Nejlepší doplňky a příslušenství pro Váš iPad

Máte doma iPad a přemýšlíte nad tím, jaké příslušenství je pro něj to nejlepší? Vše podstatné se dočetete v našem článku, kde si je popíšeme.

Jak jsme zmiňovali v recenzi na iPad Air 4, iPad má nyní blíže k počítači než k telefonu. Velmi zajímavou vlastností iPadu však je možnost použití různého příslušenství a doplňků, které umí výrazně ovlivnit uživatelskou zkušenost a zajistit ochranu. Ukážeme si některé doplňky, které musíte mít, ale i takové, které jste ještě nikdy neviděli.

Bezdrátová sluchátka

Začneme tím očividným. Jelikož iPad nemá 3,5 mm jack, pravděpodobně si budete chtít pořídit bezdrátová sluchátka. A opravdu máte z čeho vybírat, protože tento segment je neuvěřitelně přesycen. Pokud máte iPhone, tak jednou z nejrozumnějších voleb by byly AirPods či AirPods Pro. Airpods sice nenabízejí nejkvalitnější zvuk a nejpokročilejší potlačení okolního hluku, ale jednoduchost používání a provázanost s Apple ekosystémem z nich udělali bestseller. Pokud nevíte, zda zvolit původní AirPods nebo modernizovanou druhou verzi, jejich porovnání najdete v tomto našem článku.

Zdroj: Apple

V případě, že AirPods nejsou v rámci Vašeho rozpočtu nebo hledáte lepší poměr ceny a výkonu, na trhu je velmi mnoho levnějších možností. Například tato sluchátka Xiaomi stojí jen 579 korun a i přesto, že nenabízejí aktivní potlačení hluku, pro většinu lidí budou více než dostačující.

Externí SSD disk

Máte nouzi o prostor ve Vašem iPadu? S příchodem iPadOS uživatelé dostali možnost připojit externí disky a využívat je pomocí aplikace pro správu souborů. Pokud se bojíte, že svůj iPad zahltíte příliš daty, určitě si pořiďte externí disk. Ten je vhodný i pro ty, kteří chtějí svá data zálohovat.

Samsung externý SSD 1TB T5 2,5" , čierny | Datacomp.sk
Zdroj: Samsung

Co se však stane, pokud chcete pracovat s videi či fotkami, které se Vám do iPadu nevejdou? Klasický externí disk by Vás výrazně limitoval. Doporučujeme externí SSD disk, který dosahuje rychlosti několikrát větší. Pokud zvolíte kvalitní produkt, ani si nevšimnete, že data nepřicházejí z Vašeho iPadu. Ceny závisí na kapacitě a rychlosti disku, ale tento 1TB SSD disk Samsung stojí jen okolo 5 000 korun. Důležitá je USB-C konektivita disku, protože ta zajišťuje vysoké přenosné rychlosti a znamená, že na disk nebudete potřebovat redukci.

Obal s klávesnicí pro iPad od Apple

Jednou z prvních věcí, která každému přijde na mysl při rozbalování nového iPadu, je ochranný obal. Samotný Apple nabízí hned několik obalů. Mezi ty zajímavé patří především Smart Keyboard Folio a Magic Keyboard. Oba nabízejí integrovanou klávesnici a poměrně slušnou míru ochrany iPadu. Pokud tedy potřebujete co nejkompaktnější balení nabízející klávesnici a ochranu v jednom, tak Smart Keyboard Folio je solidní volba. Podle většiny recenzí je i psaní na této klávesnici relativně pohodlné.

Zdroj: Apple

Pokud se rozhodnete pro Magic Keyboard, budete si muset připlatit. Tato klávesnice stojí téměř dvojnásobně více než Smart Keyboard Folio, ale nabízí i touchpad a zajímavý způsob uchycení iPadu pomocí magnetů. Psaní na ní je příjemnější a touchpad je také velmi kvalitně zpracovaný.

