Proč upřednostnit elektromobil?

Určitě jste nad tím už přemýšleli. Shrnuli jsme největší klady vlastnictví elektromobilu. Co vy? Uvažujete nad koupí elektromobilu?

Elektromobily neexistují v posledních letech jen na papíře či v chodbách autosalonů jako koncepty. Stali se populárními, což znamená, že nabídka výrobců se snaží dohnat prudce rostoucí poptávku. Jejich konkurenční boj dává technologickým enthusiastům, ale už i běžným řidičům, šanci pořídit si vozidla s nulovými emisemi za dostupné ceny.

Elektromobily už dlouho nejsou monopolním odvětvím, kde jeden výrobce ovládá trh. Počet automobilek, které zařadili elektricky motorizované vozidla do své nabídky je velký a roste. Proč je tomu tak? Proč se lidé rozhodnou pro elektromobil raději než pro auto se spalovacím motorem?

Tesla Model Y | Zdroj: Tesla

Cena vozidla a náklady na provoz

Cena nového elektromobilu vůči ekvivalentně vybavenému konvenčnímu autu bude pravděpodobně vyšší. Hlavním důvodem je cena vývoje elektrického auta. Výrobce nemůže použít jiné auto jako technologickou předlohu, protože elektromotor a spalovací motor fungují diametrálně rozdílně. Cenový rozdíl se Vám však vrátí a možná dokonce ještě ušetříte.

Hlavním argumentem je cena paliva. Při elektricky poháněném vozidle můžete ušetřit až 75 % nákladů z ceny paliva, které byste jinak potřebovali. Je tomu tak proto, že cena elektrické energie je mnohem nižší než ceny benzínu a nafty.

Státní dotace na elektromobily je v České republice možná, avšak ne pro fyzické osoby. Požádat o ni mohou pouze firmy a to ještě z přesně stanovených odvětví. Aby firma na dotaci dosáhla, nesmí pořizovací cena jednoho vozu přesáhnou 1 250 000 Kč.

Ak chcete porovnať náklady na prevádzku konkrétnych vozidiel, môžete použiť túto kalkulačku.

Spolehlivost vozu

Automobily se spalovacím motorem jsou relativně náročné na údržbu, elektromobil obsahuje jen několik hlavních částí: motor, baterie a systém dobíjení. Obecně jsou elektromobily méně náročné na údržbu právě díky tomu, že mají mnohem méně pohyblivých částí. Největším problémem jsou však baterie, které nejsou levné, ale výrobci na ně nabízejí obvykle 8 let záruky.

Není vůbec třeba měnit olej či filtry. Je třeba měnit brzdy, tlumiče a pneumatiky, ale brzdy na elektromobilu vydrží déle, pokud pro zpomalení využíváte rekuperační schopnost motoru. Náklady na údržbu jsou tedy výrazně nižší než u vozidel se spalovacím motorem, či hybridních automobilů.

Životní prostředí

Elektromobily jsou často označovány jako způsob přepravy, který neprodukuje emise. To je zčásti pravda. Ve skutečnosti se jedná o nulové lokální emise. Samotné auto neprodukuje výfukové plyny, ale výroba potřebné elektrické energie produkuje emise, které by neměly být zanedbané. Je však pravda, že tyto emise jsou stále výrazně nižší než emise spalovacího motoru.

Nevyrábění lokálních emisí má však velký dopad na čistotu vzduchu ve Vašem okolí. Čistší vzduch zlepšuje zdraví a kvalitu života. A při použití „zelené“ energie z obnovitelných zdrojů ke znečištění dochází jen zanedbatelně.

Využití ekologických materiálů se také stalo velkým trendem. Například Nissan Leaf má interiér a karoserii částečně vyrobenou z recyklovaných plastových lahví, starých autodílů a recyklovaných domácích spotřebičů.

Domácí nabíjení

Nabíjet své auto doma vůbec není takový strašák jak se může na první pohled zdát. Ve skutečnosti je to cenově výhodné, jednoduché a zcela rychlé. Domácí nabíjení není doprovázeno nadměrným zatížením sítě, takže můžete použít vaši aktuální síť. Budete však potřebovat nabíječku, což může být malá investice, ale určitě se vám vrátí. Běžná domácí nabíječka má výkon 7kW a nabije do plna většinu elektromobilů během 8 až 12 hodin. K dispozici jsou i domácí rychle nabíjecí stanice, schopné dostat vás na 80 % kapacity baterie již za 30 minut.

Infrastruktura dobíjecích sítí v České republice není vůbec dobrá, takže domácímu nabíjení se určitě nevyhnete. Je pravda, že nabíječky jsou v každém větším městě, ale většinou mají dvě nebo tři místa, což je značně limitující. Situace už se ale výrazně lepší.

Pohodlí a jízdní vlastnosti

Jednou z prvních věcí, kterou si zaručeně při jízdě všimnete, bude ticho. Ticho pomáhá dotvořit komfortnější atmosféru. Další velkou výhodou elektromobilu je jeho okamžitý kroutivý moment. Na rozdíl od konvenčního spalovacího motoru, který se musí dostat do vyšších otáček, aby dokázal předat maximální výkon. Právě díky této vlastnosti mají elektromobily také dobré zrychlení.

Třetí silnou vlastností je rozložení hmotnosti. Baterie se obvykle nacházejí pod podlahou vozu a tedy snižují výšku těžiště od země a zajišťují rovnoměrné rozložení hmotnosti. Díky tomu získáte spolehlivé a pevné držení v zatáčkách.

Závěr

Elektrické vozy nabízejí kvantum výhod oproti konkurenčním vozům se spalovacím motorem. Z dlouhodobého hlediska jsou dokonce levnější. Největším problémem je však nerozvinutá infrastruktura dobíjení v České republice, což se může během blízkých let změnit. Pohodlí a pocit z jízdy je přinejmenším na stejné úrovni, ne-li lepší než u aut se spalovací motorizací. Jejich efekt na životní prostředí je také lepší. Z toho vyplývá, že v daleké budoucnosti se se spalovacím motorem pravděpodobně na cestě nebudeme setkávat moc často.