Je bezpečnější iOS 13 nebo Android 10?

Android a iOS jsou nejpoužívanější operační systémy smartphonů. Jak bezpečné však jsou? Sleduje nás "Velký bratr"? Jak mu v tom zabránit?

Veřejně známý je fakt, že iOS od Applu je z dvojice nejpoužívanějších mobilních operačních systémů ten bezpečnější. No Google v posledních letech na této části svého operačního systému velmi zapracoval a Android 10 nabízí množství funkcí, které podporují bezpečnost a soukromí uživatele. Vzhledem k tomu, že Android 11 je již za dveřmi, věříme, že rozdíl mezi oběma systémy bude v budoucnu ještě užší. V čem přesně získává Apple svůj náskok, a v čem ho Google už předběhl?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt android vs ios
Zdroj: Pixabay.com

Aktuálnost

Největším rozdílem, mezi dvěma rivaly je způsob aktualizování svých zařízení: Apple odesílá uživatelům pravidelné aktualizace přímo ze svých serverů, zatímco Google nové verze Androidu posílá výrobcem telefonů, kteří si obvykle přidají svou nadstavbu a až o několik týdnů či měsíců se finální verze aktualizovaného systému dostává od výrobce k uživateli, pokud vůbec.

Google se v posledních dvou letech snaží toto změnit a oficiálně to prohlásili na loňské konferenci Google I / O. Bohužel, zatím se žádné zásadní změny neudály. Pokud Google svůj problém, týkající se opožděných aktualizaci nevyřeší, nikdy nepředčí Apple.

Aplikace

Apple kolem svého App Store vytvořil jakousi pomyslnou sametovou membránu, která dovnitř pustí pouze schválené aplikace. Je to možná pravda, no Positive Technologies minulý rok zjistili, že na App Store je procentuálně větší poměr aplikací, které se dají považovat za potenciální bezpečnostní hrozbu. Pro iOS je to až 74 % aplikací a pro Android 57 % aplikací.

IOS však získává další plusové body díky službě Sign In – pomocí Vašeho Apple ID Vás přihlásí do aplikací bez nutnosti ledajakých osobních údajů. Vývojář aplikace tedy nemá přístup ani k vašemu emailu ani žádnému dalšímu údaji, který by mohl zneužít. Například email je náhodně vygenerován a následně jsou emaily z aplikace přesměrovány na Váš email, který má k dispozici pouze Apple.

Povolení aplikací

Ne všechno však spočívá pouze v tom, jaké údaje aplikaci zadáte. Nespočet aplikací sbírá o uživatelích nesmyslná a na chod aplikace nepotřebná data. Google v Androidu 10 implementoval relativně jednoduše dostupný seznam údajů, které konkrétní aplikace mohou sbírat.

Tento seznam je přístupný každému uživateli a umožňuje například zakázat Facebooku získávat vaši polohu, kterou jednoznačně nepotřebuje. Některé aplikace však získávají nežádoucí údaje i přesto, že jim povolení odeberete. Google zablokoval v roce 2019 přes 1 000 takovýchto aplikací.

Bezpečnostní funkce navíc

Jedním z nejlepších bezpečnostních opatření Googlu je to, že můžete heslo od Wi-Fi nahradit skenováním QR kódu. Je to rychlejší a příjemnější postup, než mluvení hesla písmenko po písmenku. I přesto, že Android touto funkcionalitou disponuje, zdá se, že mnoho uživatelů ji nevyužívá, což je škoda.

Apple však získává bonusové body díky bezpečnosti Apple HomeKitu. Všechny vaše data, včetně videa z inteligentních kamer, jsou bezpečně a spolehlivě zašifrované. Dále můžete ovládat, zda jednotlivé části HomeKitu spolu mohou komunikovat. Pokud Vám vadí, že váš kávovar ví, kdy svítí světlo na chodbě, jednoduše mu to zakažte. No v plné serióznosti, toto je velmi důležité, protože nechcete aby některé zařízení shromažďovaly údaje o otevírání brány či zapínání dovolenkového režimu inteligentní domácnosti – to by mohlo představovat snad největší bezpečnostní riziko.