Jsou elektrická kola bezpečné? Pojišťovny mají odpověď

Podle zahraniční pojišťovny jsou elektrická kola méně rizikové než klasické kola. Co to znamená pro jejich majitele a jaký to bude mít dopad na jejich cenu?

Bezpečnost elektrických kol a koloběžek je předmětem debaty už několik let. V tomto článku jsme se věnovali studii, která do celé problematiky nahlížela z úplně jiné perspektivy, než ostatní. Nedávno se k této otázce vyjádřila zahraniční pojišťovna Bikmo, která nabízí pojistky i na elektrická kola. Podle jejich slov jsou elektrická kola a koloběžky daleko méně rizikové, než jejich nemotorizované ekvivalenty.

Kolo české půjčovny Rekolo | Zdroj: Rekola

Podle průzkumu mají elektrická kola a koloběžky o 38 % méně pojistných událostí

Aby uvedli věci na pravou míru, průzkum se týkal pouze elektrických kol, no můžeme předpokládat, že výsledky pro elektrické koloběžky by byly téměř identické. Tento závěr byl učiněn zejména proto, že elektrické koloběžky jsou u nás běžnější a elektrickým kolům jsou funkčně i technicky velmi podobné.

Průzkum uskutečnila zmiňovaná společnost Bikmo a zúčastnilo se jí 3 000 respondentů. Z těch asi třetina používala elektrické kolo jako hlavní způsob transportu ve městě. Z tohoto rozsáhlého průzkumu, který se uskutečnil v Německu, Rakousku, Velké Británii a Irsku, vyšlo najevo, že majitelé elektrických kol mají až o 38 % méně pojistných událostí. Dalším zajímavým poznatkem bylo i to, že tato skupina řidičů má 5krát větší šanci, že budou mít nehodu, než to, že jim elektrické kolo bude odcizeno. Tento fakt byl překvapivý, protože u běžných kol je to právě naopak.

Graf procentního podílu různých pojistných událostí elektrických kol | Zdroj: Bikmo

Co z tohoto průzkumu plyne?

Ukázalo se, že elektrická kola nepředstavují pro pojišťovny takové riziko jako běžné kola. Z toho důvodu se pojišťovna Bikmo rozhodla nabídnout pojistku s krytím ve výši 2000 € jen za 9 € měsíčně, což je o 25 % levnější než stejná pojistka pro běžné kola.