TikTok je ve sporu s italskými úřady. Zakážou ho?

TikTok jednoduše nedokáže získat pozitivní publicitu. Nejnovější mu hrozí ztráta italských uživatelů. Proč tomu tak je? Co to znamená pro nás?

Loni se bývalému americkému prezidentovi téměř podařilo tuto aplikaci převést do amerických rukou. Dnes se však TikTok znovu dostal do médií kvůli kauze, kterou vyvolala smrt mladé dívky. Italské úřady daly mateřské společnosti jasné podmínky a ultimátu. Hrozí, že TikTok v Itálii zakážou?

The U.S. is 'looking at' banning TikTok, cites Chinese surveillance
Zdroj: TikTok

Celé to způsobila blackout challenge

Aplikace Musical.ly, která byla předchůdcem TikToku a která pochází od stejných vývojářů, stála mateřskou společnost ByteDance 5.7 milionu dolarů poté, co US Federal Trade Commision v roce 2019 poukázala na to, že přístup k aplikaci mohli získat i děti pod 13 let, což je proti regulacím.

Dnes TikTok čelí stejnému problému, ale v jiné zemi. Poukázala na to nešťastná smrt 10-letého děvčátka ze Sicílie, které se údajně mělo účastnit tzv. blackout challenge. Zemřela na zadušení. Podle informací od jejích rodičů víme, že tuto výzvu měla holčička najít právě na TikToku.

Jak se 10letá holčička dostala na TikTok?

Pokud je aplikace určená pro děti staší 13 let, co tam vůbec dělala? Je trochu těžší určit, koho chyba to ve skutečnosti je. Na jedné straně stojí společnost ByteDance a její produkt TikTok, jehož pravidla užívání sice zakazují registraci pro děti mladší než 13 let, ale to se dá velmi jednoduše obejít. Na druhé straně jsou rodiče, kteří měli kontrolovat aktivitu svého dítěte na sociálních sítích, což očividně zanedbali.

TikTok dokonce má i cenzurovanou verzi pro mladší uživatele – TikTok for Younger Users. Pokud by se to rodičům zdálo jako příliš drastické řešení, tak je v nabídce standardní aplikace i rodičovská kontrola, kde můžete upravovat jaký obsah Vaše děti vidí a jaký ne. Se všemi těmito možnostmi je obtížné určit, která strana pochybila, a je pravděpodobné, že obě strany mohly učinit více proto, aby k tomuto neštěstí nedošlo.

Italské úřady v tom mají jasno

Zatímco určit vinu není jednoduché, italské úřady, konkrétně Italský úřad pro ochranu dat, stanovili společnosti ByteDance jasné ultimátum: TikTok musí zabránit přístupu italských občanů, kteří nedokážou prokázat, že jsou starší než 13 let, do 15. února. Není zcela jasné, co se stane, pokud ByteDance ultimátum nedodrží. Není ale vůbec vyloučeno, že by ho v celé zemi zakázali. Alespoň dokud nebudou podmínky vlády splněny.

Uvidíme, jak se celá situace vyvine, ale určitě se jedná o negativní publicitu pro TikTok. Zkusme ale na chvíli zapomenout na verdikt italských úřadů. Toto je příležitost pro nás všechny, abychom se podívali na nejhorší možný scénář, ke kterému může dojít, když dáme dětem neomezený přístup na sociální sítě. Nestačí se ale jen dívat. Poučme se z něj.