Starlink beta testování je spuštěné, ale stojí až 3 000 korun měsíčně

Starlink je velmi ambiciózní projekt společnosti SpaceX, na jejímž čele stojí Elon Musk. Minulý týden byl těm, kteří o tuto službu projevili zájem, odeslán hromadný email, informující o začátku veřejného beta testování této služby. Oficiální název testování zní Better than nothing beta (překl .: Beta, která je lepší než nic). Zájemce o Starlink beta testování zarazila pořizovací cena i měsíční poplatek za internetové připojení. Víme všechny detaily!

SpaceX StarLink - Aké rýchlosti ponúka internet od Elona Muska?
Zdroj: Starlink

Starlink beta testování je opravdu lepší než nic

SpaceX už na oběžnou dráhu dostal téměř 900 satelitů Starlink a v létě informoval o tom, že nezávazně zájem projevilo 700 000 Američanů. Pokud zkusíme odhadnout celosvětový počet lidí, které Starlink zaujal, tak se můžeme dívat i na 1,5 milionu potenciálních platících zákazníků. To na SpaceX vytváří nátlak, aby službu spustili co nejdříve.

Better than nothing beta bude do konce roku dostupná pouze v Kanadě a USA, ale celosvětově by se měla spustit během příštího roku. Příslibem přitom zůstává to, že Starlink je určen přednostně pro ty, kteří nemají jinou možnost. Můžeme tedy téměř s jistotou říci, že nejlepší pokrytí bude zpočátku na samém severu Severní Ameriky, neboť tato oblast je známá svou rurální povahou.

Co získáte za 3 000 korun měsíčně?

Pokud máte zájem, je třeba se připravit na mastnou cenovku. V první řadě si potřebujete pořídit Starlink Kit, jehož cena je až 13 000 korun a obsahuje router, uživatelský terminál pro připojení k satelitu a tripod, na který ho připevníte. To však není všechno, kromě Starlink Kitu musíte platit měsíční poplatek 3 000 korun za připojení k internetu. To znamená, že první rok užívání Vás bude stát téměř 46 000 korun a každý další rok 32 000 korun. To se může zdát jako hodně v našich končinách, ale v zámoří je to jen o něco více než průměrná cena internetu.

Co tedy za takovou částku dostanete? V podstatě nestabilní připojení, jehož rychlost bude oscilovat mezi 50 Mb / s a 150 Mb / s odezvou od 20ms po 40ms.

„Jak už tušíte z nadpisu, snažíme se snížit Vaše očekávání. Rychlosti i odezva budou omezeny během několika příštích měsíců. Také se vyskytnou krátké období, kdy připojení nebude vůbec dostupné. „

Informuje tým Starlink v oficiálním hromadném emailu