Jaké novinky přinese Android 12?

Není to tak dávno, co se na telefony začala postupně uvolňovat aktualizace Androidu 11. Google ale rozhodně nezahálí a už nyní připravuje Android 12. Co nám tento nový operační systém přinese a máme se na něj těšit?

Nové uživatelské rozhraní

Uživatelské prostředí Androidu by se mělo výrazným způsobem proměnit. Google nazývá tento styl jako Material NEXT. Místo bílého pozadí systémové nabídky se dočkáme světle modré barvy. Prozatím nejsou informace o tom, že by Google umožňoval barvy systémových nabídek a dialogových oken měnit, ačkoli by to bylo zajímavé.

Dále se můžete těšit na experimentální funkci Silky Home, která by měla zjednodušit ovládání telefonu jednou rukou. Prakticky by se mělo jednat o to, že se obrazovka telefonu zmenší až o 40 %, čímž bude snadnější telefon ovládat jednou rukou. Velká inspirace zde pochází od povedené nadstavby Samsungu, One UI. Značné změny se dočkaly také notifikace. Ty jsou nyní větší, nabízejí přímou možnost odložení a mezi jednotlivými notifikacemi je větší mezera, než tomu bylo doposud. Změna uživatelského prostředí by se měla dotknout také Always On displejů.

Novinky u widgetů

Loni vyvolal Apple velké pozdvižení, když změnil widgety ve svém operačním systému. Zdá se, že Google bude chtít jít podobnou cestou, protože řešení od Apple mělo uživatelsky příjemný dopad. To znamená, že se můžeme dočkat například dynamického widgetu. Ten by se měl měnit podle aktuálních aktivit uživatele i na základě dne. Tedy jiný widget ráno, jiný třeba večer nebo při sportu. Rozhodně se jedná o zajímavou změnu, kterou by mnoho uživatelů přivítalo.

Vylepšená bezpečnost i soukromí

Zajímavé jsou novinky v oblasti bezpečí, zabezpečení a soukromí. Podle dostupných zpráv by měl Android 12 nabídnout tísňové volání poté, co pětkrát za sebou zmáčknete tlačítko na vypnutí/zapnutí telefonu. Věcí bezpečnosti tak je také zabezpečené sdílení hesla na Wi-Fi. To by nyní mělo jít přes možnost Nearby Share, čímž odpadne QR kód pro sdílení hesla na Wi-Fi.

Vylepšené screenshoty

Dosud bylo běžné, že Android umožňoval vytvoření screenshotu pouze ve viditelné části obrazovky. To by se mělo s příchodem Android 12 změnit a screenshoty by měly jít udělat v celé délce obrazovky. Uvidíme, zda se Google podaří toto doladit. Vedle toho by měl Android 12 také umožnit do screenshotu doplnění nejrůznějších animací, emoji a dalších prvků, které jsou dnes velice moderní.

Obraz v obraze

Další příjemnou novinkou, kterou si Google připravil je funkce obrazu v obraze. Toto samozřejmě podporovaly i předešlé verze Androidu, v té nejnovější by ale měla jít konečně změnit velikost okna či jej částečně přesunout mimo viditelnou oblast. Tuto funkci by jistě uvítalo mnoho uživatelů. Jestliže se podaří Google toto dostatečně odladit, bude to jistě žádaná funkce.

Drobnější novinky

Vedle těch hlavních novinek by měl Google se svým Androidem přinést i méně podstatné novinky, o nich si něco napíšeme v této podkapitole.

Přesměrování vibrací

Skvělou novinkou by mohlo být přesměrování vibrací, které oceníte především při hraní her. Jde o to, že telefon přesměruje vibrace na herní zařízení, které má podporu vibrací. Během hraní her tak nemusíte koukat na telefon, ale víte, že vám přišla zpráva nebo že vám někdo volá.

Pozor, používá se mikrofon

Toto je také šikovná utilitka, kterou by měl Android 12 podporovat. Kdykoli nějaká aplikace bude využívat přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu, Android vás o tom informuje v horním panelu. Budete tak mít přehled, která aplikace se vás snaží případně špehovat.

Párované aplikace

Android 12 by měl také podporovat tzv. dvojité aplikace. Nastavíte si tedy aplikace, které se mají spouštět společně v multitaskingu. Využití této nové funkce nabízí skvělé možnosti hned v několika ohledech.

Přepracované fotky

Fotoaparáty a kamery pokročily v telefonech neuvěřitelným způsobem. Je proto na čase změnit také formáty, které jsou pro fotografie a videa používané. Namátkově se bude jednat o zabezpečení přehrávání HEVC videí i v takových aplikacích, které to nepodporují. Navíc se můžete těšit také na 24 audio kanálů namísto současných osmi. To je velký krok kupředu, který jistě ocení nejeden uživatel.

Kdy se můžeme na Android 12 těšit?
Podle dostupných informací by se měl začít Android 12 objevovat v průběhu letošního léta. Záleží ale, jak rychle se podaří doladit některé nestabilní prvky nového systému a zapracovat všechny změny, které Google chce. Samozřejmě, že tato aktualizace dorazí na Pixel telefony. Ostatní si budou muset počkat delší dobu, neboť výrobci musejí zapracovat vlastní nadstavbu Androidu 12.

Závěrem

Je patrné, že Google se snaží s každou verzí Androidu přinést něco nového a nečekaného. Zároveň ale pokračuje v pojmenování svých verzí po sladkostech. Android 12 by se měl jmenovat „Snow Cone“, což je ledoví tříšť podávaní v kelímku, případně právě v kornoutu.