Srovnání: Elektrická vs. benzínová motorka

Mnoho motorkářů ani neuvažuje nad koupí elektrického stroje, což je škoda. Elektrická motorka má řadu výhod a v tomto článku najdete ty nejdůležitější.

Na dnešním trhu máme na výběr ze široké škály aut, motorek a jiných dopravních prostředků. V minulosti jsme se věnovali výhodám elektrických aut a dnes se podíváme na elektrické motorky. Do redakce jsme totiž dostali na test elektrický skútr Silence S01, jehož recenze přijde později. Toto jsou nejdůležitější rozdíly mezi spalovací a elektrickou motorkou či skútrem, které jsme zaznamenali. Není to totiž jen pozitivnější ekologický dopad, i kromě toho má elektrická motorka co nabídnout.

Zdroj: Zero Motorcycles

Širší nabídka než si myslíte

Svět elektrických motocyklů už dávno není pro pár jedinců. Jejich popularita narůstá a předtím, než se podíváme na to proč, bychom měli investovat chvíli tomu, jak nabídka reaguje na poptávku.

Před několika lety bylo na trhu jen pár elektrických motorek, ty neměli dostatečný dojezd ani maximální rychlost, která by motorkáře uspokojila. Paleta značek byla úzká a ceny příliš vysoké. Přesto narůstal zájem o elektromobilitu a to povzbudilo čím dál tím více výrobců, aby přišli s vlastními elektrickými modely nebo inovovali stávající. Také jsme v posledních letech viděli nárůst společností vyrábějících výhradně jen elektrické motocykly.

Dnešnímu trhu již nutně nechybí rozmanitost, můžete si vybírat z výrobců, jako je například Zero, Energica, Damon (O kterých jsme již psali), Silence, ale také konvenčnější výrobce jako je Honda, Vespa či dokonce Harley-Davidson se svým modelem LiveWire.

Harley-Davidson LiveWire | Zdroj: Harley-Davidson

Dojezd a nabíjení

Nejdůležitější na začátek: Elektrické motorky musíte dobíjet. To je jistě každému jasné a způsobuje to snad největší skepticismus vůči elektrifikaci. Nabíjení trvá obvykle několik hodin z běžné domácí zásuvky a to může být frustrující. Představa, že se Vám motorka vybije mimo místa, kde je možné ji nabít je nepříjemná. Pokud jste ale opatrný a plánujete si svou cestu dopředu, tak byste se do takové situace neměli nikdy dostat.

Pravdou je, že elektrické motorky mají výrazně kratší dojezd na jedno nabití oproti dojezdu spalovací motorky na jednu nádrž. Málokdo ale ujedete denně více než 200 kilometrů, což je relativně běžný dojezd e-motorek.

Pokud si zkontrolujete stav baterie a dojezd před jízdou, pravděpodobně jízdu v dosažitelném okruhu zvládnete. Také si můžete naplánovat cestu, na níž se nacházejí nabíjecí stanice, pokud je Vaše motorka podporuje. Přizpůsobit styl jízdy stavu baterie také není nějak komplikované. I tak se ale najdou lidé, které právě toto odradí a preferují rychlost načerpání nádrže před všemi ostatními výhodami elektrické motorky.

Zrychlení elektrické motorky a maximální rychlost

Je všeobecně známo, že elektrifikované dopravní prostředky mají lepší zrychlení. U motorek tomu není jinak. Pocit okamžitého kroutivého momentu, dostupného otočením zápěstí, Vám dodá potřebnou dávku adrenalinu, odebírající potřebu jet co nejrychleji. Myšlenka na zachování co největšího dojezdu Vám také nenápadně šeptá, abyste zbytečně nespěchali, protože vyšší rychlost znamená více spotřebované energie.

Zrychlení obvykle závisí zejména na hmotnosti motorky a nastavení výrobcem – při příliš vysokém zrychlení by motorka jezdila především na zadním kole, což není bezpečné. Maximální rychlost je stejně omezena především softwarem a hmotností motorky. Většina motorek se pohybuje v rozmezí maximální rychlosti 150 až 200 kilometrů za hodinu, zatímco skútry jen zřídka kdy překročí 100 km / h.

Zpomalení a brždění

Kromě lepšího zrychlení elektrické motorky i lépe zpomalují. Nemusíte dokonce ani používat brzdy, stačí Vám rekuperační vlastnosti elektrických motorů. Míra rekuperace je také nastavitelná výrobcem a někdy se dá upravit i samotným řidičem. Tento fakt Vám pomáhá zbytečně neopotřebovávat brzdný systém motorky a stačí Vám levnější a menší brzdy.

A to nejlepší na rekuperaci? Je to v podstatě opačný děj jako zrychlování motoru, ale namísto vybíjení baterie ji nabíjí. Jedná se tedy o přeměnu kinetické energie na elektrickou, což prodlužuje dojezd a motorka tak dojede dále.

Hybrid energy management of the new Mercedes C-Class
Jak funguje rekuperace na hybridním Mercedes Třídy C | Zdroj: Mercedes-Benz

Údržba elektrické motorky

Na spalovací motorce je třeba měnit pravidelně například olejový filtr, samotný olej nebo svíčky. Od těchto a také jiných potřeb Vás elektrický motor osvobodí. Jediné, co je třeba měnit, jsou brzdové obložení, pneumatiky a svítidla. V nejhorším případě budete muset vyměnit baterii nebo motor, ale statisticky jsou elektromotory výrazně spolehlivější a moderní baterie vydrží desítky tisíc kilometrů.

Například skútr, který momentálně testujeme, má životnost baterie minimálně 1 000 cyklů, což znamená alespoň 100 000 kilometrů při dojezdu 100 km na jedno nabití.

Cena a provozní náklady

Cena elektrických motorek je vyšší, ale nenechte se odradit. Nákupní cena nového stroje není jediné, na co byste se měli dívat. Provozní náklady se umí během životnosti motorky snadno nakupit a představovat nečekaně vysokou částku. Jak jsme zmínili výše, při elektrické motorce nebo skútru byste neměli mít potřebu měnit něco, co na běžné motorce nemusíte, ba naopak, potřeba měnit většinu věcí odpadá. To znamená, že časem se Vám částka, kterou jste si připlatili, vrátí.

Pohonné hmoty jsou nezanedbatelné. Na elektrické motorce, jak z názvu vyplývá, jezdíte na elektrickou energii, která je nesrovnatelně levnější než benzín. Cena za 100 ujetých kilometrů je tedy při e-motorce mnohem nižší.

Další funkce

Elektrické motorky a skútry nabízejí širokou škálu funkcí, které jsou u spalovacích motorek vzácné nebo zcela chybí. Obecně se setkáte s relativně velkým displejem a pokročilými LED svítidly také v cenové kategorii, ve které byste při spalovací motorce jen marně hledali takovou výbavu.

Silence S01 62 mph electric scooter with 5 kWh removable battery ...
Zdroj: Silence

Velmi praktickou vlastností většiny elektrických motorek a skútrů je i mobilní aplikace, pomocí které můžete obvykle zkontrolovat stav baterie, dojezd nebo lokalizovat motorku. Elektrická motorka je zcela tichá a je slyšet pouze jemné bzučení elektromotoru a tření pneumatik o vozovku, což může být pro někoho plus a pro někoho mínus.

Pokud tedy nepotřebujete cítit vůni benzínu, zvažte elektrickou motorku: je zábavnější, rychlejší a z dlouhodobého hlediska i levnější.