Jak správně nastavit ruční brzdu na Xiaomi M365 koloběžce?

Podrobný návod pro správné nastavení ruční brzdy na elektrické koloběžce Xiaomi M365, aby efektivně brzdil i elektrický motor i kotoučová brzda.

V tomto návodu se podíváme na to jak nastavit ruční brzdu na elektrokolobežce Xiaomi M365. Toto nastavení se dá aplikovat i na mnohé jiné elektrické koloběžky, protože princip je ve většině případů stejný. V návodu se však budeme odvolávat na konkrétní model elektrické koloběžky Xiaomi M365, která se nachází i na všech obrázkových ukázkách.

Ruční brzda na Xiaomi M365 kolobežce, zdroj: Techmaniak

Duální brzdový systém

Koloběžka obsahuje tzv. duální brzdový systém. Při potáhnutí brzdové páčky na řídítkách začne brzdit přední elektrický motor a zároveň i zadní kotoučová brzda. Pro optimální brzdný účinek je třeba vyladit několik detailů, které nejsou dobře nastaveny ani od samotné výroby koloběžky (minimálně doporučujeme také u nových koloběžek toto nastavení zkontrolovat).

Jiné nastavení než na kolech

Hlavním rozdílem nastavení ruční brzdy na elektrokolobežce a na kole je ten, že u kol by měla být brzda tak říkajíc „tvrdá“. To znamená že po stlačení páčky by měl být silný brzdný účinek již po cca 1 cm stlačení páčky. U elektrických koloběžek to však neplatí a silný brzdný účinek by měl nastat až při téměř úplném stlačení brzdové páčky (samozřejmě ne aby se dotýkala až řidítka, měla by zůstat rezerva např. pro zapomenutý prst 🙂).

Správná konečná pozice brzdové páky při plném brzdném účinku, zdroj: Techmaniak

Je to tak z důvodu, že ruční brzda na elektrokolobežce komunikuje s elektrickým motorem a podle pozice brzdové páky říká motoru jak velký má vytvářet odpor. Takže pokud by pozice brzdové páky byla nastavena podobně jako na kole „natvrdo“, elektrický motor by brzdil jen minimálně a všechnu námahu by si odskákal kotouč na zadní brzdě. Takže ideální pozice brzdové páčky pro silný brzdný účinek je přibližně ve ¾ rozsahu ruční brzdy, kdy brzdí silně i el. motor, i zadní kotoučová brzda.

Vzdálenost brzdových destiček

Tvrdost ruční brzdy, zmiňovaná v odstavci výše, se nastavuje právě vzdáleností brzdových destiček od kotouče. Čím jsou blíže ke kotouči, tím je ruční brzda tvrdší a naopak. První destička se na Xiaomi M365 koloběžce nastavuje napnutím brzdového lanka k třmenu zadní brzdy. Pokud chceme posunout destičku blíže ke kotouči, uvolníme šroub na lanku (imbus velikost 5 mm) a přitáhneme třmen blíže k ukotvení brzdového lanka.

Nastavenie tvrdosti ručnej brzdy (prvá doštička), zdroj: Techmaniak

Druhá destička se nastavuje z druhé strany, jednoduše pomocí imbusového klíče (velikost 5 mm). Otáčením klíče ve směru hodinových ručiček přibližujete destičku ke kotouči.

Nastavení tvrdosti ruční brzdy (druhá destička), zdroj: Techmaniak

Pokud by vám otáčení šlo velmi těžko, povolte si pojistný šroub (imbus velikost 2 mm). Po dokončení nastavení druhé destičky si nezapomeňte pojistný šroub opět přitáhnout, aby se fixovalo nastavení destičky.

Pojistka destičky, zdroj: Techmaniak

Pozice brzdového prasátka

Při nastavení pozice brzdového prasátka je důležité, aby destičky nebyly zkřížené vzhledem na brzdový kotouč. Brzdové prasátko můžeme o pár milimetrů posouvat na každé jeho straně, stačí jen uvolnit imbusové šrouby (imbus velikost 4 mm), jak naznačuje obrázek níže.

Nastavení pozice brzdového prasátka, zdroj: Techmaniak

TIP: Doporučujeme i při zcela nové koloběžce zkontrolovat „rovnost“ brzdového prasátka vzhledem na brzdový kotouč a pokud se i nachází ve správné pozici, utáhněte si imbusové šrouby pro fixaci této polohy, protože často bývají nedotažené a po pár brzdění se vám prasátko může nechtěně pohnout .

Jemné doladění brzdy

Na závěr nastavení ruční brzdy použijeme jemné doladění první destičky. Pro tento účel použijeme šroub za ukotvením brzdového lanka, jak je ukázáno na obrázku níže. Pro přitažení brzdového třmenu pomalu odšroubováváme šroub pro zvýšení tvrdosti ruční brzdy.

Jemné doladění tvrdosti brzdy (první destička), zdroj: Techmaniak

Doporučujeme mít, při tomto jemném ladění, roztočené kolo a jakmile uslyšíte jemné mnutí destičky o brzdový kotouč, jste na maximu jemného ladění brzdy. Potom šroub jen maličko vraťte aby se odstranilo „šustění“ a dotáhněte pojistnou matici pro zafixování pozice.

Závěr

Ideální nastavení vzdálenosti brzdových destiček (necelý milimetr od brzdového kotouče z každé strany) a pozice brzdového prasátka naznačuje obrázek níže.

Věříme, že vám tento návod pomohl k optimálnímu nastavení ruční brzdy na vaší elektrické koloběžce Xiaomi M365, případně jiné obdobné elektrokolobežce. Budeme rádi, pokud nám do komentářů napíšete další témata na návody, které byste rádi na našem webu viděli.