Marťanská helikoptéra Ingenuity a její první lety

NASA na Mars poslala malou helikoptéru s názvem Ingenuity. Jak se jí daří a jak dopadly její první lety? Co se s ní bude dít teď?

Před více než rokem jsme Vás informovali o tom, že NASA na Mars vyšle helikoptéru. Jednalo se o helikoptéru Ingenuity, která má za sebou již dohromady osm letů. Prvních sedm letů bylo velmi úspěšných a aktuálně čekáme na informace o tom, jak dopadl ten osmý. Naplnila tedy tato Marťanská helikoptéra očekávání vědců?

Zdroj: NASA

Ingenuity je unikátní nápad

Helikoptéra Ingenuity byl docela první pokus lidí o let v atmosféře jiné planety a ukázalo se, že jsme v tom docela dobří. Ze začátku jsme pomocí roveru Perserverance, spolu s nímž na Marsu tato helikoptéra přistála, sledovali, jak moc jsou tyto lety úspěšné. Původní plán byl však jiný. Ingenuity je jakýsi navigátor, který roveru Perserverance hledá tu nejlepší možnou cestu a kontroluje ho.

Osmý let konečně dožívá tomuto cíli a je to první let, kdy pomocí této helikoptéry vědci sledují marťanský rover a ne naopak. K letu došlo 21. června a jednalo se o přesun o 160 metrů směrem na jih.

Šestý let byl zatím nejdramatičtější

Chcete-li najít moment, kdy se schopnosti této helikoptéry ukázali v nejlepším možném světle, tak hledáte právě šestý let. Během toho totiž došlo k letové chybě a helikoptéra začala těsně před přistáním oscilovat. Stalo se to proto, že začala bezdůvodně měnit rychlost (chyba senzorů a kamery).

Helikoptéra, která byla navržena tak, aby se o sebe uměla během letu postarat, však tuto chybu identifikovala a nakonec se jí podařilo úspěšně přistát.

Zdroj: NASA

To, jak dopadl osmý let se dozvíme v průběhu nejbližších dní, protože přenos informací z Marsu na Zemi trvá poměrně dlouho. Kromě samotného přenosu musí NASA rovněž provést interní analýzu, zpracovat dané data a zkomponovat tiskovou zprávu.

Během příštích měsíců a týdnů se vědci začnou soustředit spíše na rover Perserverance, protože pomocí něho hledají odpověď na to, zda na Marsu byl kdysi život. Pokud chcete sledovat, co se v oblasti astronomie a vědy každý měsíc děje, tak sledujte seriál článků Astronomie. Nové díly přibývají vždy na konci měsíce.