Je laserová cyklistická navigace jen nafouknutou bublinou, nebo skutečnou pomůckou?

Měla by usnadnit život cyklistům a promítat pokyny a informace přímo na vozovku. Demonstrace laserové navigace však zanechala rozporuplné dojmy.

Měla by usnadnit život cyklistům a promítat pokyny a informace přímo na vozovku. Demonstrace laserové navigace však zanechala rozporuplné dojmy. Z historie však víme, že některé vynálezy, které dnes běžně používáme, budily ve svých začátcích rozpaky. Možná je toto jeden ze stejných příběhů.

Kam s ní?

Netrvalo dlouho a navigace našly své pevné místo v segmentu automobilové dopravy. Mnoha už dříve vrtá hlavou, jak je dostat do světa cyklistů. Zatím je to dost problematické. Zatímco v autech lze navigaci umístit prakticky kamkoli, kde to nezakazuje zákon, na kole příliš mnoho možností není – v podstatě jediným smysluplným místem jsou pro tyto účely řídítka. Jenže pokud se chcete během jízdy podívat na obrazovku, znamená to nutnost směřovat svůj pohled mimo vozovku a to je nebezpečné.

Zajímavé řešení představila firma Wicked Lasers, zabývající se výrobou a prodejem přenosných laserových produktů. Ve videu publikovaném na YouTube nainstalovala laserový projektor LaserCube na řídítka kola tak, aby promítal navigační pokyny na vozovku před sebou.

Jak to funguje?

Projektor je propojen s navigační aplikací v mobilním telefonu a promítá informaci o vzdálenosti do cíle a šipku ukazující směr. Cyklista tak má všechny potřebné údaje přímo před očima, aniž by musel sklánět zrak směrem k řídítkům.

Ve skutečnosti se nejednalo o běžně použitelné řešení. Video bylo totiž míněno jako prezentace schopností a vlastností projektoru LaserCube. Vozit na řidítkách namontovanou nevzhlednou hranatou krabici o rozměrech 10 × 10 × 11 centimetrů a těžkou 1,7 kilogramu by určitě nebylo příliš praktické. Jenže stalo se něco, s čím výrobce Wicked Lasers nepočítal. Doslova ho zavalily žádosti a otázky, kdy se „to“ začne prodávat…

To je zajímavé!

Nejprve se pod videem začaly množit komentáře typu „tohle chci“, nebo „paráda, kde se to dá koupit?“ Ale i kritičtější odkazy: „Musíte to zmenšit! Pokud to není kompaktní, ať je to alespoň přenosné.“ Zpočátku byly odpovědi Wicked Lasers vyhýbavé: „LaserCube je již nejmenší, přenosná a baterií napájená vysoce výkonná laserová projekce, takže pravděpodobně neexistuje způsob, jak ji zmenšit a zachovat její funkce.“

Nakonec přiznali, že šlo o ne zcela vhodně zvolenou demonstraci: „Celé video je tak myšleno spíše jako prezentace mobility, přizpůsobitelnosti a možnosti propojení projektoru s mobilními aplikacemi.“

Wicked Lasers

Hudba budoucnosti

Zařízení dokáže promítat obrázky, text, a dokonce i animace pomocí laserového zdroje světla. Pohon zajišťuje akumulátor o kapacitě 2600 mAh, který podle výrobce vydrží na jedno nabití dvě až tři hodiny provozu. Ve specifikacích však není zmíněna zvýšená odolnost proti vodě, což by při použití na kole mohl být zcela zásadní problém. Každopádně nápad je to sám o sobě dobrý. Pokud by se podařilo zmenšit zařízení na přijatelnou velikost, učinit jej odolnějším proti povětrnostním vlivům a zajistit jeho napájení například z baterie umístěné na rámu kola, dostali by cyklisté skvělý způsob, jak jezdit podle navigace bez nutnosti sledovat displej na řídítkách.

Tvůrcům LaserCube se údajně nabídlo ke spolupráci několik společností, které myšlenka cyklistické navigace takového typu nadchla. Spolu s pomocnou rukou nabízejí také aktivní podporu při hledání řešení.

Možná nás v blízké budoucnosti čeká překvapení.