V Istanbulu byla omezena rychlost elektrokoloběžek

Istanbul zahajuje boj proti rychlosti elektrokoloběžek. Důvodem je narůstající počet smrtelných zranění na cestách.

V Istanbulu se po několika nehodách elektrokoloběžek, které se v zemi staly velice probíraným tématem rozhodli kvůli bezpečnosti snížit rychlost z 25 kilometrů za hodinu na nových 20 kilometrů za hodinu. Toto opatření má mimo jiné zabránit rostoucímu počtu úmrtí.

rychlost elektrokoloběžek

Koordinační centrum pro dopravu při istanbulské metropolitní samosprávě (UKOME) se sešlo, aby připravilo nařízení týkající se koloběžek. Bylo je potřeba omezit v souvislosti s nedávnými nehodami.

První obětí na elektrokoloběžce byla İlknur Akkaya v Istanbulu dne 26. října 2021. Řidič auta náhle otevřel dveře svého vozu, čímž ji srazil. Poté byla ještě vymrštěna na hlavní silnici, kde ji autobus nešťastnou náhodou přejel a usmrtil.

Poté 21. dubna 2022 v jihovýchodní provincii Gaziantep srazilo vozidlo koloběžku a způsobilo smrt středoškolské studentky. Jen o necelé dva měsíce později 12. července byla v jedné istanbulské čtvrti přejeta ještě 23letá tanečnice.

Poslední nehoda se stala 19. listopadu v provincii Sakarya. Po srážce s vlakem zemřel mladší muž, který zrovna přejížděl železniční přejezd, a přitom poslouchal hudbu ve sluchátkách.

Rychlost elektrokoloběžek – je třeba zakročit

Turecký ministr dopravy a infrastruktury Adil Karaismailoğlu minulý měsíc oznámil, že jeho ministerstvo vytvoří nové nařízení ve snaze zabránit nehodám na elektrokoloběžkách. Karaismailoğlu také dodal, že nařízení o používání koloběžek bylo zveřejněno již v loňském roce, nicméně uvedl, že nová pravidla nebyla většinou dodržována a rychlost elektrokoloběžek musela být snížená.