Jak se správně postarat o baterii e-koloběžky

Kompletní příručka k tomu, jak správně pečovat o akumulátor Vaší elektrické koloběžky. Stejně platí i pro e-kola či e-skateboardy.

Každá elektrická koloběžka, kterou si koupíte v obchodě, bude mít baterii. Mnoho lidí považuje baterii za něco, co stačí nabít vždy, když se vybije. Ve skutečnosti však i baterie potřebuje určitou míru péče. Díky tomu, že tuto péči nebudete zanedbávat, si prodloužíte životnost baterie, udržíte vysokou kapacitu, ba pomůžete i výkonu e-koloběžky.

zdroj: Xiaomi

Jaké baterie se v koloběžkách používají?

V první řadě: i přes zažitý pojem baterie je správný výraz akumulátor. Rozdíl je takový, že akumulátor lze dobíjet, zatímco baterie po vybití už nejde nabít zpět. V současnosti jsou nejpoužívanější lithium-iontové akumulátory – i přes své nízké hmotnosti a malým rozměrům dokáží uchovat relativně velké množství elektrické energie. Negativem této technologie je náchylnost na poškození při nesprávném zacházení.

„Přestože jsou Li-ion akumulátory vybavené integrovanou elektronikou, která je chrání proti přebíjení nebo vybití pod přípustnou mez, při nesprávném použití sebelepší elektronika nedokáže akumulátor ochránit,“ říká společnost Hecht, která intenzivně pracuje právě s tímto typem akumulátorů.

Co se děje s baterií, když ji nepoužíváme

Hlavním činidlem je přirozené stárnutí baterie. Baterie se časem opotřebovává i bez přičinění uživatele. Míru tohoto opotřebovávání je však možné snížit, což je zejména u lithium-iontových baterií velmi důležité. Výjimečně škodlivé je, pokud nabití klesne na 0 %. Z krátkodobého hlediska to není pro akumulátor nutně smrtelné, ale pokud by byl v takovém stavu dlouhodobě, napětí článků by mohlo klesnout pod 2,8 V, což by znamenalo, že baterii již znovu pravděpodobně nenabijete.

Nejdůležitější je dlouhodobě skladovat koloběžku v přibližně 50 – 70% stavu baterie, říká společnost Hecht, a dále doporučuje koloběžku nabít na 100 % až před použitím. Tímto postupem se vyhnete úplnému zničení baterie z důvodu poklesu napětí. Při krátkodobém skladování (týden a méně) dbejte na to, aby kapacita baterie neklesla pod 20 % a klidně ji vždy po použití nabijte do plné kapacity (netřeba nabíjet pouze do 50 % jako při dlouhodobém odložení koloběžky).

Provozní teplota

Teplota je dalším faktorem, který hraje velkou roli. Kromě toho, že omezuje okamžitou kapacitu baterie, dokáže baterii dlouhodobě poškodit. Velmi škodlivé jsou především extrémní teploty nad 50 ° C a pod -20 ° C. Xiaomi v navodě na použití e-kolběžky uvádí: „Například při teplotách pod -20 ° C je dojezd jen poloviční, případně ještě menší …“

Mráz nedělá akumulátoru dobře, ale teplo je ještě horší a sluneční záření může akumulátor zahřát více, než si myslíte. Koloběžku je dobré nechávat raději ve stínu nebo ideálně v interiéru.

Teplotu však neovlivňují jen faktory počasí. Věděli jste, že i nevhodná nabíječka dokáže zahřívat akumulátor nad přípustnou míru? Toto zahřívání z dlouhodobého hlediska snižuje životnost a kapacitu.

Nabíjení

Vždy použijte správnou nabíječku. Pokud použijete nabíječku třetích stran nebo nabíječku z jiné koloběžky, riskujete nadměrné zahřívání akumulátoru, což může mít fatální následky a určitě bude mít poškozující účinek. V nejhorším případě může dojít i ke vznícení akumulátoru.

Samotný proces nabíjení není nijak složitý, můžete nabíjet podle potřeby. Mýty a pravidla týkající se nabíjení akumulátoru jsou dnes bezpředmětné. Technologie se posouvají vpřed a to směrem k uživateli. Nabíjení po dobu jen 10 či 15 minut moderní akumulátor nepoškodí.

Nabíjení přes noc je také řešeno automatickým spínačem zabudovaným do baterie, jak uvádí společnost Hecht, ale pokud nabíjení přes noc není nezbytné, pro jistotu se mu vyhněte.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt li-ion battery
Vlevo průběh vybíjení a vpravo nabíjení lithium-iontové baterie. | Zdroj: azom.com

Výměna a oprava baterie

Pro kutily: s baterií nemanipulujte, nerozebírejte ji a nevyměňujte ji za neoriginální náhradu. Při zničení baterie nebo při konci jejího životního cyklu použijte originální náhradní díly. Pokud budete s baterií nesprávně manipulovat, vzniklou škodu obvykle nekryje záruka a kromě poškození koloběžky riskujete poškození svého zdraví. Nefunkční baterie by měla být následně předána k recyklaci, protože baterie představují vážné riziko pro životní prostředí.

Udržovaný akumulátor se vám odvděčí

Správně používaný a udržovaný akumulátor snižuje svou kapacitu v nejnižší možné míře. Kromě toho se prodlužuje jeho životnost. „Zdravý“ akumulátor by měl vydržet 800 – 1200 nabíjecích cyklů nebo i více, protože tento odhad je relativně skeptický. 1200 nabíjecích cyklů představuje několik let spokojeného užívání a množství radostných kilometrů.

Za nedostatečnou důkladnost může vypovědět službu dříve, než to čekáte

Na druhé straně, při nedbalém používání můžete očekávat přibližně třetinu z této doby. Například uživatel, který koloběžku nechá venku během náhlého poklesu teploty hluboko pod bod mrazu a v létě ji odloží na přímém slunci, o baterii přijde výrazně rychleji. Když se ji potom pokusí sám opravit, popálí si prsty. Jako další moudrý krok ho napadne vyměnit baterii za akumulátor od konkurenčního výrobce, který má náhodou doma. Už si jde odnést do banky peníze, které ušetřil, když mu elektrický motor vypovídá službu, protože baterie neměla správné parametry. Při stejně konzervativním pohledu se díváme asi na 300 – 400 nabíjecích cyklů.