Je toto budoucnost klávesnic od Apple?

Jakou revoluci plánuje Apple se svou klávesnicí? Dočkáme se opravdu plně konfigurovatelné klávesnice? To se dozvíte v našem článku.

Apple v minulosti stál v čele několika technologických revolucí. O něco podobného se pokoušejí neustále a kromě Apple Car momentálně pracují na zcela novém designu klávesnic. Před pár týdny média dokumentovala patent na nový a lepší Touchbar, ale dnes budeme hovořit o naprosto čerstvém patentu. Apple totiž patentoval klávesnici, jejíž klávesy jsou malé konfigurovatelné displeje! Co to znamená?

Buy 13-inch MacBook Pro - Apple (CA)
Zdroj: Apple

Apple patentoval nový Touchbar nové klávesy

Znáte Touchbar na Macbookoch Pro? Je to takový tenký dotykový proužek na samém vrchu klávesnice těsně před displejem. Tento Touchbar mění možnosti, které nabízí v závislosti na tom, v jaké aplikaci se nacházíte. Jedná se o šikovnou pomůcku, i když pro většinu uživatelů není ničím zásadním. Jejich nový patent, který byl schválen na konci listopadu, popisuje Touchbar, který je citlivý na tlak. Jedná se o Force-Touch technologii, která přišla s iPhonem 6S a zemřela příchodem iPhonu X. Pro různé úrovně tlaku by tedy připadaly různé možnosti. Samo o sobě to není špatné, ale v kombinaci s konfigurovatelnou klávesnicí je to v podstatě revoluce.

Co tedy znamená konfigurovatelná klávesnice? Apple to popisuje v tomto patentu. Jde o velmi chytrý způsob změny funkce kláves. Stejně tak, jak se mění Touchbar v závislosti na aplikaci, by se měly měnit i klávesy. Apple to plánuje dosáhnout pomocí malých OLED displejů vložených do kláves. Rozdíl oproti Touchbaru je ten, že se bude stále jednat o klávesy, které je třeba fyzicky zatlačit dolů, zatímco Touchbar je dotyková plocha, které stačí dotyk.

V čem by byla konfigurovatelná klávesnice lepší?

Konfigurovatelná klávesnice by excelovala například při úpravě videa, kde by nahradila klávesové zkratky, nebo při hraní her. Využití je samozřejmě daleko více. Další výhoda je univerzálnost takové klávesnice – Apple by nemusel vyrábět různé rozložení kláves pro různé trhy. Rozložení kláves by si mohl uživatel zvolit v nastavení. Toto jsou jen některé z mnoha výhod, které by tato technologie přinesla.

Otázkou však je, zda se dostane do výroby. Apple je obrovská společnost a velký počet patentů se nikdy nedožije ani svého prototypu. Zbývá jen věřit, že něčeho takto zásadního se budou držet.