V EU se bude snižovat DPH na kola a elektrokola

Začátkem prosince Rada Evropské unie schválila sníženou DPH pro elektrokola, ale i běžná kola. K prvnímu návrhu došlo už v roce 2018, ale jaksi se zapomnělo na elektrokola. Doposud byla minimální sazba DPH stanovena na 15 %, což se bude v nejbližší době měnit na novou, sníženou výši DPH a v některých případech může být zavedena i nulová DPH.

Zdroj: ©2021 Stefan Haehnel

DPH na kola a elektrokola půjde dolů

V roce 2018 přišla Rada Evropské unie s návrhem, který hovořil o snížení DPH na kola a elektromobily. Elektrická kola byla z tohoto návrhu vynechána a nikdo vlastně nevěděl proč. Dne 7. prosince však Rada Evropské unie schválila obdobný návrh, který již zahrnuje i elektrická kola, což potěšilo zejména CONEBI (Konfederace evropského cyklistického průmyslu), ECF (Evropská cyklistická federace), CIE (Organizace pro evropský cyklistický průmysl). Mnozí lidé z průmyslu to vnímají jako zásadní zlepšení dostupnosti kol a elektrokol, což podle nich zvýší popularitu tohoto způsobu přepravy.

Novinka umožní členským státům snížit DPH pod minimální hranici 15 %, která byla stanovena dosud.

Například Belgie tuto změnu vřele přivítala a tamní orgány informovaly, že jsou připraveny zavést snížení DPH na kola a elektrokola, jakmile tato nová směrnice vstoupí v platnost..

Snížení DPH na kola a elektrokola potěší i aktuální majitele

Pokud už vlastníte kolo, tak možná kroutíte očima a litujete, že jste s koupí Vašeho kola nepočkali. Nemusíte. Tato změna nezahrnuje pouze prodej kol a elektrických kol jako takových, ale také jejich pronájem, opravy a náhradní díly. Z novinky tedy bude těžit každý, kdo se cyklistice věnuje nebo s ní teprve chce začít.

„Velmi vítáme výsledek jednání v Radě o revizi sazeb DPH v EU. Zahrnutí prodeje, půjčování a opravy konvenčních i elektrických kol do seznamu zboží, na které lze uplatnit snížené sazby DPH, přidává k souborům nástrojů členských států na podporu cyklistiky mocný nástroj a může přispět k tomu, aby se cyklistika stala ještě dostupnější pro občany.“

Jill Warren, Generální ředitelka ECF. Zdroj: biker.sk