Kellys Theos F90: Revoluce v elektrických kolech

Kellys přichází na trh s inovativním ocelovo-uhlíkovým kompozitním materiálem, který nazývá Feather. Použil jej také ve svém novém modelu Kellys Theos F90.

Slovenská společnost Kellys přichází na trh s inovativním ocelovo-uhlíkovým kompozitním materiálem, který výrobce nazývá Feather (pírko).

Kellys chce u svého nového modelu elektrokola, který je vybaven vylepšeným karbonem, přinést jeho uživatelům maximální množství plusů, přičemž chce co nejvíce okresat nevýhody tohoto materiálu.

Model Theos je na trhu již dlouho, ale Kellys přináší novou iteraci téměř každou sezónu. V minulosti modely přinesly skvělou výbavu, ale Kellys nelenil a přinesl jeho novou a vylepšenou verzi, která aktuálně nabízí to nejlepší na trhu.

Novým modelem, který nese název Theos F90, chce Kellys oslovit zejména sjezdové sportovce, kteří hledají nezničitelné elektrické MTB s dlouhým dojezdem pro náročné trasy, ale zároveň se nechtějí zdát výhod karbonu. velmi tenké a decentní linky rámu a celková nízká hmotnost kola.

Jakou výbavou disponuje nový Theos F90?

Kellys Theos F90 je osazen motorem Shimano EP8 s točivým momentem 85 Nm, kterému sekunduje 725 Wh (20 Ah) baterie. Ta je integrována ve spodní trubce, která je výrazně hrubší, přičemž je chráněna opravdu hrubou TPU deskou. V případě potřeby lze baterie kdykoli vyjmout ze spodní části kola.

Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Co se týče samotné konstrukce, v modelu F90 byl použit termoplastický ocelovo-uhlíkový kompozitní materiál (Feather), který byl vyvinut v úzké spolupráci s belgickou technologickou společností REIN4CED. Tato společnost se specializuje na velmi odolné a prakticky nezničitelné kolové rámy.

Co dělá materiál Feather opravdu jedinečným?

Jde o to, že karbon je vyztužený mikro ocelovými vlákny, o kterých se tvrdí, že umí rozložit své síly rovnoměrněji a na větší ploše v případě nárazu. Zároveň tak zabrání sjetí barvy či prasklinám.

Ve srovnání s běžným karbonovým rámem by měl být materiál Feather odolnější vůči nárazům a vnějšímu prostředí. Navzdory velké 725 Wh baterii a robustním komponentům je váha v případě Lkového rámu 23 kg.

Třeba brát v úvahu, že jde o celoodpružené a špičkově vybavené enduro eMTB kolo, které je jedno z těch lehčích ve své kategorii.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Karbonový rám kola má sportovní tvar, který je doplněn o vidlici FOX. Horní trubka je zkonstruována zarovno se zadním tlumičem, přičemž plynule přechází do sedlových vzpěr. Díky tomu se F90 může pyšnit čistým a moderním vzhledem.

Co trochu kazí dojem z čistého designu jsou řídítka, resp. množství kabelů. Jimi se velmi výrobce nezabýval, protože nejsou ani zdaleka tak uklizené, jako je zbytek systému.

Bowdeny a vedení a lanka dálkového ovladače jsou vedeny přes hlavovou trubku, díky které jsou kabely skryty přímo v rámu. Přítomna je i speciální sada Acros s integrovaným zámkem BlockLock, který omezuje úhel otáčení řídítek a zabraňuje tak poškození rámu při nárazu vidlice.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Špičkové odpružení a variabilní velikost kol

Vpředu najdeme vidlici FOX 38 Factory se zdvihem až 180 mm. Vysoce kvalitní tlumič GRIP2 poskytuje čtyřsměrné přizpůsobení s ovládáním vysokých a nízkých otáček pro odskokový (R) a kompresní (C) okruh.

Vzadu se nachází vzduchový tlumič RockShox Super Deluxe Ultimate se zdivhem 170 mm, který nabízí také množství nastavení včetně nastavení odskoku, komprese.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Přehazovačka Shimano XT-Di2 zajišťuje přesné a spolehlivé řazení. Sekunduje jí 11rychlostní kazeta 11–46T SLX, která plní svoji funkci také velmi dobře. F90ke nechybí ani čtyřpístkové brzdy Shimano XT s velkými až 203 mm kotouči vpředu i vzadu.

Vlajková loď Kellys Theos F90 je vybavena 29” kolem vpředu a menším 27,5” kolem vzadu. Najdeme zde také opravdu skvělé pneumatiky od značky Schwalbe. Vpředu se jedná o 2.6“ šířku (Eddy Current Evo SuperTrail) a vzadu 2.8″ (Eddy Current Evo SuperGravity).

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Přední pneumatika využívá měkkou a přilnavou gumovou směs ADDIX Soft, zatímco zadní pneumatika spoléhá na tvrdší gumovou směs pro nižší valivý odpor. Na traily jsou tyto pneumatiky opravdu jako stvořené.

Oficiální cena kola, za kterou se prodává i na stránkách výrobce Kellys je 8499 eur.