Nejlepší aplikace pro MacBook s čipem Apple M1

Apple letos představil své vlastní procesory s názvem Apple M1. Nabízí ho nový MacBook Air a MacBook Pro, ale i Mac mini. Pokud se Vám podařilo pořídit si některý z těchto produktů, tak jistě přemýšlíte, jak tyto čipy využít na maximum. Připravili jsme si seznam aplikací, které jsou optimalizovány pro tento nový procesor a měl by je mít téměř každý z nás. Jaké jsou tedy nejlepší aplikace pro Macbook s čipem Apple M1?

MacBook s procesorem Apple M1

O tomto novém procesoru máme tento samostatný článek. Ve zkratce ale musíte vědět, že se jedná o skutečného pracanta. I když při pohledu na cenu byste to možná neřekli, tato nové zařízení nabízejí více výkonu než mnohé MacBooky vyšších kategorií. Pokud Vás zajímají detaily toho, jak se to Apple podařilo, tak si určitě přečtěte zmíněný článek.

Výkonu mají na rozdávání, jak ho tedy co nejlépe využít?

PIXELMATOR PRO

Potřebujte upravovat fotky? PIXELMATOR PRO je jednou z nejlepších aplikací, kterou na Macbook lze dostat. Podporuje několik sofistikovaných vrstev úprav, RAW formáty, filtry a přednastavené presety. Jednou z velkých výhod této aplikace je to, že nabízí umělou inteligenci schopnou naučit se upravovat fotky ve Vašem nebo vámi požadovaném stylu. Tato umělá inteligence se učila upravovat fotky ze vzorku 20 milionů snímků a může pomoci především těm z nás, kteří pořádně nevědí, co dělají. Dalším silným aspektem této aplikace je cena. I přesto, že mnozí jiní vývojáři požadují předplatné, Pixelmator PRO Vás jednorázově vyjde na cca 500 korun. Najdete ho zde.

Pixelmator Pro

Skvělý je i varianta na iPad, který podporuje Apple Pencil a stojí jen 130 korun.

Adobe Lightroom

Lightroom je první z Adobe aplikací, která byla přepracována do M1 provedení. Jedná se přesně o ten Lightroom, na který jste zvyklý. Je to stálice a lídr ve světě fotografie a pro mnohé se jedná o nenahraditelný nástroj. Oproti zmiňovanému Pixelmator PRO si za to ale rád nechá zaplatit. Zatímco samotné stažení aplikace je zdarma, pro její používání si potřebujete předplatit Adobe Creative Cloud, který Vás může vyjít až na cca 1 400 korun měsíčně. Lightroom stáhnete zde.

Lightroom

Ostatní aplikace, jako je například Photoshop, by měly v průběhu roku na novou platformu dostat také. Přesný harmonogram ale neexistuje.

Prohlížeč Google Chrome a Mozilla Firefox

Pokud nechcete používat nativní prohlížeč Safari, tak pro Vás již existují alternativy. Google Chrome, kterému jsme se v minulosti párkrát věnovali, a Mozilla Firefox jsou plně připraveny. Stejně tak i Microsoft Edge. Důležité však je při stahování zaškrtnout, že chcete verzi pro „Mac s čipem Apple“. Pokud byste stáhli verzi pro Intel, tak by sice fungovala, ale nebyla by tak efektivní. Firefox můžete stáhnout zde a Chrome zase zde.

Google Chrome

Fantastical

Potřebujete propracovaný kalendář? Fantastical je právě tím, co hledáte. Tato aplikace si v Apple ekosystému už před lety vybudovala silnou reputaci. Existuje pro Mac, iPad i iPhone. Funkce jsou velmi bohaté a pokud budete ochotni si zaplatit za verzi Pro, která stojí cca 130 korun měsíčně, tak je budete mít k dispozici ještě daleko víc. Odemkne se Vám například funkce to-do list, synchronizace kalendářů nebo widgety. Fantastical stáhnete zde.

Fantastical

Microsoft Office 365

Office je balík služeb, který by neměl chybět nikomu. Zatímco nativní aplikace od Apple postačí některým z nás, většina daleko raději sáhne po profesionálním řešení od Microsoftu. Všechny aplikace byly promptně aktualizovány do svého Apple M1 kabátu, který navenek vypadá přesně tak, jak jsme byli dosud zvyklí. Stáhnout ho můžete zde, no budete potrebovať predplatné.

Microsoft 365

Chcete-li sadu Office používat levněji nebo zcela zdarma, tento náš článek Vám ukáže legální cestu jak na to.

iMazing

Tato aplikace je primárně určena k tomu, abyste monitorovaly Váš iPhone a iPad. Umožňuje vytvářet zálohy, automaticky přenášet fotky, kontakty i zprávy bez potřeby iCloudu. Krátce po vydání čipů M1 se však přišlo na to, že také umožňuje spustit jakoukoli aplikaci určenou na iPhone nebo iPad na Vašem Macbooku. Samozřejmě se nejedná o ideální uživatelský zážitek, ale pokud takovou šikovnou pomůcku potřebujete, je jednou z mála možností. Postupně se všechny iOS a iPadOS aplikace budou dát spustit na Macu i bez potřeby takových vychytávek, ale momentálně je iMazing skvělá pomůcka. Po zkušební době Vás ale vyjde až na 1 000 korun, což není vůbec málo. najdete ji zde.

iMazing

Bartender

Bartender je vynikající aplikace, která pomůže zorientovat se v oznamovací liště Macbooku. Veškerá oznámení a ikonky skryje pod jednu jedinou ikonku, kterou rozbalíte kliknutím. Nejedná se o aplikaci tak složitou, jako ostatní aplikace v tomto seznamu, ale je z nich nejdůležitější. Zejména pokud Vaše notifikační lišta bliká jako vánoční stromeček. Bartender stáhnete zde, no po zkušební době Vás vyjde na cca 400 korun. Této investice však lituje málokdo.

Bartender

Neural Mix Pro

Tato aplikace je určena zejména hudebním fanatikům. Umožňuje rozdělit vokály od instrumentů, měnit tempo nebo tóny. Pokud se zajímáte o tvorbu hudby, tak toto je aplikace právě pro Vás. Plná verze Vás ale vyjde na 1 300 korun, čili se řadí mezi nejdražší aplikace na tomto seznamu. Stáhnout ji můžete zde.

Neural Mix Pro

BetterTouchTool

Máte Macbook Pro s touchbarom? Pokud ano, tato aplikace Vám pomůže si ho přizpůsobit tak, abyste z něj vytěžili maximum. Dává Vám nad ním téměř plnou kontrolu, což ocení každý. Nabízí Vám dokonce 45-denní zkušební dobu a po jejím skončení stojí jen 200 korun. najdete ji zde. Toto je aplikace, kterou by měl mýt předinstalovaný každý Macbook Pro.

BetterTouchTool