Stelární černá díra LB-1 B je tak masivní, že by ani neměla existovat

Stelární černá díra LB-1 B má 2,5krát vyšší hmotnost, než jsme si mysleli, že je možné. Je to chyba měření nebo revoluce náhledu na vesmír.

Nedávno objevená černá díra, kterou vědci označili LB-1 B, popírá zatím známé teoretické poznatky o černé díře. Její hmotnost se jeví být příliš velká na to, aby tato černá díra vznikla z hvězdy. Tento „jednorožec“ je součástí binárního systému LB-1 a obíhá kolem něj hvězda LB-1 A.

Zdroj: European Southern Observatory

Jak vznikají černé díry?

Černá díra vzniká, když dostatečně objemná hvězda s alespoň trojnásobkem hmotnosti našeho Slunce zaniká. Při zániku tvoří supernovu a později černou díru. Pokud nemá dostatečnou hmotnost, vytvoří neutronovou hvězdu. Na druhé straně této hmotnostní hranice není horní limit, protože během procesu výbuchu supernovy hvězda ztratí většinu své hmotnosti a zůstává jí nejvíce 20-násobek hmotnosti Slunce. To znamená, že nejmasivnější stelární černá díra by neměla mít více než 20-násobek hmotnosti Slunce.

LB-1 B toto vyvrací

Stelární černá díra LB-1 B však podle měření čínských vědců toto pravidlo poprvé v historii porušuje. Vědci měřili světlo přicházející z akrečního disku této černé díry a zjistili, že pravděpodobně má až 70-násobek hmotnosti našeho Slunce. Jinak řečeno, má 70 solárních mas.

Vlna kritiky

Asijští vědci neváhali a své pozorování urychleně publikovali. Možná až příliš rychle, vzhledem k tomu, že již nyní mnozí vyjádřili pochybnosti o důvěryhodnosti jejich měření. Pokud by jejich tvrzení bylo pravdivé, je na čase aktualizovat množství našich poznatků a teorií o vzniku a existenci stelární černých děr. V opačném případě by to bylo velké faux pas. LB-1 B momentálně dostává velkou pozornost a tudíž je jen otázka času, kdy dostaneme důvěryhodné a nezpochybnitelné měření.