Obal třetí strany a stojan Ringke pro iPad

Chcete-li obal výlučně pouze pro účely ochrany a nepotřebujete klávesnici, tak máte mnohem širší výběr. Velmi oblíbené jsou například obaly UAG, zejména pro jejich vysokou odolnost a specifický design, který nemusí uchvátit každého. Pokud se nejedná o Váš styl, nebudete mít problém najít obal, který Vám vyhovuje. Trh pro obaly na iPad je plný různorodých možností.

UAG launches Metropolis case for new iPad Pro with adjustable/detachable  stand, military-grade protection, more - 9to5Mac
Zdroj: UAG

Pokud hledáte obal, který nabízí dodatečnou ochranu při použití Apple Smart Keyboard Folio, tak se podívejte na produktovou řadu UAG Scout Series. Jedná se o obaly, které zajišťují dodatečnou ochranu pro obnažené části iPadu, přičemž nijak nepřekážejí v použití obalu od Apple.

Zajímavý produkt, který by pro Vás mohl mít smysl, pokud si plánujete pořídit obal třetí strany, je stojan Ringke. Ve většině českých shopů stojí necelých 500 korun. Jedná se o velmi malý doplněk, který může mít velký dopad na to, jak používáte svůj iPad. Jednoduše tento stojan přilepte na obal a když ho vyklopíte, získáte přibližně 15 ° elevace. Video níže Vám blíže přiblíží jak tento stojan vypadá a jak jej používat.

Programovatelná NFC nálepka

NFC je technologie, která umožňuje téměř cokoli. Od digitální vizitky, kterou otevřete přiložením telefonu klienta, až po automatizaci domácnosti. Možnosti jsou omezeny pouze představivostí uživatele. Jejich cena je navíc velmi nízká a na Alze zaplatíte za 5 kusů jen 239 korun. Poté, co si tuto nálepku nalepíte na obal nebo na samotný iPad, můžete ji využít například jako zmíněnou vizitku.

Určitě se podívejte na nějaký návod na to, jak tyto nálepky programovat, i když to není žádná věda. Skvěle fungují v kombinaci se zkratkami aplikací. Na internetu také můžete najít nespočet různých způsobů, jakým NFC čipy využívají ostatní, tak se nebojte inspirovat.

Nedrelow Magic Sleeve obal pro iPad

Obaly typu Sleeve mě nikdy nezaujaly. Jejich používání není moc praktické a přijdou mi zbytečné. Najdou se však výjimky a Magic Sleeve od společnosti Nedrelow je jistě jednou z nich. Jedná se o obal na iPad, který je vybaven magnety po celém obvodu, ty zajišťují to, že Sleeve se vždy dokonale zavře. Na co je to ale dobré? Tento Sleeve je dostatečně velký na to, abyste do něj vešly iPad i další příslušenství. Magnety z jeho používání navíc dělají velmi příjemnou zkušenost.

Magic Sleeve je vyroben z ovčí vlny a je voděodolný. Vysoká cena až 89 dolarů však odradí mnoho zájemců. Prohlédnout si ho můžete zde.

Bluetooth klávesnice

Pokud nechcete používat klávesnici integrovanou v obalu, můžete použít jakoukoliv jinou klávesnici. Pokud použijete redukci na klasické USB-A, tak můžete připojit třeba i klávesnici vyrobenou před dvaceti lety. Určitě bude ale příjemnější a praktičtější použít moderní Bluetooth klávesnici. Ty se prodávají v různých velikostech a cenových kategoriích. Vybere si skutečně každý. Slušný výběr najdete i na Alze.

Bluetooth myš

Zde platí přesně to samé, co jsme zmínili u klávesnic. Vybírat můžete ze široké palety možností. Tento odkaz Vás přesměruje na konkrétní filtr na Alze. Vybírejte především podle ergonomických preferencí a Vašeho rozpočtu.

Také je možné zvolit touchpad. Pokud jste fanouškem dotykových ploch, další doplněk se Vám bude líbit.

Sensel Morph

Sensel Morph je na první pohled přerostlý touchpad a když ho poprvé připojíte pomocí Bluetooth, tak se tak i chová. Není ale docela obyčejný. Tento produkt totiž dokáže měnit to, čím vlastně je pomocí tzv. overlays. Jedná se o kousky gumy, které položením na dotykovou plochu změní její vlastnosti. Můžete tak z něj udělat například klávesnici, klavír či centrálu na střih videa.

