Google Device Lock Controller

Co byste řekli na to, kdyby vám společnost půjčující peníze mohla při neplacení zablokovat telefon? Že to zní jako utopie? Vše se dozvíte v našem článku.

Google v rámci svého obchodu Google Play nabízí poměrně hodně aplikací. Některé jsou spíše experimentální, jiné zase stáhnete pouze na vybraná zařízení či ve vybraných zemí. Objevila se zde ovšem také aplikace Device Lock Controller. Jak funguje a k čemu byla vytvořena?

Seznamte se

Podle názvu je patrné, že se bude jednat o aplikace na uzamčení telefonu. Tomu tak skutečně je, ovšem v případě nainstalování této aplikace může získat nad vaším telefon kontrolu společnost, která by vám poskytla úvěr či půjčku. Samozřejmě by to udělala pouze v případě, že byste se opozdili se splátkou. Když byla aplikace uvedena do obchodu, způsobilo to velký poprask napříč internetovými fóry.

Vše se vysvětlilo

Později se ale vše vysvětlilo. Tato aplikace je skutečně funkční a poměrně hojně ji využívá jeden z keňských operátorů. Protože lidé v Keni jsou chudí a nemohli by si smartphone jen tak dovolit, zavedl tento operátor právě toto opatření v případě, že by lidé telefon nespláceli. A jak to vlastně funguje?

Vše se děje ve třech krocích. V rámci prvního kroku dojde k uzamčení některých funkcí telefonu. První krok nastává čtyři dny po splatnosti. Po sedmi dnech od splatnosti vám operátor zablokuje odchozí SMS a volání. Pokud ani po třiceti dnech nezaplatíte, telefon se zcela zablokuje a vy navíc putujete na černou listinu. Z ní už se jen tak nevyhrabete a na nějaké další úvěry v budoucnu můžete zcela zapomenout.

Legislativní záležitosti

Otázkou samozřejmě zůstává, jak by se k tomuto stavěly legislativy různých zemí napříč světem. Otázkou by samozřejmě bylo také zneužívání ze stran operátorů či společností poskytující úvěry. Kdo ví, třeba se k tomuto kroku uchýlí také operátoři ve světě.