Spor Apple a Epicu míří k soudu

Apple a Epic Games míří před soud! Jak to celé dopadne, která strana má nakonec pravu a bude mít nějaké hlubší následky pro ostatní společnosti?

V pondělí začal očekávaný soudní spor mezi společnostmi Epic Games a Apple. Jak se budou chtít jednotlivé strany sporu bránit? Společnost Epic Games obviňuje Apple z nevhodného jednání směrem k zákazníkům a hlavně k samotným vývojářům. Ve čtvrtek, 8. dubna, došlo k uveřejnění dokumentů, které musely obě společnosti doložit ještě před konání soudu, ze kterých lze vyčíst hlavní prvky obhajoby.

Čím se Epic Games ohání?

Epic games tvrdí, že Apple porušuje antimonopolní zákon. Údajně se snaží využívat dominantního postavení svého systému iOS, a to prostřednictvím svého virtuálního obchodu App Store. Nad ním má obrovskou kontrolu a zároveň v iOS neumožnuje instalaci obsahu z jiných zdrojů než právě přes svůj obchod.

Tím se taktéž Apple snaží uzavřít uživatele do svého ekosystému, protože nelze uživatele oslovit jinak než právě přes virtuální obchod. Kalifornský gigant se o to, dle tvrzení Epicu, snaží i tím, že záměrně neumožnuje využívat některé ze svých služeb mimo své platformy. Jako důkaz předkládá dřívější komunikaci i vyjádření vysoce postavených osobností společnosti s nakousnutým jablkem v logu. Jako příklad uvádí aplikaci iMessage.

A hlavně se Epic Games nelíbí marže Applu ve výši 30 %, která je účtována při každé platbě ve hře a označuje ji za mimořádně vysokou. Všechny transakce jsou pak prováděny pouze přes App Store proti čemuž právě Epic bojuje.

Co na to Apple?

Ten naopak logicky tvrdí, že se o žádné monopolní postavení nejedná a sám čelí konkurenci ostatních výrobců telefonů a herních konzolí.

V otázce výše marže argumentuje, že i ostatní společnosti s podobným obchodním modelem mají podobnou výši podílu z transakce.

Mimochodem Apple nedávno upravil výši marže na 15 % u vývojářů s obratem do 1 milionu dolarů. Náhoda?

Bude to zajímavé

Za Epic Games bude u soudu svědčit CEO společnosti Tim Sweeney.

Apple bere celou situaci velice vážně a důkazem může být to, že Tim Cook, CEO této kalifornské společnosti, bude též svědčit.

Pro Apple a potenciálně každou společnost, která provozuje obdobný specifický obchodní model (např. Sony, Microsoft atd.), by tento případ mohl mít vážné následky.

O výsledku soudu vás budeme informovat.