí zároveň. To, jak se z tohoto právního chaosu vymotat a jak dlouhá ve skutečnosti je záruka na baterii, zjistíte v následujících odstavcích.

Proč je záruka na baterii jen 6 měsíců?

Baterie je ve své podstatě spotřební zboží. Moderní baterie se skládají ze dvou částí, mezi kterými vzniká napětí. Toto napětí pak přímo souvisí s tím, do jaké míry je daná baterie nabitá. Kapacita baterie však používáním klesá z důsledku opotřebení zmíněných částí, a proto Vám na ní nikdo nedá záruku.

Během prvních šesti měsíců se ve skutečnosti ani nejedná o záruku. Jedná se o tzv. minimální životnost baterie, což znamená, že výrobce/prodejce garantuje dostatečnou funkčnost baterie po dobu prvních šesti měsíců od koupě. Nesmíte si však zaměňovat pojmy funkčnost a kapacita. Kapacitu baterie totiž nikdo negarantuje. Slovo dostatečná však v tomto kontextu může zásadně ovlivnit to, zda Vaší reklamaci vyhoví či nikoli. Pokud máte například elektrickou koloběžku, tak můžete argumentovat tím, že pokles kapacity baterie je tak vysoký, že výrobcem udávaný dojezd není pravdivý, což zásadně omezuje její funkčnost. Přepočet na skutečný dojezd umíte získat na základě odborného posudku. Dávejte si však pozor na to, odkud koloběžku nebo jakékoliv jiné zařízení kupujete. Každý prodejce je sice povinen reklamaci odborně posoudit a zjistit, zda jde o výrobní vadu, avšak seriózní prodejce by takové reklamaci měl vyjít vstříc.

U telefonů nebo notebooků můžete argumentovat stejným způsobem pouze v případě, že výrobce garantuje konkrétní časem ohraničenou výdrž baterie. V případě Apple byste sice neměli mít problém tento údaj najít (Apple neudává kapacitu baterie v mAh, ale formou hodin, které telefon při dané činnosti v ideálních podmínkách vydrží), ale u jiných výrobců je potřeba hledat v návodu k použití a doufat.

Je toto legální? A co etické?

Máte pocit, že je takový zákon nefér? Co když koupíte baterii a po týdnu bude mít už jen 50 % kapacity? Krátká odpověď zní, že nebude. Baterie sama o sobě nemá důvod výrazně snížit svou kapacitu při správném zacházení. Je to jednoduchá fyzika a chemie, kterou nikdo neoklame. Pokud se k baterii chováte tak, jak byste měli, není možné, abyste jí za krátkou dobu výrazně uškodili. Pokud se však chováte nepřiměřeně, tak je velmi jednoduché kapacitu baterie výrazně snížit. Jestliže se jedná o výrobní vadu, která tento pokles zajistila, existují způsoby, kterými ji znalec dokáže odhalit.

Záruka na baterii by i tak byla zbytečná

V minulosti jsme zpracovali několik článků o tom, jak se máte chovat k bateriím. Jestliže budete dodržovat naše rady, které jsou podloženy slovy výrobců a výzkumníků, tak nikdy na záruku nebudete muset myslet. Články najdete pohromadě zde. Určitě budou časem přibývat další.

Pokud by výrobci museli garantovat kapacitu baterie, tak by uškodli sami sobě. Ať už se chováte k baterii jakkoli, tak s jistotou víte, že časem ztratí nějakou část své kapacity.

Kdy je záruka až 24 měsíců?

Toto je bod, ve kterém se mnozí ztrácejí. Baterie totiž vždy mají vnější konstrukci, která je obvykle z plastu. Na všechny součásti, jako například plastový úchop či LED indikátor stavu, jejichž vlastností není chemicky udržovat elektrickou energii, se vztahuje standardní záruka trvající 24 měsíců. Stejně tak i na všechny výrobní vady. Pokud tedy baterie nefunguje nebo má porušenou kapacitu už v momentě koupě, máte nárok na vrácení peněz. Musíte však jednat rychle, protože čím déle máte baterii doma, tím nižší je šance, že s reklamací uspějete.