Na Zemi přichází každých pár minut záhadný signál z vesmíru. O co se jedná?

Astronomové zaznamenali poměrně blízko Země záhadný signál z vesmíru, který se chová jinak, než cokoli, co bylo dříve pozorováno.

Astronomové zaznamenali poměrně blízko Země záhadný rádiový signál z vesmíru, který se chová jinak, než cokoli, co bylo dříve pozorováno.

Nízkofrekvenční rádiový signál, který se nachází ve vzdálenosti přibližně 4 000 světelných let uvnitř galaxie Mléčná dráha, se objevuje přibližně každých 18 minut a pokaždé trvá 30 až 60 vteřin.

Někdy jsou impulsy tvořeny krátkotrvajícími impulsy o délce menší než sekunda, zatímco jindy jsou plynulejší. V každém případě vzor rádiového zdroje nebyl nikdy předtím pozorován, uvádějí jeho objevitelé.

Pro astronoma to bylo poněkud strašidelné, protože na obloze není nic dosud známo, co by tento signál dokázalo přenášet.

Natasha Hurley-Walker, astrofyzička z australského uzlu Curtin University z Mezinárodního centra pro výzkum rádiové astronomie

Rádiové signály z vesmíru jsou běžným jevem zejména ve vysokofrekvenčním spektru v důsledku energetických událostí, jako jsou explodující hvězdy. Nízkofrekvenční obloha je však tišší.

Záhadný signál z vesmíru – jedná se o běžný signál nebo něco víc?

Vedoucí teorií týmu je, že zdrojem podivného signálu je magnetar – typ neutronové hvězdy s mimořádně intenzivním magnetickým polem. Konkrétně takový, který se točí poměrně pomalu.

Nevysvětlitelné nebo neobvyklé signály z vesmíru mohou přirozeně vést k teoriím o mimozemšťanech nebo jiných exotických jevech. V posledních letech bylo takových příkladů mnoho.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: bbc.com

Rychlé rádiové impulsy nebo FRB často upoutají pozornost vědců. Jedná se o jasné rádiové záblesky, které trvají milisekundy. Předpokládá se, že pocházejí z vysoce energetických astrofyzikálních procesů, které nejsou plně pochopeny. Některé z nich jsou jednorázové, zatímco jiné se opakují.

FRB s názvem FRB 180916.J0158 65 byl objeven v únoru 2020 a objevoval se několikrát denně po dobu čtyř dnů, než se na více než 12 dní odmlčel. Celkový 16denní cyklus by mohl poskytnout důležité informace k povaze jeho zdroje, uvedli tehdy vědci.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: nationalgeographic.com

V září 2021 vědci uvedli, že zachytili záhadný rádiový signál, který zřejmě přicházel ze středu Mléčné dráhy. Signál s názvem ASKAP J173608.2-321635 byl detekován šestkrát mezi lednem a zářím 2020, přičemž byl označen za velmi zvláštní.

Nevyzařoval totiž žádné jiné typy záření kromě rádiových vln. Známé astronomické objekty by ve stejné době emitovaly jiné záření, jako například vysokoenergetické rentgenové paprsky.

Najznámejší signál z vesmíru je starý už 45 rokov

Potom je zde signál s názvem Wow. Signál, který je jeden z nejznámějších vesmírných signálů, jaké byly kdy zaznamenány. Zaznamenal ho v roce 1977 Big Ear Radio Telescope v Delaware ve státě Ohio. Jednoho z astronomů, který tam pracoval, to překvapilo natolik, že zakroužkoval signál ve výtisku údajů a napsal k němu „Wow!“. Odtud pochází i jeho název.

Signál trval přibližně 72 sekund a v té době způsobil poprask, protože šlo o silný úzkopásmový signál – typ, od kterého astronomové v organizaci Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) očekávali, že bude vypadat jako mimozemský signál.

Záhadný signál z vesmíru
Záhadný signál z vesmíru, zdroj: myspaceastronomy.com

Signál se už nikdy nezopakoval navzdory pokusům astronomů ho znovu nalézt. O jeho zdroji se stále vedou spory. Existují náznaky, že magnetary jsou alespoň za některými FRB.

V roce 2020 bylo zjištěno, že magnetar SGR 1935 2154 kromě rentgenového záření vysílá také rádiové vlny v souladu s FRB. V té době to byl první FRB viděn zevnitř galaxie a ukázal, že magnetary mohou produkovat tyto rádiové výbuchy. Sami jsme zvědaví, jak se tento nález astronomů bude vyvíjet.