Thunderbolt 4 Pro: Kabel od Applu za 4500 Kč

Do portfolia přibyl nový iPhone SE 3, nový iPad Air s Apple M1 a Mac Studio s M1 Ultra, ale také Thunderbolt 4 Pro kabel, který tě vyjde na téměř 200 eur.

Začátkem března mělo Apple hardwarovou prezentaci, na které společnost představila několik nových kousků. Do portfolia přibyl nový iPhone SE 3, nový iPad Air s Apple M1 a Mac Studio s M1 Ultra, ale také kabel Thunderbolt 4 Pro, který tě vyjde na téměř 5000 Kč.

Společnost Apple oznámila nový stolní počítač za necelých 50 000 Kč s novým Mac Studio, který nejen stojí téměř 124 000 Kč ve verzi s Apple M1 Ultra, ale zároveň se považuje za nejvýkonnější stolní počítač v současnosti.

Apple poskytuje nový Thunderbolt 4 Pro kabel pro správné připojení k monitoru nebo jinému příslušenství. Kabel Thunderbolt 4 je dlouhý 1,8 metru a stojí přes 2400 Kč. Apple vydal také Thunderbolt 4 kabel o délce 3 metry za 5000 Kč.

Čím je takhle drahý kabel speciální?

Tento kabel je určen k připojení mnoha zařízení Thunderbolt. Pokud obě koncová zařízení podporují Thunderbolt 4, nejvyšší rychlost přenosu dat by měla být 40 Gbit/s, což ti umožní připojit externí grafickou kartu nebo přenášet 4K UHD obraz se 120 Hz a 10bitovou barevnou hloubkou.

Thunderbolt 4 Pro
Thunderbolt 4 Pro, zdroj: 9to5mac.com

Data lze navíc odesílat rychlostí 10 Gbit/s, což je stejné jako u standardu USB 3.2 Gen2. Standard Thunderbolt umožňuje přenos až 100 wattů energie, což vám umožňuje nabíjet propojený Macbook a připojit druhý displej v tandemu pouze s jedním kabelem.

Jedná se o velký rozdíl ve srovnání se 3. generací?

Spolu s Apple prosazuje Intel rozhraní a dává řadič Thunderbolt 4 přímo do všech čipsetů pro příští 12. generaci procesorů Core I. Na rozdíl od předchůdce Thunderbolt 3, nový protokol podporuje monitory s rozlišením až 8K.

Kromě toho pouze Thunderbolt 4 umožňuje výstavbu pasivních spojení delších než dva metry při zachování plného výkonu. Thunderbolt 4 dokáže přenést až 3 000 MB/s dat z médií.

Thunderbolt 4 Pro
Teardown Thunderbolt 4 Pro káblu, zdroj: 9to5mac.com

Předchozí standard Thunderbolt 3 dosahuje maximální rychlosti přenosu dat 40 Gbit/s. To znamená, že si můžeš zakoupit levnější kabel s Thunderbolt 3 technologií. Propojovacím standardem je od Thunderboltu 3 port USB Type-C.