Takové plány má Tesla na rok 2021. Jsou reálné?

Víte už o tom, co má Tesla na rok 2021 přichystané? Všechny ambiciózní plány této automobilky si můžete prohlédnout v tomto našem článku.

Americká automobilka, která se proslavila svými elektrickými vozidly, vždy mířila výš než konkurence. Její plány na tento rok se ale mohou zdát nesplnitelné. Tesla má sice tendenci překvapit, ale umí i velmi zklamat. Na tento rok se chystá například spuštění prodeje Cybertrucku či Semi. Co ještě nás čeká?

Zdroj: Tesla

Tesla Cybertruck

Nejočekávanější novinka je definitivně Tesla Cybertruck, který jsme poprvé viděli na konci roku 2019. Tento elektromobil, jehož karoserie je tvořena obnaženou ocelí, nabízí kromě nestandardního designu i korbu či nerozbitná okna (která se během demonstrace podařilo rozbít). Na začátku roku bychom měli dostat nejdražší variantu s celkově až třemi motory a ohromujícím výkonem. Ekonomičtější verze se dvěma motory přijde ve druhé polovině roku.

Zdroj: Tesla

Určitě se ale nejedná o auto cílené evropskému zákazníkovi. Jeho rozměry totiž vylučují použití ve většině evropských měst, kde se setkáváme s mnoha úzkými uličkami a nedostatkem parkovacího místa. Přesto Tesla neinformovala o tom, že by tento kontroverzní elektromobil neměl přijít na náš trh. Vlastně neinformovali o žádném odkladu produkce, takže i přes pandemii se jim asi daří dodržovat výrobní kvóty. Určitě se jedná o elektromobil, který by si každý z nás rád vyzkoušel.

Tesla Roadster

Roadster je čtyřmístný sportovní elektromobil se zrychlením „z nuly na sto“ za 1.9 sekundy. Měla by vzniknout i verze, která bude využívat raketový pohon pro ještě lepší zrychlení. Překvapivé je to, že udávaný dojezd je až 1 000 kilometrů. Jednalo by se především o konkurenci pro Porsche Taycan, ale i pro supersporty, které stojí několikanásobně více.

The Tesla Roadster will start at $200,000 - The Verge
Zdroj: Tesla

Zatímco produkce je naplánována na tento rok, určitě se nejedná o prioritu. V očích Tesly se jedná o produkt, který je daleko méně důležitý než například Cybertruck. I přesto, že bych ho rád viděl živě a projel se v něm, Tesla pravděpodobně upřednostní již zmíněný pick-up. Jakmile dostaneme více informací o tomto bláznivém elektromobilu, budeme Vás informovat.

Tesla Semi

Tesla Semi je elektrický kamion, který měl začít produkci už před dvěma lety. Několikeré komplikace způsobily sérii odkladů a momentální plán je dostat na cestu první kusy v průběhu tohoto roku. Elektrický kamion je koncept, který se v posledních pár letech pokusilo monetizovat hned několik společností. Nechvalně se o to pokusila i společnost Nikola, která se nedávno přiznala k tomu, že šlo o podvod. Více informací naleznete v našem článku o technologických omylech roku 2020.

Kdy uvidíme na silnici první Tesly Semi nevíme. Produkci by ale mohla pomoci nová Gigafactory v Texasu.

Gigafactory v Texasu

Gigafactory je název továrny pro výrobu elektrických vozidel značky Tesla. Konkrétně Gigafactory v Texasu by měla být domovem zmíněného Cybertrucku a říká se, že plně funkční by měla být v květnu. Je ve výstavbě poté, co Elon Musk vyjádřil svůj nesouhlas s kalifornskými úřady. Hlavním problémem byly nesmyslné daně a protipandemické opatření.

Pro růst společnosti se jedná o klíčový krok. Momentálně všechny elektromobily Tesla prodané v USA pocházejí z kalifornské továrny. Nová továrna výrazně podpoří plynulost výroby.

Gigafactory v Berlíne

Chcete si koupit novou Tesly? Přejeme pevné nervy, protože v Evropě je čekací doba na nový kus několik měsíců. To by měla vyřešit německá Gigafactory, kterou právě společnost dokončuje kousek od Berlína. Po dokončení bude stát alespoň jedna Gigafactory v Americe, Evropě i Asii. Pravděpodobně se dočkáme výrazně kratší čekací doby, ale i nižších cen, protože import vozů z USA s sebou přináší řadu dalších výdajů.

Gigafactory Berlin-Brandenburg | Tesla
Zdroj: Tesla

Tesla za půl milionu korun?

Když už mluvíme o Gigafactory v Berlíně, nemůžeme opomenout to, že se mluví o laciné Tesle, která by se zde měla vyrábět. S cenovkou půl milionu korun by se mělo jednat o jeden z nejlevnějších elektromobilů vůbec. Necháme se překvapit. Poprvé o tomto levném elektromobilu Elon Musk mluvil na Battery Day, který se nakonec konal koncem roku 2020.

Proč by ale společnost, která neumí dodržet sliby ohledně výroby svého elektrického kamionu, měla představit nové vozidlo tak krátce poté, co bylo poprvé zmíněno? To je přesně to, v čem Tesla exceluje. Když jde o představení nových vozidel, tak tato automobilka umí výtečně načasovat oznámení nového modelu. Bohužel i přesto, že výroba není ani zdaleka připravena toto nové vozidlo produkovat.

O co se ale jedná? Podle všeho by mělo jít o hatchback vycházející z Modelu 3. Ten by měl být lépe přizpůsoben pro evropské podmínky. Cena by měla začínat na na půl milionu korun, nic víc ale nevíme. Každopádně se tohoto elektromobilu nemůžeme dočkat.

Vstup na Indický trh

Tesla se dá jednoduše sehnat ve většině zemí, ale Indie byla vždy trnem v oku, do kterého se elektromobily s téčkem na kapotě oficiálně nedostaly. To by se mělo letos změnit. I přesto, že se to může zdát jako poměrně nudná zpráva, která se Vás nijak nedotkne, tak je třeba si uvědomit, že indický trh je obrovský. V této asijské zemi žije více než 1.3 miliardy obyvatel. To je obrovský počet potenciálních zákazníků, který bude mít velký dopad na finanční prospekty Tesly. Pravděpodobně právě tato zpráva ovlivní hodnotu společnosti během příštích 12 měsíců více, než jakákoliv z těch, které jsme již zmínili.

Závěr

Pokud půjde vše podle plánu (což se o roku 2020 nedá říct), tak bychom letos měli mít na výběr z několika modelů a po jejich objednávce bychom na dodání měli čekat kratší dobu. Investoři, kteří vložili peníze do této společnosti, by měli tento rok nadále sledovat zelené čísla. Vše se ještě může změnit, ale doufáme, že k tomu nedojde.