Google údajně vyvíjí vlastní čip pro nadcházející Pixel 6

Bude mít Google vlastní čipy do svých telefonů Pixel? A co by to vlastně uživatelům reálně přineslo? Na to vše se podíváme v našem článku.

Jedna z největších výhod Apple zařízení je dokonalé propojení hardwaru a softwaru. Je to tak proto, že Apple si vyvíjí vlastní software i hardware. Google však podle nejnovějších informací vyvíjí vlastní čip pro smartphone Pixel 6. Jeho název by měl být GS101, informuje 9to5Google. Co to spotřebitelům přinese se dozvíte v tomto článku.

Pixel 6 by měl být první smartphone s čipem od Google

O samotném Pixely 6 (nejedná se o oficiální název a Google ho může kdykoli změnit) toho aktuálně mnoho nevíme, ale měl by být prvním smartphonem, který bude nabízet čip GS101. Tato řada telefonů od Google se pyšní vynikající souhrou softwaru a hardwaru. Především v oblasti fotoaparátu.

Dosud se jim však nedařilo dostat se na úroveň Apple, co by se s tímto čipem mohlo změnit.

Čip GS101 „Whitechapel“

Podle dostupných informací by tento nový čip měl vycházet z architektury ARM. Měl by disponovat tzv. three cluster rozložením a TPU (Tension Processing Unit) jednotkou. To zajistí vynikající machine learning vlastnosti, kterými si předchozí Pixely získaly velkou oblibu v médiích.

Podobné rozložení má i vlajková loď Qualcommu – Snapdragon 888. Čip od Googlu by však měl navíc nabídnout i bezpečnostní výpočetní jednotku. Ta pomáhá především se šifrováním a dešifrováním informací.

Pro Google se nejedná o ohromnou novinku. TPU jednotky již v minulosti vyráběly a současné Pixely mají tzv. Neural Core a Titan M jádra, které jsou odpovědné za bezpečnost. Designování kompletního čipu by však nabídlo daleko více možností a určitě by ve výsledku bylo i finančně výhodnější.