Unikly fotografie a utajené údaje o prvním elektromobilu od Xiaomi!

Společnost Xiaomi expanduje a zprávy říkají, že bychom se nového elektromobilu mohli dočkat už začátkem příštího roku.

MS11 není název nového smartphonu. Toto je pracovní název elektromobilu od Xiaomi, který se má v budoucnu změnit na Xiaomi Modena.

Výrobce chytrých produktů pro 21. století (a technologií obecně) se rozhodl vstoupit na automobilový trh díky nezastavitelnému vzestupu elektrické mobility. Podle všeho tak předčí technologické giganty (Apple, Google a další) a uvede na trh něco, o čem se už delší dobu pošuškává – vlastní elektromobil.

Jak neuhlídat tajemství

Na internetu se před pár dny objevily první obrázky nového Xiaomi MS11. Neobvyklé elektrické vozidlo, se kterým Xiaomi hodlá udělat „lakmusový papírek“ na čínském trhu. Únik fotografií, ke kterému došlo ve specializovaných médiích Číny, nám umožňuje zjistit, jaký bude vnější design MS11. Na čínské sociální síti Weibo se objevily poměrně přesvědčivé, i když ne zrovna kvalitní oficiální snímky s chystaným autem. Zřejmě poprvé se tak můžeme podívat na design elektromobilu od gigantu Xiaomi a v určité míře si jej představit. Už na první pohled vypadá tento model opravdu dobře.

Jaký bude?

Elektromobil s kódovým označením MS11, který by měl nést jméno Xiaomi Modena, se již testuje. Obrázky ukazují moderní design. Elektromobil má tvary, které vyjadřují plynulost, což naznačuje aerodynamiku. Zajímavostí však je, že značka Xiaomi vyloučila použití digitálních vnějších zpětných zrcátek. Alespoň uniklé snímky to naznačují. Je však také známo, že podle dalších informací umožní systém kamer, radarů a senzorů MS11 mít vysokou úroveň autonomního řízení. Toto je jeden z klíčů, který Xiaomi zvolilo, aby se odlišilo od konkurence. Sdružené světlomety mají charakteristický světelný podpis a na předním nárazníku naleznete několik větracích otvorů, které dodávají celku na originalitě. Očekává se, že zadní světla budou propojena světelným pásem, čímž se umocní pocit šířky.

Stylový sedan si očividně vypůjčil řadu atraktivních a osvědčených prvků od známých výrobců sportovních vozů. Například světlomety a celý tvar nárazníků může připomínat design McLarenu, odstupňovaný hýždě s lištou zadních světel po celé šířce pak evokuje Aston Martin DBS. Při pohledu na kola se člověk neubrání dojmu, že jsou jako dvojčata z automobilu Lamborghini Huracán Evo.

Informace, které hodně naznačují

Zatímco o elektrickém pohonném ústrojí nebylo zveřejněno mnoho podrobností, aktuální zprávy naznačují, že vyvine výkon 260 kW (354 k). Bude mít 800-voltovou architekturu. Díky tomu bude vybaven systémem ultrarychlého nabíjení (z 0 na 80 % se údajně má nabít za pouhých 15 min). Dojezd ještě nikdo nikde neprozradil, nicméně podle dosavadních spekulací by výrobu baterií měly mít na starosti také čínské společnosti CATL a BYD. Elektromotor si pak má vyrábět Xiaomi samo. Co je velmi důležité, auto od Xiaomi má konkurovat nejen tím, že by se mohlo jednat o cenově dostupnější elektromobil ve své kategorii, ale především pokročilými technologiemi (podobně jako Tesla). V první řadě autonomním řízením a pokročilými asistenčními prvky, které budou spoléhat například na Lidar technologii (což naznačuje vystouplá část na čelním skle), ale samozřejmě také na množství kamer a dalších senzorů a čidel. Skleněná střecha s kamerou nad zadním oknem to potvrzuje. Auto má vysouvací kliky dveří a celočerný okenní rám. Vypadá hezky kompaktně a spíše sportovně.

Xiaomi – od chytrých telefonů k autům

Trefný komentář k těmto fotografiím zanechal jeden diskutující na čínské sociální síti: „Dobré hranice mezi výrobou aut a telefonů již neexistují. Někteří čínští výrobci automobilů, jako například NIO a Geely, vyvíjejí chytré telefony. ?“ Ano: Xiaomi je designér a výrobce spotřební elektroniky, založený v roce 2010 se sídlem v Pekingu. Zpočátku společnost vyráběla pouze chytré telefony. Ale v průběhu let se jejich portfolio rozšířilo do nejrůznějších věcí, včetně televizorů, chytrých reproduktorů, robotických vysavačů, zvlhčovačů a dokonce i kuchyňských spotřebičů jako jsou fritézy a mixéry. Auto je tedy logickým dalším krokem ve vývoji této značky.

Xiaomi Automobile

Společnost Xiaomi Automobile vznikla v roce 2021. Sídlí v Pekingské zóně hospodářského a technologického rozvoje (BETDA). Gigant Xiaomi chce svá auta vyrábět sám, místo aby spoléhal na smluvní výrobu. Výstavba závodu začala v polovině roku 2022. Počáteční kapacita je 150 000 vozů ročně a v blízké budoucnosti vzroste na 300 000. Xiaomi také založilo společnost s názvem Xiaomi Automobile Technology. Tato společnost se zaměřuje zejména na technologii autonomního řízení. Hlavní výkonný ředitel Xiaomi Lei Jun se již dříve vyjádřil o obrovských ambicích společnosti Xiaomi v oblasti elektromobility. Koncem loňského roku prohlásil, že aby mohli uspět ve svém novém byznysu a zařadit se do první pětky největších výrobců elektromobilů na světě. O pravdivosti jeho slov svědčí plány Xiaomi v rámci let 2021 až 2030 do své nové divize Xiaomi Automobile, specializující se na vývoj a výrobu elektromobilů, investovat kolem 10 miliard €. Na úvodní fázi přitom bylo vyčleněno v přepočtu cca 1,4 mld. €.

Pravda, nebo ne?

Musíme poznamenat, že na světlo vyšly „zaručené“ informace o tom, že fotky jsou podvrh, resp. zástěrka samotné společnosti Xiaomi, aby znepokojila konkurenci. Dnes na 100% neví nikdo, co je pravda. Jedna věc je jasná: obrázky byly vyfotografovány chytrým telefonem, přičemž se zobrazovaly na obrazovce počítače. Snímky jsou navzdory menší kvalitě velmi podrobné a zdá se, že zobrazují skutečné auto, které má například ve středu kol známou značku Xiaomi MI. Nechme se překvapit. Nový elektromobil bude uveden na čínský automobilový trh v prvním čtvrtletí 2024.

Foto: carnewschina.com