Jsou mozkové implantáty dnešní realitou?

Mozkové implantáty by mohly pomáhat v případech, kdy postižený člověk není schopný například psát. Jak je to možné? Více v našem článku.

Jako společnost nás už velmi dlouho fascinuje myšlenka splynutí s technologiemi. Někteří tuto realitu zásadně odmítají a jiní se nemohou dočkat, až budou mít možnost vložit si do těla různé technologické implantáty. Víte však, kdo by takovou realitu ocenil nejvíce? Lidé, kteří bez ní nedokážou plnohodnotně fungovat. Nedávná studie úspěšně demonstrovala, jak dokáže mozkový implantát dát muži, který je téměř celý ochrnutý, možnost znovu efektivně komunikovat s okolním světem.

Zdroj: Shenoy Lab

Studie, která řešila mozkové implantáty

Tým vědců, které vedl profesor ze Stanfordovy univerzity, Krishna Shenoy, spolupracoval s 65-letým mužem, který je ochrnutý téměř na celém těle. Pomocí snímačů, které mu implantovali do mozku, monitorovaly jeho nervovou aktivitu v centrech, které jsou odpovědné za psaní. Pomocí algoritmu tyto nervové impulzy v reálném čase proměnili na písmena. Pomocí této metody se zmíněnému muži podařilo psát rychlostí až 90 písmen za minutu, což je násobně více než dosavadní rekord 40 slov za minutu, který se podařilo dosáhnout odlišnou metodou.

„Studie ukazují, že při odlišných postupech dokáže subjekt pracovat se slovníkem o velikosti přibližně 50 slov. Naše metoda je zásadní i proto, že subjekt není téměř nijak omezen. Dokáže zkomponovat jakékoliv slovo, jaké zná, a vypořádá se s téměř každou situací, do které se může v životě dostat. „

Krishna Shenoy

Je důležité tuto metodu dále testovat

Tato metoda dokonale vyhovovala muži, který ji testoval. Dokonce se ukázalo, že byl schopen komponovat slova stejně rychle jako jeho vrstevníci, kteří použili smartphone. Otázkou však zůstává, zda by tato metoda fungovala také u jiných lidí? Výzkumníci využili fakt, že tento muž uměl psát. Pokud ale někdo kvůli handicapu nikdy nebyl schopen naučit se psát, tato metoda by pravděpodobně nefungovala. Aby se tyto domněnky potvrdily, budeme potřebovat více testů s různými subjekty. Autoři studie se však shodli na tom, že tato technologie je připravena na to, aby byla přenesena do komerčního světa a začala se používat.