Návod: Jak vybrat elektrickou koloběžku

Kupujete novou elektrickou koloběžku? Na tyto věci si musíte dát pozor! Koloběžky nejsou jen o rychlosti a designu. Třeba zvážit daleko více parametrů ..

Mikromobilita zažila nejlepší rok vůbec. Popularita elektrických kol, koloběžek či skateboardů nikdy nebyla tak vysoká. Zvažujete nákup elektrické koloběžky, ale nevíte na co si dát pozor? V tomto článku se dozvíte na co byste se měli zaměřit, ale představíme Vám i pár konkrétních modelů, které jsou mimořádně populární. Pojďme se tedy podívat na to, jak vybrat elektrickou koloběžku.

Proč zvolit elektrickou koloběžku?

Mikromobilita je pojmenování všech dopravních prostředků, určených pro přepravování na krátké vzdálenosti v rámci jednoho města, takže je to široký pojem. Měli byste si vybrat takový dopravní prostředek, který Vám vyhovuje. Kdo by tedy měl zvolit právě elektrickou koloběžku?

RENTING ELECTRIC SCOOTERS IN BRATISLAVA
Zdroj: welcometobratislava.eu

Mezi hlavní výhody elektrické koloběžky patří především přenositelnost. Můžete ji jednoduše složit a vejde se i do kufru menších automobilů. Záleží sice od konkrétního modelu, ale obvykle jsou lehké a nabíjení vůbec netrvá dlouho. Zejména ve srovnání s elektrickými koly. Jízda na elektrické koloběžce je navíc zábavná a některé modely zvládnou poměrně vysokou rychlost.

Určitě koupí neprohloupíte, pokud například bydlíte na vesnici a každý den autem dojíždíte do města, ve kterém se pohybujete pěšky. Některé koloběžky jsou dokonce určeny do terénu, takže by se mohlo jednat také o zábavnou hračku pro děti na chatu.

Zvažte, na co budete elektrickou koloběžku používat

Toto je první dělení, které vyřadí množství modelů. Pokud koloběžku často vozíte v autě, tak oceníte nízkou hmotnost a malé rozměry. Pokud naopak koloběžku do auta nikdy nenakládáte, tak oceníte velkokapacitní baterii, která je podmíněna většími rozměry a hmotností koloběžky. Pokud ale plánujete jezdit po polních cestách nebo dokonce v lese, budete potřebovat správně vybavenou koloběžku. Někdy stačí koupit větší pneumatiky a obout je na běžnou koloběžku, ale terénní koloběžky jsou samostatná kategorie. I když je trochu těžší tomu uvěřit.

Kaabo USA - Wolf Warrior 11 - All-Terrain Electric Scooter
Zdroj: Kaabo

Důležité je zvážit, kdo bude koloběžku používat. Pokud je určena především dětem na hraní, tak nepotřebujete vlajkovou loď. V takovém případě by Vám mohl stačit model za pár stovek eur. Pokud ale koloběžku používáte každý den, tak byste do ní měli zainvestovat. Vaše peníze se Vám vrátí komfortnější jízdou a lepším dojezdem.

Pak se podívejte na dojezd

V kontextu koloběžek se neustále hovoří o dojezdu. Je to proto, že je to jeden z nejdůležitějších parametrů. Mnoho lidí si dokonce vybírá koloběžku pouze na základě dojezdu, což je však chyba. Každopádně, koloběžka by měla být schopna Vás dopravit do požadovaného cíle s rezervou. Rezerva je důležitá proto, že kapacita a efektivita baterie se mění s okolní teplotou. Kromě toho dojezd ovlivňuje i hmotnost jezdce či složitost terénu. Abyste se na koloběžku vždy mohli spolehnout, papírový dojezd by měl být alespoň o 20 % větší než potřebujete.

Pokud chcete, aby si koloběžka i po několika letech zachovala svůj dojezd, tak si přečtěte i tento náš článek, ve kterém najdete kompletní návod na péči o baterii koloběžky. Tím se dostáváme k baterii. Právě ta je odpovědná za kumulování energie, kterou koloběžka spotřebovává. Menší kapacita baterie Vám umožní koloběžku rychleji nabít. Dbejte ale na to, aby měla koloběžka kvalitní baterii, která nevypoví službu předčasně. To můžete zajistit tím, že zvolíte koloběžku od známého výrobce s dobrou reputací.

Délka nabíjení

Tento parametr velmi úzce souvisí s baterií a dojezdem. Koloběžka se časem vybije bez ohledu na to, jak velkou a kvalitní baterii má. Tím se dostáváme k nabíjení. To ovlivňuje především kvalita baterie a nejvyšší nabíjecí výkon nabíjecího adaptéru. Obecně se díváte na proces, který netrvá výrazně dlouho, ale pokud plánujete celý den jezdit po městě, tak byste se s ním mohli setkat dříve než čekáte. Právě tehdy oceníte rychlé nabíjení.

Většina výrobců však tento parametr neuvádí. Budete se muset ohlédnout po recenzích, kde se tomuto fanoušci elektromobility často věnují. Pokud neplánujete koloběžku nabíjet uprostřed dne, tak Vám na tomto parametru vůbec nemusí záležet.

