Hranici mezi USA a Mexikem hlídají robotické psy. Jak efektivní jsou?

Robotické psy hlídkují na hranicích USA a Mexika, běhají po drsném terénu, hledají hrozby a pašované zboží. Projekt však zůstává ve fázi výzkumu a vývoje.

Fotografie níže vypadá jako scéna ze sci-fi filmu. Robotické psy hlídkují na hranicích USA a Mexika, běhají po drsném terénu, hledají hrozby a pašované zboží.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti nedávno zveřejnilo pár fotografií, kde zároveň odhalilo podrobnosti o tom, jak technologii robotických psů testuje.

Robotické psy mají za úkol vyhodnotit jakoukoli hrozbu

Úředníci ocenili potenciál robotů jako „násobitele síly“, který by mohl zvýšit bezpečnost agentů pohraniční hlídky snížením jejich vystavení život ohrožujícím nebezpečím.

Článek propagující testy na webové stránce ředitelství pro vědu a techniku ​​DHS uvádí, že jednoho dne by se psi, oficiálně známí jako Automated Ground Surveillance Vehicles, mohli stát „agentem CBP nebo nejlepším přítelem důstojníka“.

„Nedivte se,“ říká, „pokud v budoucnu uvidíme robota „Fida“ venku na poli kráčet bok po boku s personálem CBP.“ Zdá se však, že podrobnosti o testování některých lidí zaskočily a vyvolaly vlnu reakcí na sociálních médiích srovnávajících obrázky s dystopickými scénami ze sci-fi pořadů jako „Black Mirror“.

Robotické psy
Robotický pes, zdroj: TheGuardian.com

„Skutečně mi to připadalo jako facka do tváře,“ říká Vicki Gaubeca, ředitelka koalice jižních pohraničních komunit, zastřešující skupiny. Ta iniciativu kritizuje jako „znepokojující a pobuřující“ plýtvání penězi daňových poplatníků. Podle ní by prostředky bylo lepší vynaložit na vývoj systémů.

Technologie postupují, bezpečnost by měla také

Gaubeca o sobě říká, že je milovnice techniky a psů. Říká však, že nevidí nic roztomilé v nedávných vládních popisech robotických psů, kteří podávají „pomocnou tlapku“.

Její organizace již léta varuje, že militarizace podél hranic vystavuje komunity a migranty riziku. Toto je podle ní jen poslední znepokojující příklad.

Existují i ​​jiné technologie, které se již používají. Máme pocit, že by se měly omezit, a přesto přidávají další typ sledovací technologie, která je vcelku děsivá. Určitě se zdá, že je to něco, co je postaveno pro něco velmi agresivního.

Vicki Gaubeca
Ředitelka koalice jižních pohraničních komunit

Ghost Robotics, společnost se sídlem ve Philadelphii, která vyrábí roboty, které týmy DHS testovaly, tvrdí, že se není čeho bát. „Zaměřujeme se na to, abychom dělali správnou věc. Chceme udělat správnou věc pro národní bezpečnost a pro zemi,“ říká generální ředitel Jiren Parikh.

Robotické psy
Robotický pes, zdroj: TheGuardian.com

Mluvčí ministerstva pro vnitřní bezpečnost říká, že projekt zůstává ve fázi výzkumu a vývoje bez časového harmonogramu nasazení psů. Mezitím existuje řada vážných problémů, které tato technologie přináší na povrch.