Amazon.com: The Sensel Morph | Multi-Touch, Pressure Sensitive Input Device  with Swappable Overlays for Artists, Musicians, Video Editors and All Kinds  of Creators (USB and Bluetooth): Computers & Accessories
Zdroj: Sensel

Nejlepší však je to, že nejste limitován jen na ty rozhraní, které nabízí výrobce. Můžete si vytvářet i své vlastní. Stačí vám papír, na který si označíte místa a v softwarovém rozhraní jim přidělíte požadovanou funkcionalitu. Jedná se o velmi zajímavý produkt.

Největším neduhem je cena. Až 269 € bez DPH za samotnou dotykovou plochu s jedním overlayů je pro většinu uživatelů příliš mnoho. Pokud Vás však cena neodrazuje, tak se jedná o produkt, který ve správných rukou dokáže velmi mnoho. Objednat si ho můžete zde.

Sensel Morph Controller Review
Zdroj: Sensel

USB hub nebo dokovací stanice pro iPad

USB hub je něco, co používání iPadu posune mnohem blíže k tomu, jako byste používali počítač. Jedná se o zařízení, které po vsunutí do USB-C portu na iPadu nabídne škálu rozdílných portů. Průměrný USB hub nabízí vstup pro USB-A, USB-C, 3.5 mm jack a čtečku SD karet. Tyto huby můžete téměř libovolně kombinovat a dosáhnout požadovanou konfiguraci portů.

Hyper 6-in-1 USB-C hub iPad Pro zilver - Hyper - Our brands
Zdroj: Hyper

Dokovací stanice je funkční stejně, jako USB hub. Z jednoho portu USB-C, který se nachází na iPadu dokážete s její pomocí udělat řady jiných portů. Pokud máte zájem, tak dokovací stanice najdete zde, zatímco USB huby najdete zde.

Přenosná PowerBank pro iPad

I přesto, že iPady mají obecně vynikající výdrž, jak se ukázalo i v naší recenzi, vždy je dobré mít nějakou rezervu. PowerBanka je právě to, co Vám udělá klid na duši. Obecně je jedno, jakou zvolíte. Pamatujte však, že baterie na iPadu Pro a Air má kapacitu téměř 10 000 mAh. Určitě tedy volte PowerBanku s adekvátní kapacitou. Například aby iPad nabila dvakrát.

Herní ovladače pro iPad

Díky Bluetooth můžete připojit jakýkoliv ovladač, který disponuje touto technologií. Například i nový DualSense ovládač od PlayStation 5. Připojit však můžete i výrazně levnější ovladače, jako například tento.

Zdroj: Sony

Záleží především na tom, jaký ovladač chcete Vy. Berte ale v úvahu i to, že kvalitnější ovladač s sebou přináší vyšší cenovku a pro vášnivé hráče nemusí být rozumné zvolit ten nejlevnější.

Čistič displeje iRoller

Čistič displeje iRoller je neuvěřitelně šikovný doplněk. Díky němu můžeme během sekund vyčistit celý displej iPadu. Nejlepší je to, že je znovupoužitelný – stačí ho opláchnout ve vodě, nechat uschnout a můžete jej použít znovu. Tato drobnost navíc stojí pouze 20 dolarů a určitě by ji měl mít po ruce každý z nás. najdete ho zde.

Ochranná fólie Paperlike pro iPad

Často používáte Apple Pencil? Pokud je odpověď ano, tak musíte vyzkoušet Paperlike. Je to matná fólie, která Vám dodá pocit, že píšete na papíře. Důležité je vědět, že Paperlike je pokryt vrstvou, která je více šetrná ke gumovému hrotu Apple Pencil, než samotný displej iPadu. Jeho výměna tedy nepřijde tak brzy. Samotný pocit z psaní na Paperlike je velmi příjemný a určitě stojí za to ho vyzkoušet.

Paperlike Screen Protector for iPad Pro 11" | JB Hi-Fi
Zdroj: Paperlike