Výkon a rychlost koloběžky

Pro některé je tento parametr důležitý, zatímco pro jiné absurdní. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, určitě byste se měli podívat na maximální rychlost a výkon koloběžky, o kterou máte zájem. Zákon totiž přesně upravuje maximální dovolené parametry elektrické koloběžky. I když je nepravděpodobné, že by někdo kontroloval výkon Vaší koloběžky, je důležité dodržovat zákon. Mimo jiné i pro Vaši bezpečnost. Některé koloběžky zahraniční výroby by mohly přesahovat výkonové regulace, které byly nedávno upravené.

S vyšší rychlostí přichází velká nevýhoda: kratší dojezd. Takže je důležité se rozhodnout, který parametr je pro Vás důležitější. Některé koloběžky dokáží jet i 90 kilometrů za hodinu. Jedná se ale především o drahé modely, protože taková rychlost vyžaduje konstrukci špičkové kvality. U běžné koloběžce za rozumnou cenu se můžete spolehnout na rychlost kolem 25 kilometrů za hodinu, což většině z nás nádherně postačuje.

Na našem webu najdete velké množství článků zabývajících se motory elektrokoloběžek. Určitě stojí za pozornost.

Kupujete elektrickú kolobežku? Kolesá sú tiež dôležité

Možná Vás to překvapí, ale na elektrické koloběžky existuje široká nabídka různých kol. Dělí se na dvě velké kategorie – nafukovací a pevná kola. Zatímco pevná kola netrpí na poškození defekty, nafukovací kola nabízejí větší komfort. Záleží na tom, kde s koloběžkou jezdíte. Pokud hrozí, že byste pravidelně dostávali defekt, tak zvolte pevná kola.

DATART | Kolobežka elektrická Xiaomi Mi Electric Scooter 2 White
Zdroj: Datart

Pevným kolům se ale v některých terénech určitě vyhněte. Pokud například jezdíte po dlaždicích nebo podobném terénu, tak nafukovací kola nabídnou nesrovnatelně lepší komfort. O kolech máme také tento dedikovaný článek.

Doplňkové funkce

Koloběžky obvykle nabízejí světla hned od výroby. Najdou se ale i takové modely, jejichž světlo je slabé nebo ho vůbec nemají. Pokud plánujete jezdit v noci, tak určitě dbejte na to, aby Vaše koloběžka měla dostatečně silné světlo. Reflexní prvky také určitě pomohou zvýšit bezpečnost během jízdy. Ty se naštěstí dají velmi jednoduše doplnit pomocí nálepek.

Některé koloběžky dokonce podporují širokou škálu doplňků. Ať už originálních nebo z druhovýroby. Pokud například chcete koloběžku i se sedadlem, tak mnoho modelů nabízí možnost sedadlo dodatečně připevnit. Mezi dalšími doplňky najdete i košíky či přídavné světla. Pokud tedy zvažujete koupi koloběžky, určitě si zkontrolujte, jaké možnosti úprav tato konkrétní koloběžka nabízí.

Kromě doplňků z druhovýroby je nezbytné vzít v úvahu i servis koloběžky. Elektrické koloběžky od známých výrobců, jako je například Xiaomi, můžete nechat opravit v každém větším městě. Na druhé straně koloběžku, jejíž značku nikdo nikdy neslyšel, Vám opraví málokdo. Informujte se předem v nejbližším servisním centru, zda umí daný model v případě potřeby navrátit k životu.

Kolobežka Xiaomi M365 Pro 2

Tato koloběžka je bestseller. Jedná se o mírně vylepšenou verzi koloběžky M365 Pro, kterou jsme detailně hodnotili v tomto našem článku. Je faktem, že pro většinu lidí se bude jednat o ideální volbu. Vyniká relativně nízkou hmotností a slušným dojezdem. Její předchůdce v testu nezklamal a tato verze je jedině lepší.

Xiaomi M365 Pro 2 | The worlds most selling e-scooter | Voltride
Zdroj: Xiaomi

Kolobežka Kaabo Wolf Warrior 11

Tato koloběžka je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí jít do extrému a mají hluboko do kapes. Maximální rychlost 80 kilometrů za hodinu a dojezd 150 kilometrů. Se svými velkými pneumatikami pokoří širokou škálu terénů. Není důvod divit se tomu, že Kaaba tento model považuje za SUV mezi elektrickými koloběžkami.

Are you looking for an ultra long range scooter with off road ⛰️  capability??? Then the Kaabo Wolf Warrior… | Wolf warriors, Electric  scooter, Best electric scooter
Zdroj: Kaabo

Závěr

Na trhu je celá škála elektrických koloběžek. Kategorií není málo a každému vyhovuje něco jiného. Podívali jsme se na ty nejpopulárnější a řekli jsme vám, které parametry jsou nejdůležitější. Při výběru držíme palce. Pokud se budete držet těchto rad, tak neprohloupíte. Vyberte si tu nejlepší elektrickou koloběžku.