Návod: Jak zkontrolovat zdraví baterie na Windows notebooku

Chcete zkontrolovat živostnost baterie ve vašem notebooku? Víme jak na to. Samotný proces je poměrně jednoduchý a celý jsme ho přehledně zpracovali.

Potřebujete zkontrolovat zbývající životnost baterie na používaném notebooku, který se chystáte koupit? Možná jste jen zvědavý, jak na tom je váš notebook. Ať už máte jakýkoliv důvod, tento návod Vám pomůže zjistit zdraví baterie jakéhokoliv notebooku s Windows. To, že Windows takovou funkci nabízí, mě upřímně překvapilo. Microsoft však očividně nechce, aby každý kontroloval svou baterii, protože celý proces je sice jednoduchý, ale neintuitivní. Víme přesně jak na to.

Proč kontrolovat zdraví baterie?

Přijde Vám taková kontrola zbytečná? Pokud ano, tak mi dovolte dát hned několik případů, kdy se vám může znalost tohoto jednoduchého procesu hodit. První je očividný: Kupujete „lehce“ používaný notebook, jehož cena není nejnižší, ale chcete si ověřit, zda byl skutečně používán jen lehce. Tento proces vám umožní zkontrolovat kolik cyklů již má baterie za sebou, jaká je její současná kapacita, jaká byla její výrobní kapacita spolu s nějakými nasbíranými údaji o tom, jak jste se k baterii (a tedy vlastně k notebooku) chovali. Znalost těchto informací může pomoci jako argument pro slevu z ceny v inzerátu. Druhý případ vypadá tak, že jste v pozici prodávajícího a můžete tyto údaje použít v svůj prospěch a ukázat, že jste byli příkladný majitel.

Třetí případ je také velmi častý: Máte pocit, že váš notebook už nemá takovou výdrž jako kdysi. Nechcete však kupovat novou baterii, která může vyjít i na více než 2 500 korun, pouze na základě pocitu. Ověříte si tedy, zda je zdraví baterie dostatečně narušené na to, aby utracení vašich peněz na novou baterii dávalo smysl. Také se dozvíte, co můžete zlepšit/změnit aby vám baterie vydržela déle.

Takových příkladů se dá vymyslet daleko více. Pojďme se ale spolu podívat na to, jak tento proces funguje.

Kontrola sestává ze dvou příkazů

Samotný proces kontroly by asi nikoho nenapadl, ale sám o sobě je velmi jednoduchý. Sestává ze dvou příkazů, které vepíšete do příkazového řádku. Postupujte v těchto 4 krocích:

  1. Zapněte notebook. Klikněte na tlačilo Start vlevo dole a napište „CMD“ (bez uvozovek). Poté stiskněte Enter. Tímto zapnete Příkazový řádek nebo CMD (v angličtině).
  2. Nyní už zbývá zadat příkaz „cd% HOMEPATH%/Desktop“ (bez uvozovek). Tento příkaz se často nepoužívá, ale v podstatě udělá to, že Příkazový řádek bude všechny vygenerované soubory ukládat na plochu.
  3. Samotné hlášení o zdraví baterie nyní vygenerujete příkazem „powercfg/batteryreport“ (bez uvozovek) a najdete ho na ploše, protože jeho umístění jsme zadali již v předchozím kroku.
  4. Už jen stačí jít na plochu najít daný soubor. Bude uložen ve formátu .HTML a otevřete jej pomocí jakéhokoliv internetového prohlížeče.

V samotných datech se dá poměrně jednoduše zorientovat, ale budete potřebovat alespoň základní znalost angličtiny. Níže najdete snímky obrazovky zobrazující, jaké informace o baterii můžete z tohoto hlášení vyčíst.

Naše další články a návody týkající se Windows počítačů a notebooků najdete zde.