Tenisky Adidas 4DFWD se staly symbolem budoucnosti běhání

Adidas 4DFWD je další kapitolou ságy Adidas o vytvoření responzivní mezipodešve tenisek z čistého vzduchu, a to doslova.

Začala další kapitola v designu a funkčnosti běžeckých bot. Díky 3D tisku se objevily tenisky, které vám pomohou zrychlit. Mají podrážku ze vzduchu!

Technologie 3D tisku Adidas 4DFWD ve prospěch běhu

Pozorným divákům během sledování Olympijských her v Tokiu neunikl detail, že někteří sportovci se při vyhlašování výsledků na pódiu objevili v nepřehlédnutelných bílo-červených teniskách. Ty zaujaly svojí netradiční, strukturovanou, místy až průhlednou podrážkou. Jedná se o nový model tenisek s komplikovaným názvem 4DFWD. Zkratka upoutává pozornost k technologii 4D a pohybu vpřed (forward). Za teniskami stojí několik let práce, testování v běžecké komunitě a analýza běžeckých dat. Zejména však snaha učinit z běhání co možná nejpříjemnější aktivitu, která bude nejen profesionální běžce co nejméně namáhat a bude naopak sloužit v jejich prospěch.

Podrážka ze vzduchu

4DFWD není první běžeckou obuví Adidas s 3D tiskem. Tenisky Adidas 4D Run 1.0 používaly stejnou technologii, ale tato nebyla ovládána tak dobře. 4DFWD. 4D Run 1.0 byly spíše testovacími botami pro běh, aby se zjistilo, zda je výrobní proces možné rozšířit až na komerční úroveň. Zatímco Adidas 4DFWD jsou zde k tomu, aby předvedli skutečný potenciál mezipodrážek s 3D tiskem. 4DFWD je další kapitolou ságy Adidas o vytvoření responzivní mezipodešve z čistého vzduchu, a to doslova: výrobní technologie Digital Light Synthesis, kterou vyvinula společnost Carbon, používá digitální projekci světla, optiku propouštějící kyslík a programovatelné tekuté pryskyřice Carbon k vytvoření funkční mezipodrážky.

Netrvalo dlouho a Adidas 4DFWD vyhráli v kategorii „Nejlepší běžecké boty“ na T3 Awards 2021!

Tenisky Adidas 4DFWD, které vás „tlačí“ vpřed

Model 4DFWD obsahuje funkční recyklované materiály Primegreen a recyklovaný materiál tvoří také polovinu vrchní části boty. Mřížková konstrukce je vyrobena z 39 % materiálu na biologické bázi. Co je ale nejdůležitější – mřížková struktura mezipodešve byla speciálně upravena tak, aby se při dopadu na zem stlačila dopředu, a pomohla tak běžcům minimalizovat ztrátu rychlosti. Výsledkem je, že se maximální brzdná síla sníží o 15 %, protože mezipodešev přesměruje tyto nárazové síly při dopadu do pohybu vpřed. Při každém kroku tak bota sportovce jakýmsi způsobem vykopne dopředu, čímž se zvětší i jeho běžecký krok a zvýší ekonomičnost běhu. Pro zajímavost ve srovnání s předchozí generací Adidas 4D Run 1.0 generuje model Adidas 4DFWD při vertikálním zatížení v podmínkách mechanického testování třikrát větší pohyb dopředu.

Běh jako na obláčku

Kromě olympijské červeno-bílé varianty, která vzdala hold hostitelské olympijské zemi, představila společnost Adidas do světa i sněhobílou variantu se třemi černými pruhy nebo kombinaci černé a svítivě zelené barvy s názvem Hero Core Black. Na trh se dostává také nový model Adidas 4DFWD PULSE, který kombinuje technologie 4D a EVA. Zajišťuje tak co možná nejjemnější dopad při každém kroku. Navíc třívrstvý svršek ze síťoviny byl u modelu 4DFWD PULSE navržen s cílem, aby plynule podporoval pohyb nohy ve směru pohybu. Díky dokonalosti tisku přesně kopíruje terén a je skvělou volbou pro pohodlný běh. A to právě díky použité mezipodešvi EVA a šikmé patě, která zlepšuje absorpci nárazu. Tento jedinečný design zaručuje při dopadu hladký přechod z paty dopředu.

Foto: Adidas