Vstoupili jsme do čtvrté průmyslové revoluce

Čtrvtá průmyslová revoluce je doslova na spadnutí. Přesněji řečeno už probíhá. Co vše nás ale čeká a bude pro lidi stále práce?

V historii Homo Sapiens neurazil člověk nikdy tak rychlou cestu poznání, jak za posledních sto let. Nežijeme sice ve světě ideálním a nejsme dokonalí, ale pracujeme na sobě. Míříme výš a výš. V průběhu posledních desetiletí a zejména posledních let se život nesmírně zrychlil.

Jako lidstvo už máme za sebou tři průmyslové revoluce. V roce 1784 odstartoval tu první vynález tkacího stroje, poháněného párou. Druhá průmyslová revoluce začala v 19. století objevením elektřiny a výroby prostřednictvím montážní linky. Třetí průmyslová se datuje od 70. let 20. století. Začala díky částečné automatizaci pomocí paměťově programovatelných ovládacích prvků a počítačů. Od zavedení těchto technologií jsme schopni automatizovat celý výrobní proces – bez pomoci člověka.

On-line orders in futuristic factory / chiefexecutive.net

Stojíme na prahu čtvrté průmyslové revoluce. V hlavní roli účinkuje digitalizace.

Průmysl 4.0 nám přinese spoustu nových benefitů jak v oblasti průmyslu, tak celé společnosti. Koncept digitalizace a s ní související automatizace výroby byl představen již v roce 2013 na veletrhu v Hannoveru.

Co přinese čtvrtá průmyslová revoluce?

1. Propojení virtuálního světa se světem reálným

Co si pod spojením virtuálního světa a reality představit? Chytré továrny. Továrny, ve kterých budou stroje připojeny k internetu a budou tím zapojeny do celého výrobního procesu. Nově vyrobený produkt se například sám ohlásí, že je připraven k expedici. Dojde k propojení celého výrobního procesu včetně vývoje a následného servisu.

2. Zvýšení pracovní produktivity

Už v tomto desetiletí se očekává kompletní propojení výrobního procesu, a to včetně vývoje a následného servisu. V továrnách se budou stroje ovládat samy pomocí senzorů, čteček a kamer. Roboti se automaticky přihlásí údržbářům o revizi. Výrobní proces se celkově urychlí a zpřesní. Produktivita výroby se tak celkově zvýší.

3. Cena výroby se sníží

V důsledku napojení domácností na internet dojde ke zjednodušení výrobního procesu. Bude stačit vydat pokyn k výrobě požadovaného produktu zákazníkem a stroje se samy přihlásí k práci. Přání jednotlivých zákazníků poputují přes internet přímo na výrobní linku. Individuální zakázky tak bude možné zpracovat v ceně velkosériové produkce.

4. Výroba bude komplexně řízena daty

Výzkumníci trhu předpokládají, že v důsledku průmyslové automatizace výrazně vzroste celosvětový obchod s daty. Ten už dávno přesáhl hranici 200 miliard eur. Postupující digitalizace a vytváření sítí mění celý průmyslový výrobní řetězec. Objem dat na celém světě narůstá exponenciální rychlostí.

5. Změna vnitřní politiky firem

Změnit se ve firmách nemusí jen technologie, ale i myšlení. Rychlost inovací, zákaznický management, flexibilita, produktivita a doba reakce na změny na trhu budou nově definovány. Firmy budou muset změnit procesy, s nimiž dosud pracovali a přizpůsobit se nové době.

6. Změny ve společnosti

Nástup průmyslu 4.0 zcela změní naši společnost. Důsledkem digitalizace ekonomiky se nezmění jen oblast průmyslu. Změny způsobené čtvrtou průmyslovou revolucí se dotknou i oblasti vzdělání a pracovního trhu. Na odborných konferencích se dokonce hovoří o vzniku Společnosti 4.0. Tedy o takové společnosti, ve které budou hodnotové řetězce v úplně jiné podobě, než jak je známe dnes. Dojde k posunu struktury vědomí, struktury institucí a toku kapitálu. A navíc – průmysl 4.0 přinese výrobu s téměř nulovými mzdovými náklady.

V souvislosti s digitalizací se však vyvstává otázka. Budou vůbec v tomto digitalizovaném věku potřební lidé? Mnozí se této otázky děsí, ale odpověď je velmi jednoduchá – ano. Stroje sice budou vykonávat potřebnou činnost, ale lidský faktor bude potřebný k tomu, aby tyto stroje vymyslel, programoval, řídil. Zaniknou pracovní místa, která jsou pro lidi fyzicky náročná, nebo nebezpečná, ale na druhé straně časem vznikne poptávka po pracovnících s vyšší kvalifikací. Ti budou ovládat chod strojů. A ostatní? Člověk bude mít více času na sebe a ti, kteří se nebudou podílet na digitalizací výroby, najdou uplatnění ve službách pro lidi, ať už klasických nebo nově vzniklých.

Foto: chiefexecutive.net