POIMO – první nafukovací skútr, který si odnesete v batohu

POIMO se jeví jako skvělé řešení pro překonání vzdáleností od parkoviště k cíli nebo v případech, kdy byste mohli projít vzdálenost pěšky.

Mnozí z nás si ještě pamatují na československý seriál „Spadla z oblaků“, v níž se kromě létající Majky z Guru objevilo i nafukovací kolo, na kterém jezdil „tajný agent“. V té době vyvolala tato scénka úsměv na tvářích mnohých diváků. Uběhlo však 40 let a všechno je jinak.

Japonská výzkumná organizace Mercart R4D a tým zahrnující studenty z Tokijské univerzity společně vyvinuli nafukovací elektrický skútr, který jezdci mohou ukrýt ve svém batohu. Elektrický skútr s názvem POIMO (POrtable and Inflatable MObility), který představuje výrazný krok vpřed v městské mobilitě, je sice jen v testovací fázi prototypu, ale první ohlasy na zveřejněné fotografie, videa a fakta o ní vzbuzují velkou naději, že se začne vyrábět sériově . Koloběžka POIMO sestává z karoserie vyrobené z termoplastického polyuretanu (TPU) a odnímatelných komponent včetně rukojetí, koleček, baterie a motoru. Zatím neznáme výkon, dojezd, nosnost ani kapacitu použité baterie, jediné co je o skútru známo, je jeho hmotnost. Ve sbaleném stavu váží 5,5 kg, ale jak se vyjádřil člen týmu vývojáře Ryosuke Yamamura, pracuje se i na její snížení, aby si ho například něžnější pohlaví mohlo odnést ve větší kabelce přes rameno.

Proč nafukovací?

I když v Japonsku (a také v jiných zemích) na cesty od nádraží nebo od autobusového nádraží po konečnou destinaci (do určeného cíle) uživatel využívá množství jiných řešení pro mobilitu, jako jsou elektrická kola, skútry nebo skateboardy, tyto možnosti stále narážejí na problémy týkající se přenositelnosti, bezpečnosti a také mnohokrát ceny. Všechny tyto nekomfortní zkušenosti uživatelů jsou založeny na „tuhých, těžkých a objemných vlastnostech těchto běžných prostředků pro mobilitu“, vysvětlili designéři společnosti POIME „Asi 60 procent automobilových výletů v Japonsku jsou na krátké vzdálenosti, což není z hlediska ekologického přetížení země a skleníkových plynů příliš dobré, pokračovali. „Jsme přesvědčeni, že je nutné zavést nový druh mobility, jako je POIME, která dokonale nahradí osobní mobilitu na kratší vzdálenosti.“

Tuhé komponenty skútru zahrnují dvě osmi palcová přední kola, dvě šestipalcová zadní kola, motor, vestavěný bezdrátový ovladač a baterii s délkou 70 až 110 milimetrů. Jak jsme již zmínili, spolu váží přibližně 5,5 kilogramu. Fakt, že celé tělo skútru je z nafukovacího plastu, je velmi důležitý. Skútr má tak minimum pevných částí. Motory i baterie jsou umístěny přímo v kolech. Pevnost a tvar „vozítka“ zajišťuje stlačený vzduch v rozmezí 40-50 kPa. Běžným kompresorem se skútr nafoukne přibližně za minutu, ale použít můžete například i portable kompresor, o kterém jsme psali nedávno.

POIMO se jeví jako skvělé řešení pro překonání vzdáleností od parkoviště k cíli nebo v případech, kdy byste mohli projít vzdálenost i pěšky, ale je to příliš daleko. Jeho hlavním rysem je to, že je skládací: když ho potřebujeme, vyjmeme ho z vaku, nafoukneme ho a použijeme. Když dosáhneme cíl, uvolníme z něj vzduch a jednoduše ho složíme a uložíme.

Skútr je však pouze jednou z verzí koncepce, kterou vyvinuli japonští studenti. Mimo jiné navrhli nafukovací invalidní vozík. Předpovídají však, že POIMO se bude dále vylepšovat, protože by chtěli, aby byl ještě jednodušší a přenosnější než je nynější prototyp.

Foto: dezeen.com