USA dalo Aliexpress na černou listinu. Co stálo za tímto rozhodnutím?

USA se nedávno rozhodly přidat na černou listinu také čínskou platformu pro odesílání zpráv WeChat a online tržiště AliExpress.

Spojené státy americké už v minulosti daly na černou listinu všem známou společnost Huawei. Ta své smartphony dodnes vyrábí, ale u nás prakticky zanikla z velmi jednoduchého důvodu.

Jelikož má Huawei zakázáno obchodovat s americkými společnostmi, kterou je například i Google, v jejich chytrých telefonech, tabletech či noteboocích se nenacházejí žádné Google služby. Pro mnohé je právě toto kamenem úrazu.

USA se nedávno rozhodly přidat na černou listinu také čínskou platformu pro odesílání zpráv WeChat a online tržiště AliExpress. Konkrétně přibyly na seznam notoricky známých trhů s paděláním a pirátstvím. Jedná se o každoroční kompilaci nejhorších zneuživatelů duševního vlastnictví a padělatelů.

AliExpress či WeChat nejsou jediným terčem USA

AliExpress a Wechat jsou „dva významné online trhy se sídlem v Číně, které údajně usnadňují značné padělání ochranných známek,“ uvedl Úřad obchodního zástupce USA (USTR) v prohlášení doprovázejícím vydání revize z roku 2021.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

USTR poprvé začal zveřejňovat roční samostatný seznam v roce 2011. Zvýšil tím povědomí veřejnosti a pomohl tržním operátorům a vládám upřednostnit úsilí o prosazování duševního vlastnictví. Revize z roku 2021 identifikuje 42 online a 35 fyzických trhů. O nich se následně uvádí, že se podílejí na padělání ochranných známek nebo pirátství v oblasti autorských práv.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

Tento seznam se ukázal jako užitečný k tomu, aby společnosti, zejména ty větší, učinily více v boji proti pirátství a padělání, řekl Robert Holleyman, který pomáhal dohlížet na seznam jako zástupce obchodního zástupce USA.

Na černé listině najdeme i jiné známé e-shopy

Pinduoduo, jeden z největších online prodejců v Číně, je i po prvním zařazení v roce 2019 nadále uveden na seznamu. Na seznamu jsou také Taobao, Alibaba, Baidu Baidu Wangpan či DHgate. Zahrnuto je devět fyzických trhů v Číně, které jsou známé výrobou, distribucí a prodejem padělaného zboží.

Aliexpress
USA VS. Čína, zdroj: Gizmochina.com

Dvě největší světové ekonomiky sdílejí největší bilaterální obchodní vztah, který je však od roku 2018 křehký. Trumpova administrativa dohromady uvalila cla více než 300 miliard USD na dovoz z Číny, od obuvi a oděvů, až po elektroniku a kola. Nechybí ani krmivo pro domácí zvířata podle § 301 živnostenského zákona z roku 1974.