Red Bull připravuje hyperauto za 6 milionů eur. Bude mít 1 100 koní, 2 sedadla a F1 techniku

Red Bull připravuje vlastní hyperauto, za kterým se podepíše designér Adrian Newey. Mělo by jít o nekompromisní závodní speciál s rychlostí monopostu F1.
Zdroj: Red Bull Advanced Technologies

Red Bull určitě znáš jako značku energetických nápojů a možná jsi už slyšel io tom, že mají vlastní tým v šampionátu Formule 1. Minulý rok jejich pilot Max Verstappen vyhrál pohár jezdců a ve sklenici konstruktérů jejich tým skončil na druhém místě těsně za Mercedesem. A teď Red Bull připravuje své vlastní hyperauto.

Za jejich úspěchy sklidil velkou část zásluh Adrian Newey, britský designér a technický ředitel týmu Red Bull Racing, který je zodpovědný za geniální technické provedení jejich monopostů. O Adriana je ve světě F1 a ve světě automobilového designu obrovský zájem a jednou z jeho podmínek proto, aby zůstal pracovat pro Red Bull, bylo i to, že mu jeho tým umožní nadesignovat vlastní auto, přičemž není tajemstvím, že jde o jeho dlouhodobý sen.

Newey ví, do čeho jde

Red Bull mu před pár lety umožnil pracovat na hyperautě Aston Martin Valkyrie. Dnes už však víme, že Red Bull připravuje vlastní auto, jehož designu bude velit právě Adrian Newey a jehož cenovka bude začínat na neuvěřitelné sumě 6 milionů eur. Půjde o vůbec první auto s emblémem Red Bull na kapotě. Minimálně v případě, kdy (úmyslně) zapomeneme na Red Bull Mini Cooper.

Adrian Newey spolupracoval také na vývoji a designu Aston Martin Valkyrie. Zdroj: Aston Martin

Po koupi kromě auta získáš přístup ke špičkovým simulátorům Red Bullu, kde si auto budeš moci vyzkoušet ještě před zahájením produkce, přístup k trati na trénování tvých řidičských dovedností a budeš přímou součástí vývoje auta, přičemž můžeš připomínkovat různé změny.

I v případě, že o tento stroj máš zájem a máš potřebné finance, nebude vůbec jednoduché si jej pořídit. Celá produkce bude striktně limitována na 50 kusů, což znamená, že se z něho velmi rychle stane sběratelský kousek a dostane se do rukou jen důkladně vybraným lidem se skutečně hlubokými kapsami.

Hyperauto Red Bull se bude jmenovat RB17

Hyperauto Red Bullu bude nést název RB17, což měl být název monopostu Red Bull Racing v roce 2021, kdy tento tým vyhrál šampionát, ale nakonec tento název přeskočili. Nyní byl název RB17 oživen a signalizuje, že půjde o stroj zaměřený výhradně na nekompromisní výkon, což později potvrdily Adrian Newey i Christian Horner, vedoucí týmu Red Bull Racing.

„RB17 destiluje vše co víme o tvorbě auta, které je schopno vyhrávat šampionáty, do balení nabízejícího extrémní úroveň výkonu v podobě závodního speciálu se sezením pro dva. Vedený naší vášní pro výkon na každé úrovni, závodní speciál RB17 posouvá hranice designu a techniky daleko za to, co bylo dosud dostupné entuziastům a sběratelům,“ řekl Adrian Newey.

Čemu vděčí RB17 za „extrémní úroveň výkonu“? Toto hyperauto bude využívat motor v konfiguraci V8 s turbodmychadlem, doplněný o elektrickou jednotku. Tato hybridní motorizace by přitom měla nabídnout až 1 100 koňských sil. K jejich zkrocení bude RB17 využívat „nejvyspělejší aerodynamický systém současnosti“, tvrdí Adrian Newey.

Je ale poměrně obtížné tomu uvěřit. Jedním z konkurentů RB17 bude T.50, výtvor dalšího velikána F1 a automobilového designu Gordona Murray, který nabízí aktivní aerodynamiku za využití ventilátorů pro úpravu tlaku vzduchu pod autem. Pro Adriana Newey určitě nebude snadné překonat aerodynamické parametry modelu T.50, který při uvedení stál přibližně polovinu.

Poslední detaily se dozvíme až v roce 2025, kdy se má spustit produkce. Newey slibuje hodně, ale má reputaci, která nám do ucha šeptá, že bychom mu měli jeho tvrzení věřit a vnímat je jako konzervativní odhady. Smutné však je, že kupce Horner i Newey vnímají především jako sběratele a že tato auta s největší pravděpodobností nebudou mít silniční homologaci.