Na co je třeba myslet před koupí elektrické koloběžky

Zvažujete nákup e-koloběžky? Tyto věci byste měli zvážit ještě předtím, než si vyberete konkrétní model, abyste později nebyli překvapeni či zklamáni.

Elektrické koloběžky jsou momentálně v kurzu. Poskytují efektivní přepravu v přeplněných městech, kde se na krátké vzdálenosti přesunete často rychleji než autem. Navíc jsou skvělým společníkem na volnočasové aktivity a jejich provoz je velmi levný (jedno nabití běžné elektrické koloběžky vychází na přibližně 2 koruny). Pokud ještě stále nevlastníte svou elektrickou koloběžku, níže najdete důležité informace, které byste měli vědět před jejím nákupem.

Pozor na celkový dojezd elektrické koloběžky udávaný výrobcem

Jeden ze základních parametrů každé elektrické koloběžky je její celkový dojezd. Právě na základě tohoto faktoru si vybírá koloběžku mnoho uživatelů. Dosáhne však v reálných podmínkách elektrická koloběžka dojezd udávaný jejím výrobcem? Odpověď zní ne. Při informaci o celkovém dojezdu vždy počítejte s rezervou alespoň 20 %. Výrobce při testování celkového dojezdu vystaví koloběžku optimálním podmínkám. To znamená, že je testována na rovné hladké silnici, se zatížením cca 60-70 kg, v bezvětří, při venkovní teplotě 25 stupňů a použitím toho nejefektivnějšího rychlostního režimu, což ve většině případů znamená ten nejpomalejší.

Z koloběžky s dojezdem 30 km může být v reálných podmínkách najednou koloběžka s dojezdem 20 km

To, do jaké míří se přiblížíte k udávanému celkovému dojezdu, ovlivňuje nejvíce vaše hmotnost a terén, po kterém budete jezdit. Můžeme si uvést příklad na velmi oblíbené a nejprodávanějšího značce elektrických koloběžek Xiaomi. U verze Xiaomi 1S udává výrobce dojezd až 30 km, no 85 kg chlap ve sportovním režimu „S“ (25km/hod) ve městě, kde je sem tam malé stoupání a kde jsou nerovné cesty, dosáhne celkový dojezd cca 17-19 km. Pokud by na stejné trase jela 60kg žena na standardním režimu „D“ (20 km/hod), může dosáhnout dojezd 25-27 km.

Koloběžku si před koupí vyzkoušejte

Velmi důležitým faktorem je i pohodlí při jízdě na elektrické koloběžce, které ale běžný uživatel před koupí moc nezvažuje a realitu zjistí až při prvním vyzkoušení koloběžky. Od čeho závisí komfort jízdy?

Dívejte na velikost kol, kde se můžete držet pravidla „čím větší, tím lepší“. Při elektrických koloběžkách se kola od velikosti 8 palců dají považovat za dostatečné.

Ještě důležitější než velikost kol je jejich složení a tudíž zda jde o vzduchová nebo plná kola. Celogumené, resp. plné kola, mají jedinou výhodu, že nedostanou defekt, ale všechny ostatní vlastnosti jsou horší od vzduchových a to zejména v podobě podstatně sníženého komfortu. Pro srovnání, komfort na koloběžce se vzduchovými koly bez odpružení je stále lepší, než na koloběžce s odpružením a plnými koly.

Nejlepší co můžete udělat je vyzkoušet si danou koloběžku předem, buď si ji půjčte od kamaráda / známého nebo vyhledejte prodejce, který poskytuje i testovací jízdy. 

Všichni majitelé elektrické koloběžky budou potřebovat servis

Toto je snad nejdůležitější odstavec tohoto článku. Mnoho uživatelů si myslí, že si zakoupí elektrickou koloběžku a bude ji už jen vesele používat. Koupí koloběžky se však investice nekončí. Buďte si jistý, že dříve či později budete potřebovat vyhledat servis pro opravu nebo údržbu vaší koloběžky. Je to něco podobného jako s automobily (samozřejmě v menší míře, abychom Vás zase nestrašili :-)). Mohou se vyskytnout jen malé detaily jako např. defekty (většinou nejsou jednoduché vyměnit v domácích podmínkách jako na kole) ale mohou se objevit i větší mimozáruční poruchy, zejména po pádech nebo při špatné údržbě koloběžky.

Pro některé značky koloběžek servis nebo náhradní díly neseženete

Problémem různých cizích a méně známých značek elektrických koloběžek je právě nedostupnost servisů. Mnoho prodejců má v sortimentu takové koloběžky, které sice prodá, ale pokud je nutná jejich oprava, neumějí ji zabezpečit. Před koupí elektrické koloběžky zjistěte u prodejce, zda existuje možnost jejího servisování buď samotným prodejcem nebo jiným externím servisem. Dobré je předběžně zjistit i ceny servisu dané značky koloběžky, abyste později nebyli zaskočeni. Co můžeme v době psaní tohoto článku tvrdit je, že nejdostupnější je servis elektrických koloběžek Xiaomi. Dostatečný servis je i pro značky jako Segway, Kugo, CityBoss, SXT, E-Twow, inek, Techlife, Zero a Dualtron. Nedoporučujeme řešit nákup sice laciné, ale neznámé značky elektrické koloběžky, navíc z nějakého čínského internetového obchodu. V takovém případě může vaše investice skončit i po pár ujetých km, neboť bez podpory servisu můžete rozbitou koloběžku odložit do sklepa nebo i vyhodit, ať nepřekáží.

Tip na závěr – krabici od koloběžky nevyhazujte

Pokud se nenacházíte ve městě se servisním střediskem pro vaši zakoupenou elektrickou koloběžku, ponechte si od ní originální krabici. Pokud byste někdy potřebovali opravu, někteří prodejci/servisy nabízejí možnost svozu elektrické koloběžky přímo k nim do servisu (většinou je svoz zdarma) a na to budete potřebovat koloběžku připravit na převoz, na co poslouží nejlépe právě původní krabice.

Další rady před koupí elektrické koloběžky najdete v našem článku Návod: Jak vybrat elektrickou koloběžku. Také nepřehlédněte naše články týkající se údržby baterie . Mohly by Vás ušetřit od cesty do servisu.