Ze všech stran slyšíme o nové mobilní síti s názvem 5G. Někteří tvrdí, že je škodlivá, jiní říkají, že je to vyhlídka světlé budoucnosti. Nikdo však pořádně nevysvětluje, co to je. Právě na to se v tomto článku zaměříme. Vysvětlíme Vám, co je 5G i to, jak Vám změní život.
Mediální boom
5G, které bylo poprvé oznámeno před přibližně 5 lety, zažívalo v posledních letech, ale zejména měsících, obrovskou dávku mediální pozornosti. Loni CNET uskutečnil porovnání různých 5G sítí po celém světě. Samsung také přišel se svým smartphonem Galaxy S10 5G, který tuto síť věděl používat.
Od té doby nastal mírný útlum. Většina změn a novinek se pohybovala na pozadí pozornosti veřejnosti. To se však změnilo, když se na povrch dostaly zprávy o tom, že 5G je zodpovědné za koronavirus SARS-CoV-2. Tato tvrzení jsme vědeckou metodikou vyvrátili v tomto článku.
V médiích tedy koluje mnoho informací pravdivých i nepravdivých. Nová síť slibuje extrémní rychlosti a téměř nulovou odezvu. Bude tomu opravdu tak?
Co je to 5G?
Jedná se o pátou generaci mobilní sítě. I přesto, že na Slovensku zatím není dostupná, v USA se poskytovatelem mobilního internetu podařilo v praxi dosáhnout rychlosti vyšší než 1 Gb za sekundu. Pro srovnání, to je téměř 10krát více než 4G síť a asi 3krát více než běžné optické připojení.
Kromě rychlosti je důležitým aspektem 5G sítě i nízká odezva. Při běžném připojení musíte počítat s odezvou asi 20 ms (přibližně 0,02 sekundy), což se nezdá jako moc. Při 5G však tato odezva klesá pod hranici 1 ms (0,001 sekundy). To ocení především hráči počítačových her ale i mnozí další.
Toto zlepšení dosáhli použitím vysokofrekvenčního spektra elektromagnetických vln. Toto spektrum zvyšuje rychlost přenosu dat na úkor dosahu a schopnosti signálu procházet přes stěny. Tento problém byl vyřešen tak, že tato síť využívá různá frekvenční spektra vln. V případě, že jste v budově, tak by Váš telefon měl upřednostnit nižší frekvenci a zajistit tak spolehlivé připojení na úkor rychlosti.
Vyšší rychlost a nižší odezva v praxi
Řeknete si: „Rychlý internet je určitě super. Ale co když mi stačí ten, který nyní mám? „A máte pravdu. Většina lidí nebude schopna využívat potenciál 5G na denní bázi. Pokud ale takovým připojením budete disponovat, Netflix by mohl stáhnout celou sérii Vašeho oblíbeného seriálu (přibližně 10 hodin videa) během několika vteřin.
Jak jsme již zmínili, nízkou odezvu ocení zejména hráči. No není to úplně pravda. Tak nízkou odezvu ocení především doktoři, kteří provádějí operace na dálku pomocí robotických rukou nebo autonomní vozidla, která si mezi sebou musí bleskově vyměňovat informace. Lidské oko má odezvu přibližně 250 ms, což znamená, že autonomní řízení má potenciál reagovat na podněty až 250krát rychleji, pokud by informaci o problému dostalo od jiného auta.
Jak je to s pokrytím?
Zatím ne moc dobře. Pokrytí pro tuto novou síť je pouze v největších světových městech a ne vždy se jedná o 5G ve své nejlepší podobě – jde o tzv. low-band spektrum, které je výrazně pomalejší, ale zajistit jeho pokrytí je mnohonásobně jednodušší. To by se však mělo zlepšit již v průběhu roku. I když nemáme k dispozici informace ohledně pokrytí v české republice, víme, že v USA bude T-mobile do konce roku poskytovat téměř úplně pokrytí. V některých evropských zemích jsou přísliby podobné. Z toho víme usoudit, že dostupnost 5G bude během příštích let samozřejmá i u nás.
Budeme si za 5G muset připlatit?
Opět nemáme žádné informace od našich poskytovatelů. Pokud ale budeme předpokládat, že k novince přistoupí podobně jako zahraniční poskytovatelé, tak můžeme čekat zdražení o průměrně asi 250 korun. I když například americký T-mobile by neměl přistoupit k žádnému zdražení. 5G představuje skutečně vstupenku do budoucnosti a bude velmi zajímavé vidět, jak ho různá odvětví začnou využívat.
Odpovědět