Realita digitalizace

Nové technologie přináší nové a nové aspekty do našeho života. Jaká je ale realita digitalizace a co vše nám vlastně přináší?

Vlak jménem Průmyslová revoluce 4.0 už stojí na stanici. Výhodu bude mít ten, kdo nastoupí, protože tento vlak zásadním způsobem změní způsob jakým žijeme, pracujeme a vzájemně komunikujeme. Ve své míře, rozsahu a komplexnosti bude tato transformace pro lidstvo tak zásadní, jako žádná jiná technologická změna z minulosti.

Nové technologie a pokrok přinesly pro mnohé země zásadní změny, např. za posledních 30 let se v Indii počet obyvatel žijících v chudobě snížil ze 60 % na 22 %, v Číně se za totéž období dostalo z chudoby 600 milionů obyvatel. A za vším stojí hlavně digitalizace. Steve Jobs kdysi s úsměvem na tváři prohlásil, že lidé často nevědí co chtějí, pokud jim to někdo neukáže. Měl pravdu. Naši otcové si před lety určitě nemohli ani představit to, co my dnes považujeme za samozřejmost.

Foto: bterrell.com

Od „big data“ ke „smart data“

Samostatnou kapitolou, která definuje nástup 4. průmyslové revoluce jsou takzvaná smart data. Ekonomové se již před více než dvaceti lety shodli na tom, že s nástupem nového tisíciletí nastane čas, ve kterém bude mít informace cenu zlata. Nemýlili se. Denně se na světě vyprodukuje okolo 3 exabajtů dat a číslo stoupá. Za dva roky vzniklo více než 90 procent všech dat na světě. Jde o informace, které jsou velmi cenné, ale je třeba se v nich umět vyznat. Poradenská společnost Bisnode mění Big data na Smart data. Údaje se třídí a ty nejlepší pomáhají klientům dělat správné obchodní rozhodnutí. Analýzami obrovského množství informací o klientech (big data) se dá vypočítat, co bude zákazník potřebovat. Dokonce se to stane ještě předtím, než si to uvědomí sám. Takto může klient společnosti zabývající se zpracováním a analyzováním smart dat oslovit nové zákazníky, kteří jsou nejblíže k obchodnímu rozhodnutí a určit, co a kdy si pravděpodobně koupí.

Speedfactory: Vítejte v továrně blízké budoucnosti

Představte si stroj vedle stroje, robot vedle robota. Všichni mají přesné instrukce, co mají dělat. A oni své zadání plní s precizností a přesností hodináře. Navíc jsou vzájemně propojeni neviditelným tokem dat a tato propojenost dovede výrobní proces k dokonalosti. Nejenže bude výrobní proces a všechny rutinní operace v režii strojů, ale tyto budou mít schopnost učit se a zdokonalovat tak, jak to nikdo jiný nedokáže. Pokud by místo nich byly v továrně lidé, už by se dávno v takovém pracovním nasazení mezi sebou pohádali, onemocněli a někteří zlenivěli, protože by zjistili, že ten druhý udělá práci i za ně. Stroje však vždy budou podávat stoprocentní výkon.

Vzájemná propojenost ať datovými kabely nebo bezdrátově se nebude týkat jen strojů, ale i přístrojů, vypínačů, ale to hlavní spojení by představovalo úroveň řízení, čili v podstatě jakýsi centrální mozek, který bude zadávat strojem úlohy.

To nejlepší však přijde na konec (resp. na začátek). Továrna budoucnosti překoná hranici jedné budovy a do digitalizovaného výrobního procesu začne mluvit samotný zákazník. Jak? Opět pomocí dat. V pohodlí svého domova ovlivní vše co stroje následně vyrobí. Pokud si myslíte, že tento scénář bude ještě pěkných pár let nereálný, mýlíte se. Už se na něm intenzivně pracuje.

Digitální špión má jméno MindSphere a prozradí vám vše o zboží, které jste si koupili

Koupili jste si v obchodě něco na zasycení a nemáte chuť luštit drobné písmenka na zadní straně obalu a zjišťovat co vlastně celou řadu uvedených detailů znamená? Nebaví vás číst údaje o složení dané potraviny z důvodu, že jim buď nevěříte, nebo nerozumíte? Co kdybychom vám řekli, že díky digitalizaci budete moci sledovat proces pěstování plodin či výrobu jakéhokoliv produktu doslova krok za krokem? Věřili byste?

Pravda je, že je to společnost Siemens, velký hráč na trhu digitalizace, která stojí za „digitálním špionem“, nazvaným MindSphere. Ten díky takzvanému blockchainu bude zákazník moci sledovat výrobní proces každého zvoleného produktu krok za krokem. Zástupci Siemensu se nechali slyšet: „Vyvíjíme první sledovací aplikaci pro potravinářský průmysl, kde díky naší platformě MindSphere budete moci sledovat celý životní proces produktu.“ Samozřejmě jakmile tato zpráva pronikla k lidem, vynořily se otázky. nejčastější byla: „Jak to bude fungovat?“ Příkladem může být obyčejné pytlík bramborových chipsů. Než se v pohodlí domova zakousnete do křupavé dobroty, budete moci zjistit jeho kompletní životní pouť. A to od bramborového pole, přes sběr, sklad, dopravu i samotné zpracování (krájení, smažení, solení, kořenění) ale i další úkony, potřebné k tomu, aby se balíček dostal k vám, čili balení i následná distribuce do obchodů. Blockchain zajistí, že všechny informace budou sledovat všechny strany zúčastněné na procesu navzájem a sdílet s koncovým uživatelem – zákazníkům. Bude to jakási schránka dat, kterou bude moci zákazník využít při výběru produktu. Na rozdíl od tradiční databáze, blockchainovú databázi nikdo nevlastní. To znamená, že data zapsaná do ní jsou viditelné pro ostatní a nedají se měnit.

V budoucnu tyto technologické inovace povedou k zázračným změnám v nabídce, s dlouhodobými zisky v nárůstu efektivity a produktivity.

Foto: bterrell.com