Elektromobilita se každým dnem rozrůstá velmi rychlým tempem. Mnoho lidí si tento trend posledních pár let oblíbilo, a to hned z několika důvodů. Elektrokolo nebo elektrokoloběžka je velmi rychlá, ekonomická a zábavná alternativa přesunu po městě.
Nemusíš startovat auto, spalovat benzín, trčet v zácpách či hledat volné parkovací místo. V tomto článku si porovnáme elektrokolo a elektrokoloběžku, resp. který varianta je vyhovující pro různé typy lidí.
Pokud jde o to, které elektrické vozidlo je nejlepší, výběr mezi elektrokolem nebo elektrokoloběžkou za tebe mohou udělat některé kritické faktory, včetně přenosnosti a úložného prostoru. Vejde se do tvého malého bytu plnohodnotné elektrický kolo? Nebude ti dělat problém vynést elektrokoloběžku do schodů v paneláku bez výtahu? Pokud ne, pravděpodobně se přiklání ke koupi jednoho z elektrických vozidel.
Svým způsobem velmi podobné, ale zároveň odlišné vozidla se liší podle potřeb člověka vcelku dost. Zda se vyplatí více elektrokolo nebo elektrokoloběžka si ukážeme v článku níže, kde si je i zároveň porovnáme v kategoriích, které je jistě třeba před koupí obou vozů zvážit.
Jízdní komfort
Pro některé lidi může být jízda na elektrokole náročná nebo naopak nepohodlná z důvodu sezení na sedadle či kvůli váze samotného elektrokola. Ostatní lidé ti zase mohou říci, že stání a vyvažování rovnováhy na malých kolech elektrokolobežky může být také náročné či nepohodlné.
Většina elektrokol disponuje velkými a robustními rámy a pneumatikami, aby se samozřejmě přizpůsobily přidané hmotnosti baterie a motoru. Větší kola navíc lépe zvládnou jakýkoliv terén. Horská a silniční elektrokola jsou taktéž vybaveny pokud ne úplným, tak aspoň částečným odpružením.
Díky tomu hravě zvládnou nejen cesty a chodníky, ale i off road, tedy terén. Pokud chceš vsadit na komfort, určitě ti doporučujeme celoodpružené elektrokolo, jakým je například i model ADO A20, který nyní koupíš za kupónovou cenu jen 17 500 korun (slevový kód: BGADOA20EU).
To však neznamená, že e-koloběžky nenabízejí pohodlnou jízdu. Mnoho modelů vyšší třídy má i větší 10 – 13 „pneumatiky, plné odpružení či větší baterii i výkon jako elektrokola. Největší daní jsou pak samozřejmě rozměry a váha, která už pro mnohé nemusí být pohodlná. Tím pádem koloběžka o hmotnosti kolem 30 kg a více už není co se týče přenositelnosti komfortní.
Pohodlí je však poměrně relativní pojem. Na delší jízdy je určitě pohodlnější elektrokolo, pokud samozřejmě nepočítáme s koloběžkou, která disponuje sedadlem. Na přesun dětí či rychlý nákup vyhovují obojí vozidla, ale pohodlnějším variantou bude zřejmě elektrokolo s přídavným sedadlem. K elektrokoloběžku je zase možné přimontovat extra řídítka. Pokud máš potřebu si zacvičit během jízdy, vítězem je samozřejmě elektrokolo.
Rychlost a dojezd
Většina elektrických kol překoná ve stejné váhové kategorii většinu elektrokoloběžek. Pro co nejpohodlnější přenášení se váha sníží, ale s ní i výkon motoru či kapacita baterie. Klasické elektrokoloběžky typu Xiaomi (slevový kód: ALSHDJ35) nebo Ninebot (slevový kód: SKDHFGEY50) dosahují maximální rychlost 25 km/h, po upravení softwaru to je cca 32 km/h.
Elektrická kola mohou dosáhnout rychlosti až 40+ km/h nebo více. Pokud však jezdíš v hustém ranní provozu nebo v přeplněných ulicích města, nemusí být rychlost tvým prvořadým problémem.
Elektrické koloběžky jsou elegantní, hbité a mohou snadno manévrovat kolem automobilů a jiných vozidel, které zpomalují cyklisty. Ve srovnání s několika různými osobními elektrickými vozidly jsem například já cítil potřebu jet rychleji než je maximální rychlost elektrokoloběžky jen velmi zřídka, protože jsem tak či tak musel zpomalit, abych nenarazil do chodce nebo cyklisty.
S úzkým vozem, jakým je elektrokoloběžka lze snadno klouzat mezi auty nebo chodci, celkově je podle mě flexibilnější. Je také pravda, že elektrická kola budou mít obvykle mnohem delší dojezdy, a proto budou fungovat nejlépe při delším dojíždění a výletech, přestože jejich větší baterie se nabíjejí logicky déle.
Náklady a bezpečnost
Při rozhodování mezi elektrokolem a elektrokoloběžkou záleží určitě i na ceně. Za kolo zaplatíš v mnoha případech více než za koloběžku. Záleží také, jaký model u obou vozidlech zvolíš. Výkon, baterie, odpružení, materiály – to vše přidává na ceně samotného vozidla.
Pokud bereme v úvahu i čínské elektrokola, tam je výběr mnohem větší a cenově příznivější. Ušetřit tak víš až tisíce korun. Elektrokola značky Bezior (slevový kód: GKB744S) nebo FIIDO (slevový kód: DHJULY40OFF) jsou za svou cenu velmi slušné kousky. Elektrická kola jsou vystavena většímu riziku krádeže právě z důvodu jejich ceny. To zvyšuje náklady na vlastnictví v důsledku drahých zámků na kola a pojištění elektrokol.
Z elektrických koloběžek jsou to klasiky typu Xiaomi (slevový kód: ALSHDJ35) a Ninebot (slevový kód: SKDHFGEY50), no z těch výkonnějších a dražších Kaabo (slevový kód: DHJULY40OFF), Dualtron, Zero / Techlife / Unicooltech.
Pokud jde o bezpečnou jízdu, elektrické kolo může být lepší volbou na cestě než elektrokoloběžka. Má to několik důvodů, přičemž některé souvisí s designem samotných vozidel. Koloběžky jsou níže při zemi a jejich kola jsou mnohem menší, takže nerovnosti a otřesy nezvládají stejně dobře. Jezdci na koloběžkách jsou také pro řidiče méně viditelní než cyklisté.
Mnoho jezdců zejména na koloběžkách podceňuje jakoukoliv výstroj, která je určitě velmi potřebná. Chrániče a speciální kombinéza se doporučuje spíše při rychlých strojích dosahujících rychlosti až 100 km/h. Člověk se však může zabít také v rychlosti 25 km/h. Přilba by proto měla být vždy nezbytnou součástí každého jezdce koloběžky i kola.
Je tedy výhodnější elektrokolo nebo elektrokolobežka?
Jak jsme již poznamenali, výběr mezi elektrickým kolem a elektrokoloběžkou závisí na množství proměnných, které se mezi jednotlivými jezdci velmi liší.
Žádné osobní elektrické vozidlo není navrženo tak, aby vyhovovalo všem možným přepravním potřebám. Pokud však jde o náklady, pohodlí a snadné použití, elektrické koloběžky mohou být tou nejlepší volbou pro většinu městských dojíždějících a jezdců ve městě.
Odpovědět